Yerli ve milli ürün çiftçinin maliyetini düşürecek

Yozgat’ta İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından deneme ekimi yapılan yerli ve milli patates çeşitlerinin hasadı yapıldı.

EKONOMİ 14.10.2019, 16:55 16.10.2019, 21:24 Murat Karatekin
171

Hasat törenine, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir ve çiftçiler katıldı.

Kuşçu köyünde deneme ekimi yapılan 6 çeşit yerli ve milli patatesin hasadı yapıldı.

MALİYETİ DÜŞÜRECEK

Niğde Patates Araştırma Enstitü Müdürü Uğur Pırlak, yerli ve milli patates çeşidin 2021 yılından itibaren çiftçiye dağıtılmaya başlanılacağını açıkladı.

Pırlak, yerli ve milli patateslerin en büyük özelliğinin çiftçinin maliyetlerini büyük oranda düşürmesi olduğunu kaydetti.

Yozgat’ta ilk defa 6 farklı patates çeşidinin ekiminin yapıldığını belirten Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, “Bizim çeşitlerimizin hepsi çok yüksek verimli. Yurt dışından gelen çeşitlerin çoğundan daha fazla verim gösteren yerli ve milli çeşitlerdir. Bu çeşitlerimizin üretimi hali hazırda devam ediyor. 2021 yılının sonunda artık piyasaya sürülecek ve çiftçilerimiz bu ürünleri elde edecekler. Bu çeşitlerin çiftçilerimizin eline geçmesi ile birlikte maliyetleri büyük oranda düşecek. En büyük özelliği bu” dedi.

2 YENİ IRKA DAHA GELİŞTİRDİK

İki yeni ırkı daha geliştirdiklerini dile getiren Uğur Pırlak, “Şuanda iki yeni çeşidin daha ıslah çalışmalarını sürdürüyoruz. O da tescil aşamasında 2020 yılının Nisan ayında tescil komitesinden çıktığında da çeşit sayımız 12 olacak. Biz sadece yemeklik, sanayilik çeşitler geliştirmiyoruz. Bunun yanında DNA düzeyinde araştırmalar yaparak özellikle patates siğil hastalığı dediğimiz Dünya’da ve Ülkemizde önemli olan bu hastalığa karşı 2 adet yerli ve milli patatesimizi geliştirdik” diye konuştu.

YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK

İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir de, yerli patatesin çiftçinin yüzünü güldüreceğini söyledi.

Özdemir, “Niğde Patates Araştırma Enstitü’müzün bulmuş olduğu ilimizde de ilk defa demonstrasyon çalışmasını yaptığımız 6 çeşit patatesin ilk defa hasadını yapıyoruz. Niğde Patates Araştırma Enstitüsü’nün Müdürü de aramızda. Hasadı birlikte inceledik. Nişasta oranları, yemeklik, fabrikasyon özelliklerine göre yerinde inceleme yapıyoruz. Verim değerlerini ilimizde ki ekolojik şartlara göre tespit ediyoruz. Hasattan sonra da amacımız bu ürünleri ilimizde ki patates üreticilerine tanıtmak. Yerli çeşitlerimizin kalitesinin daha güzel olduğuna burada kendimizde şahit olduk. Araştırma enstitüsü ilimizde üreticinin yüzünü güldürecek çeşitleri bulmuşlar” şeklinde konuştu.

VERİMDEN MEMNUNUZ

Tarlasına yerli patates eken çiftçi Yaşar Darı ise, yerli patatesin veriminden memnun olduklarını ifade etti.

Darı, “İthal tohumlardan bir kez ekim yapıyoruz. Bir sonraki sene ekemiyoruz. Eğer bu tohum seneye de ekilebilirse ülke ekonomisine iyi bir katkısı olur. Şuan ki verimden oldukça memnunuz. Paramızda yurt içinde kalmış olur” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
kapalı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:08
Öğle 12:44
İkindi 16:40
Akşam 20:09
Yatsı 21:52
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@