En Çok İzlenen Videolar

Popüler Videolar

Faruk Coşgun İle Avrupa'da Türk İzleri (ALMANYA ACI VATAN)

Avrupa'da Türk İzleri 08.10.2019, 13:23

Tarihçi yazar Faruk Coşgun'un hazırlayıp sunduğu Avrupa'da Türk İzleri programının ikinci bölümü , tarihte Avrupa’da yaşayan Türklerle ilgili aydınlatıcı bilgiler vermeye devam ediyor. Coşgun, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde zaman zaman kendisinin gezdiği, bilgi toplayarak ulaştığı maddi bilgileri Çamlık TV izleyicileri ile paylaşıyor.

ALMANYA ACI VATAN
Türklerin Avrupa'yla ilişkisinin çok eski zamanlara dayandığını anlatan Coşgun, " Türklerin Avrupa'yla ilişkisi çok eski zamanlara, Hunlar zamanına kadar uzanıyor. Ancak benim ulaştığım bilgiler, Almanya'nın özellikle 'acı vatan' olması, Türk'lerin 1960'larda 1970'lerde Almanya'ya gitmesinden çok önce, 500 yıl öncesinde başlayan bir acı vatanlık durumu var" ifadelerine yer verdi.

Türk işçilerinin Avrupa'da özellikle Almanya'da sıkıntılar yaşadıklarına değinen Coşgun, bu sıkıntıların "Almanya acı vatan" tabirini doğurduğunu söyledi. Coşgun," Bundan 500 yıl önce Viyana Kuşatması ve hatta Belgrad kuşatmasında ve diğer zamanlarda esir olarak götürülen Türkler oralarda çok sıkıntılar çektiler. İnançlarını değiştirmek zorunda kaldılar. Kimisi kaybolmuş, kimisi her şeye rağmen inancını korumuş. Kimisi saygınlık kazanmış kendi inancını korumuş, vefat etmiş ve kendi inançlarına göre defnedilmiş. Kimlerini de inançlarını değiştirmişler. Bunu anlatırken tabii binlerce esirden bahsediyoruz. Ve Almanya'nın Çeşitli yerlerinde bunlar ikamet etmişler, ettirilmişler" diye konuştu.

ŞEHİRDEN UZAK YAŞADILAR
Coşgun, alınan esirlerin halkla iç içe geçmesini, birebir ilişki kurmasını engellemek için şehir dışlarında barakaya benzer bekar evlerinde ikamet ettirildiğini ve bu bölgelere TürkHeim ismi verildiğini dile getirdi. Türkheim'larda yaşayan Türk'lerin de oralarda şehir merkezlerine getirilip, çeşitli işlerde hizmetçi olarak çalıştırıldığını anlatan Coşgun , "Şunu da ifade etmek istiyorum ki her toplumda her millette iyiyi aramak da ve iyiye ulaşmak da mümkün. Kötü örnekleri arayıp ona ulaşmak da mümkün. Ama her zaman güzel bakmak lazım. Güzellikleri görmek lazım. Tabi ki batının bize bakışı her zaman olumlu olmadı. Hatta hiçbir zaman belki olumlu olmamıştır. Çünkü rekabet durumundayız. Ama orada da ulaşılması gereken güzellikler, güzel hikayeler var" dedi.

İYİ ÖRNEKLER VAR
Bu iyiliklere ve güzelliklere örnek olarak Hollanda'da Türkiye Köyü olduğunu anımsatan Coşgun, " Yüzyıllardır olan bir köy ve ilk defa rahmetli Barış Manço bu köye ulaşmış. hikayesi de şu Osmanlı zamanında Hollanda sınırlarında bir Osmanlı gemisi batıyor ve leventleri boğulmaktan da bu köylüler kurtarıyor. Kurtarılan Türkler o köye yerleşiyor, uzun süre orada kalıyorlar. Bu köye düşman geldiği zaman da köyü müdafaa ediyorlar, o insanları kurtarıyorlar. Bu nedenle köye Türkiye Köyü ismi veriliyor. Osmanlı padişahlarının tümünün ismi bu köyde bir evde resimleri ile beraber yazılı duruyor. Bunun gibi güzel örnekleri her zaman bulmak mümkün" şeklinde konuştu.

Coşgun, Avrupa’da yaşayan Türk’lerin özellikle mimari alanında bıraktığı izleri fotoğraflarla birlikte anlatarak, Çamlık TV izleyicilerine tarihten notlar aktarıyor. Ekranlara getirdiği fotoğrafların hikayelerini de anlatan Coşgun, bu sayede verdiği bilgilerin de açıklamalarını yaparak, izleyicisine net bilgiler ulaştırmaya devam ediyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@