Aziz Emanetler Boğazlıyan'da

​Vatanın bölünmez bütünlüğü uğruna canlarını seve seve veren kahramanların emaneti kıyafetleri bu kez Boğazlıyan İlçesi’nde sergilendi.

GÜNDEM 25.06.2019, 07:00 30.11.-0001, 00:00
642
Aziz Emanetler Boğazlıyan'da

38’inci Şehit Emanetleri Şehit Seyit Yalçın Sergisi’nin açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirilirken şehit ailelerinin yaptığı konuşmalar duygu yüklü anların yaşanmasına neden oldu.

Yozgatlı Coğrafya Öğretmeni Menderes Kılıçaslan tarafından başlatılan ve aziz şehitlerimizin emanetlerinden oluşan Şehit Emanetleri Sergisi’nin 38’incisi Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Yenipazar Belediye Başkanı Menderes Baran, Sırçalı Belediye Başkanı Ferit Koçyiğit, Yamaçlı Belediye Başkanı Şaban Altuntaş, Jandarma Bölük Komutanı Kamil Çaylan, Askerlik Şube Başkanı Ahmet Enes Uysal, Belediye Başkan Yardımcıları ve Belediye Meclis Üyeleri, Şehit Aileleri Dernek Başkanı Ergün Yalçın, MHP İlçe Başkanı Ali Akol, Eğitim Bir- Sen İlçe Temsilcisi Bekir Erkoç, Ak Parti İlçe Başkanı Osman Düğenci, TSE Orta Anadolu Bölge Müdür Kürşat Bacanlı, TSO Meclis Başkanı Ömürlü Ustaoğlu, şehit aileleri ve çok sayıda Boğazlıyan’lının katılımı ile gerçekleştirildi.

Açılışta, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından şehitlerimizin ruhuna Kur’an-ı Kerim okunarak dualar gönderildi.

Boğazlıyan Belediye Başkanı Gökhan Coşar, Özel Kuvvetler Bordo Bereli Seyit Yalçın’ın 2012 yılında şehit olduğunu anımsattı.

Coşar, “Hepimiz ağabeylerimizi kardeşlerimizi yad edeceğimiz bu etkinliğe hoş geldiniz. En güzel misafiri ağırlıyoruz Boğazlıyan’da. Eşlerinizle akrabalarınızla çocuklarınızla bu sergiyi gezin onlara şehitlerimizin emanetlerini, onların aziz emaneti olan bu emanetleri gösterin. Ömer halisleri ve nice şehidimizi çocuklarımıza anlatın” şeklinde konuştu.

BİNLERCE CENNETİM OLSA FEDA EDERİM

15 Temmuz hain darbe girişiminde Ankara Gölbaşı’nda şehadete eren Komiser Yardımcısı Cennet Yiğit’in babası Yahya Yiğit, “Binlerce Cennet’im olsa bu vatan uğruna feda etmeye hazırım. Eğer bu vatan yoksa hiçbir şeyin kıymeti yok” dedi.

Şehit Emanetleri sergisinde konuşan 15 Temmuz şehitlerinden Cennet Yiğit’in babası Yahya Yiğit, “Bedir’den Uhud’a, Çanakkale’ye, İstiklal Harbi’nden Kıbrıs’a, velhasılı 15 Temmuz’dan Afrin’e bu topraklar için canını seve seve veren yiğit şehitlerimizi şükranla anıyorum” diye konuştu.

VATAN OLMADAN YAŞAYAMAYIZ”

“ Bu vatan bizim fakat emperyal güçlerin tümünün gözü bizim aziz topraklarımızın üzerinde” diyen Yiğit, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Emperyal güçler olarak bahsettiğimiz bu güçler, önce İslam’ı yok etmek istiyorlar. İslam’ı yok etmek için de Türk Milleti’ni yok etmek istiyorlar. İşte 15 Temmuz yakın tarihimiz. Fakat durmuyorlar bakın 1 yıl önce patates dediler, domates dediler, soğan dediler, bu ülkeye saldırdılar. Bakın biz domates, soğan yemeden, ekmek yemeden yaşarız. Fakat vatan olmadan yaşayamayız. Aziz vatandaşlar, ağabeylerim, ablalarım gençler, bizler geldik gidiyoruz.Sizler özellikle gençlere seslenmek istiyorum. Eğer bu vatan yoksa hiçbir şeyimiz yok demektir.”

