Yerli Aşıda Yozgatlı Damgası... Burun Spreyi Şeklindeki Aşıyı İnsanlığa Kazandıran İki Yozgatlı'nın Çok Özel Hikayesi Bu Haberde...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurul Üyesi Dr. Osman Coşkun, son günlerde gündeme gelen ve insanlık için umut kaynağı olan yerli aşıda burun spreyi uygulamasında ön plana çıkan iki isim. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da son açıklamasında korona virüsle mücadelede insanlık için yeni bir umut ışığı olacak, aşıda yeni teknik olarak duyurduğu, hastalığın bulaşmasını önleyecek ‘burun sprey’i Coşkun’un genel müdürlüğünü yaptığı Nanografi Nano Teknoloji A.Ş. tarafından üretiliyor.

GENEL 01.04.2021, 07:00 30.03.2021, 23:09 TARIK YILMAZ
Yerli Aşıda Yozgatlı Damgası... Burun Spreyi Şeklindeki Aşıyı İnsanlığa Kazandıran İki Yozgatlı'nın Çok Özel Hikayesi Bu Haberde...

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurul Üyesi Dr. Osman Coşkun, son günlerde gündeme gelen ve insanlık için umut kaynağı olan yerli aşıda burun spreyi uygulamasında ön plana çıkan iki isim. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da son açıklamasında korona virüsle mücadelede insanlık için yeni bir umut ışığı olacak, aşıda yeni teknik olarak duyurduğu, hastalığın bulaşmasını önleyecek ‘burun sprey’i Coşkun’un genel müdürlüğünü yaptığı Nanografi Nano Teknoloji A.Ş. tarafından üretiliyor.

Türkiye covid-19’la mücadelede yerli aşıda geri sayıma girdi. Burundan sprey olarak uygulanan aşıdaki yeni sistem dünyada ilk olma özelliği taşırken, süreç Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri ile iki Yozgatlı isim Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurul Üyesi, Nanografi Nano Teknoloji A.Ş. Genel Müdürü Dr. Osman Coşkun tarafından yürütüyor.

OKTAY’IN KOORDİNESİNDE

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve kendisi gibi Yozgatlı olan hemşerisi Cumhurbaşkanlığı Bilim Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurul Üyesi Dr. Osman Coşkun, yerli aşıda dünyada ilk olan burundan sprey uygulamasının gelişmesinde önemli çalışmaların altına imza atıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yerli aşı çalışmalarında görevlendirilen Oktay, yerli aşı çalışmasının koordinasyonunu sağlıyor.

Oktay başkanlığında son yapılan toplantıda, sürecin genel hatlarını oluşturan çok önemli kararlar alındı. Bu kararlardan bazıları, "İlk aşama klinik çalışmaların yapıldığı merkez sayısının 9’dan 20’ye çıkarılması, insan deneylerine ilişkin süreçlerinin takibi için klinik merkezlerde birer sorumlu belirlenmesi, çalışma takvimi belirlenerek süreçlerin yakından takip edilmesi ve TÜSEB tarafından bir sorumlu danışman atanması, Faz 3 aşamaları için devam eden uluslararası işbirliği çalışmalarının sonuçlandırılması, geliştirilmekte olan aşılar için seri üretim kapasitesinin artırılmasına yönelik gerekli planlamaların ve hazırlıkların yapılması” şeklinde.

GENÇLERLE İŞ İNSANINI BİR ARAYA GETİRDİ

Dünyanın dikkatini çeken ve insanlık için umut olan aşının örnek bir serüveni ve hikayesi var.

