İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk: Huzurlu bir Yozgat için çalışıyoruz 

Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Yozgatlıların güvenliği ve huzurlu bir ortamda yaşamaları için gece gündüz demeden emniyetin tüm birimleri ile çalıştıklarını söyledi.

GÜNDEM 09.11.2020, 09:03 Eda Demirel
İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk: Huzurlu bir Yozgat için çalışıyoruz 

Yozgat İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, Yozgatlıların güvenliği ve huzurlu bir ortamda yaşamaları için gece gündüz demeden emniyetin tüm birimleri ile çalıştıklarını söyledi.  Tarık Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Yozgat Gündemi programına konuk olan İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk,  Yozgat’ta görev yapmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

YOZGAT’I TANIYORUM

Ankara’da yatılı okuduğunu ve Yozgatlı komşuları bulunduğunu kaydeden Esertürk, “Ben Ankara’da yatılı okudum. Orada ki Yozgatlı komşularımız vardı. Hem de okul yıllarında 8 yıl yatılı okuyunca Yozgatlı arkadaşlarımız çoktu. İç Anadolu’daki tüm illerin birbiri ile kültürleri aynı. Etkileşim içerisindeki iller olarak görüyorum. Yozgat’ı çok iyi tanıyordum. 6 yıldır da Sivas’ta şark görevi yaptığım için sürekli geçerken Yozgat’ta mola verir tarihi ve doğal güzelliklerini gezerdim. Burada Yozgatspor’un maçına da gelmiştim. O yüzden Yozgat’ı çok iyi tanıyorum” şeklinde konuştu.

ÖNLEYİCİ POLİSLİK

Yozgat’ta göreve başladıktan sonra personel sayısında değişiklik olmadığını anlatan Esertürk, “Hatta 60 personelimizin şarka veya batıya tayini çıktı. Sadece kafamızda uyguladığımız model polislik tipi vardı. Bunu uygulamaya çalıştık. O da suç olmadan önce yapılan polislik. Önleyici polislik hizmetleri adı altında bir hizmet var. Çok önemli. Suç olmadan önce polislik ciddi önem kazanıyor. Bunda da görünür olmaya gayret ettik. Belli zamanlarda bayan polis memurlarımız kavşaklarda hem bilinçlendirme hem bilgilendirme faaliyetleri yürüttü. Kemer, maske ile alakalı, toplu taşıma araçlarında fazla yolcu taşınmaması ile alakalı ya da yaya geçitlerinden yaşı küçüklerin, engelli veya belli yaşlardaki hemşehrilerimize yardım etmeye çalıştılar” diye konuştu.

BEN SENİN İÇİN DIŞARIDAYIM

Bekçilerin de çok önemli görevler üstlendiğini kaydeden Esertürk, “Bekçilerimiz sayesinde çocukları ile birlikte dışarıda olanlar, yalnız gezenler kendilerini güvende hissetti. O bekçilerimiz düdükleri ile ‘ben sizin için dışarıdayım’ mesajı verdi. Ve bu mesaj büyük önem arz ediyor. Vatandaşlarımız kendilerini güvende hissediyor” dedi.

YOZGAT HUZURLU BİR ŞEHİR

İl Emniyet Müdürü Murat Esertürk, suç oranı olarak bakıldığında Yozgat’ın huzurlu bir şehir olduğunu belirterek, şunları kaydetti; “Yozgat aslında çok huzurlu bir şehir. Suç bakımından öyle insanın dışarıdan baktığında rahatsız olacağı bir şehir değil. Çünkü Yozgatlının bir ahlakı ve inancı var. Çoğu vatandaşımız gerçekten milli ve manevi duygulara sahip. Yozgat’ta birçok noktalar var. Bir gencin aracın yüksek sesle açıp bir caddede dolaşması beni yürekten üzüyor ve rahatsız ediyor. Etrafı rahatsız etmesi haricinde o gencin düzelmesi lazım. Eğer o yolda giderse ya trafik kazası mağduru olur ya da bir başkasına zarar verir. Etrafındakilere gürültüsü ile veya yaşantısı ile zarar verebilir. Bunun gibi konularda önleyici polislik işlemlerimizi artırdık.”

