MEMLEKETiNDEN UMUTLU YOZGAT'A SEVDALI

Yozgat Çamlık Gazetesi, Yozgat sevdası yüreğine dar gelmiş, gurbetin ve zamanın memleketinden koparamadığı isimleri gündeme getirmeye devam ediyor. O isimlerden bir tanesi hafta sonu doğduğu yer olan Umutlu Kasabası’na gelerek memleketinin şenliği ile şenlenen Avukat Satılmış Şahin.

GÜNDEM 29.08.2018, 07:00 30.11.-0001, 00:00
1192
MEMLEKETiNDEN UMUTLU YOZGAT'A SEVDALI

Yozgat’ın Akdağmadeni İlçesi Umutlu Beldesinde düzenlenen Sıla-i Rahim Gurbetçi Şöleni geniş bir katılım ve coşku dolu bir etkinlik programı ile gerçekleşti.
Yozgat’ın yetiştirdiği başarılı hukukçulardan Avukat Satılmış Şahin desteği ile gerçekleşen geceye İstanbul Yozgatlılar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Yılmaz, Yönetin Kurulu Üyesi Avukat Mustafa Şahin, Ahmetfakili Dernek Başkanı Ali Cansev, YOGSİAD Başkanı İş Adamı Ayhan Çelik, Avusturya Federasyonu Kurucu Başkanı Feyzullah Andak, Adalet Bakanlığı Daire Başkanı Hayrettin Yüksel, çok sayıda bürokrat, belediye başkanı, sanatçı ve binlerce Belde dışından gelen köylüler katıldı.
Dünya Yozgatlılar Konfederasyonu Kurucu Başkanı Ahmet Koç ve kurucu Federasyon Başkanının selamlarının iletildiği gecede Ozan Neşet İçöz de bağlaması ile renk kattı.
ŞAHİN’DEN 
ANLAMLI BİR 
KONUŞMA

Doğduğu belde olan Umutlu başta olmak üzere, İstanbul’da federasyon faaliyetleri, yurt binası ve öğrencilere sağladığı katkılarla gönüllerde taht kuran Avukat Satılmış Şahin, gecede önemli bir konuşma yaptı.
“Yozgatlı insanların en önemli özelliği nedir derseniz hiç tereddütsüz "Sadakat" derim” ifadeleri ile başlayan Şahin, şöyle devam etti;
“Bunun en önemli kanıtlarından biri Mustafa Kemal’in yaveri Salih Bozok’tur. Selanik göçmeni olan Salih Bozok Yozgat’a yerleşmiş, sonrasında 1939 yılına kadar Yozgat milletvekili olarak görev yapmıştır. Bozok soyadı da Yozgatlı olduğu için verilmiştir. Mustafa Kemal’in ölümünden sonra tam bir boşluğa düşen Salih Bozok, Atatürk’e o kadar bağlıdır ki, Atatürk’ün ölümünü bir türlü kabul edemez ve “Mustafa Kemal öldükten sonra benim yaşamamın ne anlamı var”der, bir gün kendini odaya kapatıp kalbine kurşun sıkar. Kanlar içerisinde hastaneye kaldırılır. 
Bir diğer örnek, Yassıada’da kurulan Yüksek Adalet Divanı Başkanı Salim Başol’dur. Menderes’in ve arkadaşlarının idam kararının verilmesine mahkeme başkanı olarak kalem kırmıştır.  Devletine o kadar sadıktır ki, “verilen emri” yerine getirdiğini şu sözlerle gayet güzel açıklıyor "Ne yapalım sizi buraya sokan kuvvet böyle istiyor" demiştir. 
Bir başka örnek; Ak Partinin kapatma davasında, İki hukuk adamı; Cemil Çiçek ve Bekir Bozdağ, Anayasa Mahkemesinde  7 saat süren bir sözlü savunma yapmışlardır. Partinin kapatılmamasında bu savunmanın önemini kararı okuduğunuzda anlarsınız. (Bu arada, Ak Partinin kapatma davasına “Millet adına Anayasa mahkemesinde müdahil” olmak üzere dilekçe ile başvuru yapan 5 kişiden biri de bu fakir kardeşinizdir. Bu durumu ilk defa açıklıyorum.
Yine “27 Nisan bildirisi” olarak bilinen ve hükümeti açıkça düşürmeyi amaçlayan askeri bildiriye karşı, hükümetin karşı bildirisini Sayın Cemil Çiçek okumuştur.
Fetö terör örgütünün yargı içindeki varlığını “Yumuşak diken sert batar” Felsefesine uygun bir tarzda Sayın Bekir Bozdağ temizlemiştir. Meclis bombalanırken Bekir Bozdağ’ın kürsüden yaptığı çıkış hala milletin hafızasındadır.  Yani demem o ki, tüm zor ve pis işlerin üstesinden Yozgat'lılar gelmiştir. Tüm netameli işleri Yozgat'lılara yaptırmışlardır.”
TIRNAKLARI İLE KAZIYARAK GELDİLER
Şahin, konuşmasında elde edilen başarılan önemine verdiği şu örneklerle açıklık getirdi;
“Enteresan olan husus şu ki, bu insanların arkasında hiç bir lobi yoktur. Başarıları bireyseldir. Her biri bulundukları önemli makamlara tırnaklarıyla kazıyarak gelmişlerdir. Sadakat, netice olarak başarıyı da beraberinde getirmiştir. Kısacası Yozgat'lılar hem sadık, hem de başarılı insanlardır. Bu nedenle bulundukları mevkiilerden kolay kolay gönderilmezler. Çünkü Yozgat'lılar ihtiyaç halinde en ön safa sürülecek insanlardır.
Yozgatlılar, eriştikleri yüksek mevkilere bireysel olarak ulaştıkları için hiç kimseye minnetleri de yoktur. Başarılı olmaları da bu yüzdendir. Mesela, Cemil Çiçek Yozgat Musabeyli  Boğaz’ı köyünden 11 çocuklu  çiftçi  bir babanın en büyük oğludur. Bekir Bozdağ Yozgat Akdağmadeni’nin Bahçecik köyünden belki de okuma yazmayı sonradan öğrenen 6 çocuklu bir babanın oğludur. Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan Sorgun’da ayakkabı tamirciliği yapan bir babanın altı çocuğundan biridir. Biyografisini okuduğunuzda başarının nasıl geldiğini görürsünüz. Kısacası hepsinin başarısı bireyseldir, hepsi de ülkesine ve milletine sadık insanlardır.  Ülkesine ve liderlerine sadakatleri sonsuzdur.” 
ÖZIŞIK’TAN 
ÖRNEK VERDİ