Dr. Osman Coşkun’un Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurul Üyesi olduktan sonra, her fırsatta sanayi kuruluşları, üniversiteler, ARGE merkezleri, Teknokentleri ziyaret eden Dr. Osman Coşkun, ODTÜ Teknokent’te Nanografi kurucusu genç mühendislerle tanışır. Coşkun’a önemli projeleri olduğunu ve bu projelerin hayata geçmesi için finans desteği sağlayacak bir firma İle işbirliği yapmaları için yardımcı olmasını isteyen gençlerin talebine kayıtsız kalmayan Coşkun, genç mühendisleri Ahlatçı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatçı ile tanıştırır. Bilgi, para ve koordinasyonun bir araya gelmesi ile insanlık adına olumlu gelişmelere de imza atılır. Kısa sürede başta yerli aşı, hızlı test kiti olmak üzere bir çok alanda başarılı projelere imzalar atılır.

1 YIL ÖNCE ÇALIŞAMALARA BAŞLANDI

Nanografi Nano Teknoloji A.Ş.’nin aynı zamanda genel müdürü olan Dr. Osman Coşkun, covid-19’la mücadele kapsamında ODTÜ, Gazi, Hacettepe, Ankara Üniversitesi’nden bilim insanları ile yaklaşık 1 yıl önce aşı çalışmalarına başladı.  ODTÜ Teknokent’te bir teknoloji şirketi olan Nanografi Nanoteknoloji A.Ş., Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son açıklamasında duyurduğu, aşıda burun spreyi uygulamasını geliştiren çalışmaları yapıyor.

SAĞLIK BAKANI KOCA DUYURDU

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son basın toplantısında dünyada bir ilk olan aşıda yeni tekniği açıklamıştı.

Koca, yeni bir teknikle aşının burun spreyi olarak uygulanmasının amaçlandığını ve İntranazal Covid aşısı denilen bu aşının da çok yakında Faz 1 çalışmalarına başlanacağını tüm dünya ile paylaşmıştı.

BİLİM İNSANLARINI HEYECANLANDIRAN ÇALIŞMA

Son olarak Çin’in, yeni tip koronavirüse karşı burun spreyiyle tatbik edilen bir aşı adayının insanlar üzerinde test edilmesini onaylaması yapılan çalışma karşısında bilim insanlarını da heyecanlandırdı.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Türk bilim insanlarının girişimiyle Faz 1 çalışmalarına başlanacağını duyurduğu burundan sprey olarak uygulanan 'İntranazal Covid' aşısı ile aşılananın başkasına virüs bulaştırmayacağını belirterek, "Burundan verildiği için virüsün direkt vücuda girmesini engelleyebiliyor. Bu şu ana kadar üretilen aşılar ile başarılmış bir şey değil. Burun spreyleri ile kişi kendisi bile uygulayabiliyor. Aşı kararsızlığını azaltıyor" dedi.

VARANK: “2021 BİTMEDEN SONUÇ ALACAĞIZ”

Nanografi Nano Teknoloji A.Ş. tarafından İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan Grafen Seri Üretim Tesisinin açılışını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da, Türkiye'nin koronavirüse karşı burun spreyi geliştirdiğini ve çalışmaların 2021 yılı bitmeden sonuç vereceğini duyurdu.

BİR YILDA 300 MİLYON DOZ

Ayrıca Mart ayı içerisinde üretime başlayan aşının, Nisan ayı içerisinde insanlarda uygulanmaya başlarken yıl içerişinde ayda 25 milyon, yılda da 300 milyon üretilerek ülkemizin ihtiyacının karşılanacağı bildirdi.

KÖYDEN BİLİM KURULUNA

Coşkun’un Yozgat’ın Çayıralan İlçesi Aşağıtekke Köyü’nden Cumhurbaşkanlığı Kurul Üyeliğine  uzanan hayat hikayesi mücadelelerle dolu.

Coşkun, köyden bilim kuruluna uzanan yolculuğu şu şekilde anlattı: “Bizim köyümüze yakın olan bir köyden bazı kişilerin  ormanla ilgili devlette işleri oluyor ve yardımcı olması için Ankara’ya babama geliyorlar. Babamın kapıcılık yaptığı apartmanda Zonguldak milletvekili oturuyor. Köylülerin sorununu milletvekiline iletince sorun çözülüyor. Ben küçüktüm 5-6 yaşlarında babam sürekli olarak ‘Oğlum milletvekili olmalısın.’