DESTEK OLDULAR

Önleyici polislik noktasında çalışmalarına önemli adımlar attıklarını anlatan Esertürk, “Boş evler dediğimiz kullanılmayan evlerle alakalı ciddi çalışmalar yaptık. Başta Celal Başkanımız olmak üzere ilçelerde de diğer belediye başkanlarımız o metruk binaların onarılması veya yıkılması ile alakalı bize destek oldular. Sayın Valimiz özellikle trafik kazalarının önlenmesi ile alakalı maket araçlar ve ışıklandırma sistemi ve yaya geçitlerinin tekrar düzeltilmesi ile alakalı ciddi manada hem diğer kurumlara talimatları oldu. Hem de desteklerini hep arkamızda hissettik. Bu bakımdan gayet huzurlu geliyor” şeklinde konuştu.

YOZGAT DENİNCE AKLA HUZUR GELİYOR

“Zaten Yozgat dediğinizde insanın aklına huzur geliyor” diyen Esertürk, “Terör olaylarının yaşanmadığı, maddi ve manevi insana zarar verecek olayların olmadığı bir memleket. O yüzden o noktada bazı şeyleri yapmaya çalıştık ve gayret ediyoruz. Çünkü evdeki bir yaşlı annemizin bizim memurlarımıza bizlere dua etmesi bizim için çok önemli. Bu ilin emniyet müdürü bir şeyler yapıyor. Bizim huzurumuz için personeli ile birlikte uykusundan oluyor diyorsa biz görevimizi yapıyoruz demektir” ifadelerine yer verdi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOK ÇALIŞTIK

Mart ayından bu tarafa mücadele ettiğimiz korona virüs salgınında emniyet teşkilatının da canla başla çalıştığını kaydeden Esertürk, “Pandemi döneminde çok çalıştık. Pandemi özellikle sağlık çalışanlarımızın özellikle pandemi bölümlerinde ciddi manada mesaisini işgal ediyor. Dışarıda da ciddi anlamda risk oluşturan bir alan var. Hemşehrilerimizin dikkatini belli noktalarda sağlamak için yeni geldi ceza ile uyarma, bilgilendirme eve bilgilendirmeler ile onları pandemiden uzak tutmaya çalışıyoruz. 11 Mart’tan itibaren ciddi manada destek olundu. Ücretlerin kapıya kadar iletildi. Çünkü Yozgat’ın yüzde 65’lik bir kısmı polis alanı içerisinde. Bu görevleri yapmaya gayret ettik. Bunu da severek yaptık. Bizim bekçimiz ve polisimiz o evlere giderken onların ihtiyaçlarını karşılarken, ya da yolda kalmışlara yardım ederken bunu da Yozgatlıların vermiş olduğu bir mutlulukla sanki annesine, babasına, kardeşine yardım ediyormuş gibi o duygularla yardım ediyor. Personelimizin o yaptığı da beni mutlu ediyor. Çünkü yüzümüzün akıyla göreve yapmaya çalışıyoruz.  Özellikle 11 Mart’tan itibaren ayrı bir yaşam şekline geçtik. İnsanların evinde bir müddet kaldı. Daha sonra belirli sürelerde çıktı. Bayramda bile evlerde kaldığımız ya da insanın aklına gelmeyecek bir şeyler oldu. Vakit namazlarında camilerimizi kapattık. Aslında bu varlığın en büyük nimet olduğunu bize hatırlattı. Bir nefesin yokluğunda bile en büyük nimet olduğunun farkına vardık. Bu şekilde yaşamaya başladık. Mart ve Nisan ayları o şekilde geçti. Haziran ayından itibaren okulların kapanması, insanların daha güvenli illere gitmesi ilimizde dışarıdan misafirleri kabul eden bir yer oldu. Özellikle Türkiye’nin çoğu illerinden Ankara İstanbul gibi nüfusu fazla olan illerden ciddi manada Yozgatlı hemşehrilerimizi baba ata topraklarına kabul ettik. O esnada düğünlerde taziyelerde dikkat edilmemesinden dolayı Türkiye ortalamasına göre biraz vaka sayımız arttı. Eylül ayı ile birlikte artarak bilinçlendirme, bilgilendirme, uyarma yeri geldiğinde ceza uygulayarak vatandaşlarımızı virüsten korumaya çalıştık. Burada sağlıkçılar, polis önemli” diye konuştu.