BİRER HALİSDEMİR, BİRER YİĞİT

Gençlerin şehit emanetleri sergisini özellikle takip etmesini isteyen şehit babası Yiğit, “Özellikle gençlere sesleniyorum ben inanıyorum ki hepsi birer Ömer Halisdemir hepsi birer Cennet Yiğit olacak. Biz bu vatanın kıymetini bileceğiz. Gelişmiş ülkeler diye bahsettiğimiz ülkeler bizim onda birimiz bile olamaz. O yüzden bu vatan uğruna hepimiz canımızı vermeye hazırız” dedi.

 EŞİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM

Şehit Ramazan Aydoğan’ın eşi Şeyda Aydoğan’da Şehit Emanetleri Sergisi’ne katkı sunan herkese teşekkür ederek sözlerine başladı. “Sizleri eşi olmaktan gurur duyduğum Ramazan Aydoğan’ın adına gururla selamlıyorum. Bizlere bu fırsatı veren Menderes hocama teşekkür ediyorum” diyen Şehit eşi,  anlattığı anılarla salondakilere duygusal anlar yaşattı. 

DENİZ GÖZLÜM DİYE SESLENİRDİM

Eşi Ramazan Aydoğan’ı ‘deniz gözlüm’ diye sevdiğini dile getiren Şeyda Aydoğan, “Ramazan sürekli operasyonlardaydı ama yine de huzurluydu. Hayat dolu bir insandı. Sürekli gülerdi. Cömertti. Askerlerine asla kıyamazdı. Ramazan uzman bize babaydı derlerdi. Adam gibi adamdı. Kimsenin onunla alakalı kötü bir söz dediğini duymadık. En büyük hayalimiz oğlumuz Osman Kuzey’di. O dünyaya geldiğinde yanımızda değildi. Baba olma sevincini çok kısa yaşadı” ifadelerine yer verdi.

VATANA SIRTIMI DÖNMEM

İnsana en ağır gelen şeyin sevdiğinin resimlerde videolarda kalması olduğunu anlatan Aydoğan, “En son babam bu mesleği bırak gidelim dedi. Devlet ben yatarken bu parayı bana veriyordu. Olur mu baba devletimin bana ihtiyacı var. Devletimi yüz üstü bırakıp gidemem dedi. Kayseri’ye gittiğinde cebinde 40 lirası vardı yirmi lirasını bana verdi” dedi.

HABERLERDEN ŞİKAYET EDERDİ

Şehit Ramazan Aydoğan’ın en çok şehit haberlerinin kısa süreli verilmesinden yakındığını dile getiren Aydoğan, “Sürekli şehit olmaktan bahsederdi. Bana bir şey olursa sakın ağlamayacaksın. Devlet sana her daim sahip çıkar dedi. Biz 22 ay evli kalabildik. Neyse ki o 22 ayda çok güzel bir evladımız oldu. Dayısı uzmandı. Dayısına sen bu ailenin ilk uzmanısın ben de ilk şehidi olacağım demişti. Giderken de herkesle vedalaşıp gitti. Ramazan göre şehitlik gerçekleşmesi an meselesi olanlar için sıradan bir şeydi. Şehit haberlerinin hep kısa sürmesine üzülürdü. Ramazan’dan sonra iki arkadaşı daha şehit oldu. O şehitlerle Ramazan’ı da gösterdiler. Demek ki çok istemiş üç gün üst üste onu gösterdiler. Üzülmüyorum. Ramazan gibi bir insanın eşi olmaktan gurur duyuyorum. Onun gibi bir yiğit daha yetiştiriyorum” ifadelerine yer verdi.

KARŞILIK BEKLEMİYORUZ

Son olarak söz alan Şehit Emanetleri Sergisi’ni başlatan Menderes Kılıçaslan  ise “Bugün Boğazlıyan’da açtığımız bu sergimiz 38’inci sergimiz. Bu işi gönüllü olarak yapıyoruz. Şu an salonumuzda 210 tane şehidimizin emaneti var. Gönüllü yaparak yapılan işler daha değerli olur. Çünkü bir karşılık beklemiyoruz. Serginin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Ayrıca Çamlık TV ve ekibine de teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.  

Konuşmaların ardından Cennet Yiğit’in babası Yahya Yiğit’e, Şehit Uzman Çavuş Ramazan Aydoğan’ın eşi Şeyda Aydoğan’a ve Şehit Emanetleri Sergisi’ni başlatan Menderes Baran’a plaketleri takdim edildi. Plaket takdimin ardından da sergi açılışı yapılarak aziz emanetler gezildi.  

Yorumlar (0)
13°
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:16
Güneş 05:08
Öğle 12:44
İkindi 16:40
Akşam 20:10
Yatsı 21:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@