Milletvekili olmak hayalimiz bile değil ama babam gerçekten hayat profesörü diyeceğimiz şekilde harika bir insandı ve beni bu anlamda motive etti destek verdi. Ben ilkokuldan itibaren herkes oyunlar oynarken ben ders çalışıyordum. Kütüphane yok, kaynak kitap yok, annem ilk okul mezunu bile değil, bana yardımcı olacak kimse yok. Defteri kitabı adeta ezberliyordum, milletvekili olmam lazımdı.”

Devlet parasız okullarda okuyan Coşkun, 1983 yılında mezun olduğu Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde Elektrik Elektronik Mühendisliği’nde öğretim üyesi olarak göreve başlar. Yardımcı doçent olarak 2007 yılına kadar Kayseri’de bulunan Coşkun, ‘Artık babamın isteğini, hayallerini yerine getirmenin zamanı gelmişti. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın hizmet kervanında yer almam gerekiyordu’ dediği 22 Temmuz 2007 yılında yapılan genel seçimlerde Yozgat milletvekili olarak Ankara’ya gitti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN YOL ARKADAŞI

Halen Cumhurbaşkanlığı Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurul Üyesi olan Dr. Osman Coşkun, akademisyen kimliği ile katıldığı çalışma hayatında yürüttüğü başarılı görevlerle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çalışma ekibinde yer aldı. Milletvekilliği görevinin ardından yıllarca zarar eden Enerji Bakanlığının  bir iştirak şirketini kara geçiren Coşkun, bu süreçte AK Parti AR-Ge Başkan Yardımcısı olarak partinin en sevilen ve katılımcı kitlesine ulaşan ‘Siyaset Akademisi’ projesini AK Parti’ye kazandırdı. 

Coşkun, AK Parti 23’üncü dönem milletvekili seçilmesinin ardından milletvekilinin anayasada yer alan tanımını yerine getirmek isteyerek Türkiye’nin milletvekili olduğunu açıklayarak hem 81 il valisi ile irtibata geçmiş hem de cep telefonu numarasını halka ilan ederek bir ilki gerçekleştirmişdi.

Hayata geçirdiği projeler ve başarılı çalışmalarla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da dikkatini çeken Dr. Osman Coşkun, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin politika kurullarında yer alan üyelerden birisi oldu.

YERLİ AŞIDA BİZ DE VARIZ DEDİK

Kurul üyeliği görevinde ülkemizin gelecek bilim, teknoloji politikalarını belirlemekle birlikte ülkenin başarılı gençleri ile iş dünyasından Ahlatçı Holdingi bir araya getiren Coşkun, Türkiye’de korona virüsle mücadelede yerli aşı çalışmasını yürüten ekibi ile birlikte yerli aşıda bizde varız dediler.

Coşkun’un genel müdürlüğünü yaptığı Nanografi Nano Teknoloji A.Ş. en kısa sürede ve  en yüksek oranda sonuç veren test kitini geliştirerek ülkemize kazandırdı.

Dr. Osman Coşkun “Ülkemizde çok sayıda bir araya getirilmesi gereken bilgi ve yatırımcılar var, bunun İçin  çok çalışmalıyız” dedi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:14
Güneş 05:46
Öğle 12:44
İkindi 16:30
Akşam 19:32
Yatsı 20:58
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Erzurumspor 35 34
19. Başakşehir 33 33
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Real Madrid 32 70
2. Atletico Madrid 31 70
3. Sevilla 32 67
4. Barcelona 30 65
5. Real Betis 32 49
6. Villarreal 32 49
7. Real Sociedad 31 47
8. Osasuna 32 40
9. Granada 30 39
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Celta de Vigo 31 38
12. Levante 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 31 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 31 23
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@