VATANDAŞA UYARI

Pandemi döneminde sağlıkçıların emniyet mensuplarının yanında en büyük görevin vatandaşa düştüğünü de anımsatan Esertürk, “Ama biraz hemşehrilerimizin de dikkat etmesi gerekiyor. Bana bir şey olmaz dememesi gerekiyor. Tüm ekiplerimizle beraber 7/24 hep beraber mücadele edeceğiz. Ama bu mücadelenin en büyük tarafı da hemşehrilerimizdir. Onların da bize destek olması gerekiyor. Özellikli gençlerimiz ileri yaşlardaki tecrübeye sahip atalarımızı, büyüklerimizi korumak istiyorsak kurallara uysunlar. Ben arka sokakta sigara içerim düşüncesi büyük bir düşüncesizlik. Çünkü kendisine değil yakınana bir şey olduğunda onun verdiği vicdan çok büyük. Keşke dememek lazım. Virüsün kendisine ya da ailesine bulaşacağına inanmıyor. Oysaki biliyor. Bizim şuna kesin ve kesin inanmamız lazım. Maske takacağız, mesafeye dikkat edeceğiz. Temizliğe dikkat edeceğiz. Sevdiklerimizle uzun yıllar yaşamamız için dikkat edeceğiz” dedi.

TRAFİK KAZASI GİBİ

Esertürk, korona virüsle mücadeleyi trafik kurallarına uymaya benzeterek, “Biz trafik kurallarına sürücülerin uyması için bir çaba içerisindeyiz. Sürücüler emniyet kemerini takıp hız yapmasınlar. Alkollü araç kullanmasınlar, cep telefonu kullanmasınlar. Bunlar olmazsa sürücünün trafik kazası geçirmesi çok düşük bir ihtimal. Ama bunları yaparsanız sonucu kötü olacak kazalardan taraf olursunuz. Aynı pandemi de bu söz konusu” şeklinde konuştu.

GURUR VERİYOR

 Şehitlik ve gazilik mertebelerinin gurur verdiğini dile getiren Esertürk, “Şehitlikte geride kalanlara bir gurur veriyor. Gazilikte o gururu yaşayarak veriyorlar. Maalesef terör saldırılarına çok maruz kalan geçmişte bir ülkeyiz. Son dönemlerde istihbarat daire başkanlığımız, terörle mücadele daire başkanlığımızın İçişleri bakanımızın koordinesinde onun verdiği desteklerle gayret ve bize yol açmasıyla tüm Türkiye’de terörle mücadelede ciddi mesafeler sağladı. Terör saldırılarının çok olduğu ciddi manada kayıplar verdiği yıllar imkanlarında kıt ve az olduğu yıllar. Gazilerimiz başımızın tacı. Her zaman onların yanındayız” diye konuştu.

İÇİMİZDE VAR

 Emniyet Teşkilatına mensup her bir çalışanın içerisinde merhamet duygusu olduğunu kaydeden Esertürk, şöyle konuştu; “Türk Emniyet Teşkilatında aklımızda ilk gelen şey suratı aşık, insanlara ceza yazan, aman vermeyen bir nevi Süpermen olarak görürüz biz. Çocukken mahallelerde oyun oynarken herkes polis olmak ister. Bizim bu yüzümüzün haricinde biz birde babayız. Evladız. Nihayetinde hayatın içerisinde var olan bizler görevimiz esnasında da hepsi de birer kahraman olan ekiplerle çalışıyoruz. Sorgun’da araba çarpan bir köpeğe kendi montunu serecek kadar biz ince fikirliyiz. Bu bizim mayamızdan geliyor. Bu bizim içimizde var. Suçlulara, suç işleyenler ciddi manada bir karşı duruşumuz var.”

YALNIZ DEĞİLSİNİZ

Anne ve babalara seslenen Esertürk, “Anne ve babalara seslenmek istiyorum. Hiç biriniz yalnız değilsiniz. Ailesinde madde bağımlığı ile alakalı sorun yaşayan ailelere pandemi başlangıcında narkotik daire başkanlığının başlatmış olduğu proje vardı. Geçen ay bunun pandemi sonrası sürecinde hızlanma İçişleri bakanımızın yaptığı bir programla da dile getirildi. Uyuşturucu ile ilgili alakalı olan gençlerimize de sesleniyorum. Bunların hiç birisinin ifadesi keyif verici veya uyarıcı madde değildir. Bunların hepsi gençliğimizi yok etmeye çalışan birer ajanlık faaliyetidir. Onlara da biz amansız şekilde karşı çıkıyoruz” dedi.

BİZ HER ZAMAN HAZIRIZ

“Vatandaşımız ne zaman bir problem yaşasa ilk arayacağı polistir” diyen Esertürk, “Eskiden 155 vardı. Tek bir numarada buluştu. O da 112. Biz her zaman hazırız. 112 açılmışken söyle bir şey demek istiyorum. Polise verilen bilgi vatandaşlarımızın güvenliği içindir. Lütfen çevrelerinde gördüklerini bilgi versinler. Bir olay olduğunda arayın ki olay daha büyük aşamaya gelmesin. Pandemi süresinde karantinada olan birini gördüklerinde bana ne demesinler. Aradıklarında vatandaşlarımızın evinde kalmasını sağladığımızda belki birkaç kişinin canını kurtaracağız. 155 kayıtlarını hiç kimse isteyemez ve kullanamaz. Benim haricimde ve ilgili hakimin kararı doğrultusunda bu bilgi alınabilir sadece. 112 deki çalışan personel izleniyordur. Kimse kimseye söylenemez. Yozgat küçük yer yüz yüze bakacağız demesin. 112 de ki 155 teki memur benim aradığımı söylerse kötü olurum der düşünebilir. Ama böyle düşünmesinler. Çarşı mahalle bekçileri gerçekten ayrı bir nefes. Ayrı bir duygu yoğunluğu yaşatıyor. Çarşı mahalle bekçileri özellikle bu mahalle de büyümüş, gençliklerini tamamlamış daha sonra istekli gönüllü olarak bekçi olmayı düşünmüşler. Ciddi manada talep var. Diğer ekipteki personelden farkı ekip aracındadır. Belli bir hızla giden ekip etrafındaki olaya aşina olamaz. 40 km üzerinde araç giderken etrafındaki bir şey göremezsiniz. Çarşı mahalle bekçileri alanda, aracın dışında mahaller aralarında geziyorlar” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2020
İmsak 06:08
Güneş 07:37
Öğle 12:35
İkindi 15:02
Akşam 17:24
Yatsı 18:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 9 23
2. Galatasaray 10 20
3. Fenerbahçe 10 20
4. Beşiktaş 9 16
5. Kasımpaşa 10 15
6. Gaziantep FK 10 15
7. Karagümrük 10 14
8. Göztepe 9 14
9. Başakşehir 10 14
10. Konyaspor 9 12
11. Rizespor 9 12
12. Malatyaspor 9 12
13. Hatayspor 7 12
14. Trabzonspor 10 12
15. Antalyaspor 10 10
16. Sivasspor 9 9
17. Erzurumspor 9 9
18. Kayserispor 9 8
19. Denizlispor 9 6
20. Gençlerbirliği 9 5
21. Ankaragücü 8 2
Takımlar O P
1. Altınordu 11 23
2. Ankara Keçiörengücü 11 21
3. Samsunspor 11 20
4. Adana Demirspor 10 18
5. İstanbulspor 10 18
6. Tuzlaspor 10 18
7. Altay 9 16
8. Giresunspor 10 16
9. Bursaspor 11 14
10. Balıkesirspor 11 14
11. Akhisar Bld.Spor 11 13
12. Adanaspor 9 12
13. Bandırmaspor 11 11
14. Ümraniye 11 10
15. Menemen Belediyespor 9 9
16. Ankaraspor 10 8
17. Boluspor 10 7
18. Eskişehirspor 11 1
Takımlar O P
1. Tottenham 10 21
2. Liverpool 10 21
3. Chelsea 10 19
4. Leicester City 10 18
5. Southampton 10 17
6. Wolverhampton 10 17
7. Everton 10 16
8. M. United 9 16
9. Aston Villa 8 15
10. Man City 9 15
11. West Ham 9 14
12. Leeds United 10 14
13. Newcastle 10 14
14. Arsenal 10 13
15. Crystal Palace 10 13
16. Brighton 10 10
17. Fulham 10 7
18. West Bromwich 10 6
19. Burnley 9 5
20. Sheffield United 10 1
Takımlar O P
1. Real Sociedad 11 24
2. Atletico Madrid 9 23
3. Villarreal 11 20
4. Real Madrid 10 17
5. Sevilla 9 16
6. Cádiz 11 15
7. Barcelona 9 14
8. Granada 10 14
9. Athletic Bilbao 10 13
10. Elche 9 13
11. Getafe 10 13
12. Deportivo Alaves 11 13
13. Valencia 11 12
14. Real Betis 10 12
15. Osasuna 10 11
16. Eibar 10 10
17. Real Valladolid 11 10
18. Celta de Vigo 11 10
19. Levante 10 8
20. Huesca 11 7
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@