Şahin, Yozgat yolculuğu sırasında yemek yediği Zafer Türk Mutfağı’nda restoran sahibi Zafer Özışık’la yaptığı çok özel sohbetten de bahsetti.
Özışık’ın memleket sevdasından verdiği örnekle tüm Yozgatlılara seslenen Şahin; “Oğlumla birlikte Yozgat’ta bir lokantada yemek yedik ismini söylemiyorum. Adamcağız Yozgatlı dedi ki “Kırk yıldır burada yatırım yapıyorum. Yozgat’ın dışında bir çekirdeğim yok. 300 kişiden fazla işçi çalıştırıyorum. Ne olur Yozgat ı unutmayın’ dedi.
‘Senede bir kere de olsa gelin gelirken hiç olmaz ise yatırım yapmıyorsanız zekatlarınızı getirin. Eğer onu getiremiyorsanız ne olur fitrelerinizi getirin. Bir şey kopmaz bir şey eksilmez siz verdikçe Allah size verir. Bir verirseniz on alırsınız. Bir verirseniz 700 katına kadar çıkarılırsınız.
Bu Allah’ın vaadidir. Bu benim vaadim değil. Nitekim toprağa bir tohum atarsınız bir buğdaya on alırsınız. Bir çekirdek atarsınız kocaman bir karpuz alırsınız. Allah’ın vaadinde yalan olur mu bir veren on alır. Şimdi değerli dostlarım biz buradan bir çıkarsız amasız amaçsız gayesiz siyasi hırs olmadan diyoruz ki yaşadığımız şu topraklar var ya burası bizim çocukluk resmimiz, gençlik resmimiz.
İlk efelendiğimiz bıyıklarımızı ilk burduğumuz yerdir burası. Ben dağlarına baktığımda neşeleniyorum. Ben topraklarını kokladığımda neşeleniyorum. Ben buradan Sivas’a giderken yarım saatte olsa arabamla bir tur atıp gidiyorum bana yetiyor. Senede birkaç defa geliyorum dostlarımla görüşüyorum ama her sene görüyorum ki evlerimizin direklerinden bir kaçı yıkılıyor. Göç var ölüm var bir takım insanlarımıza yanlış saymışlar 100 hane var ki Babu’da yaklaşık 100 hane ya bir kişi yaşıyor ya iki kişi yaşıyor. Şimdi ne deyim ben gidene ne deyim kalana ne deyim. Giden de haklı kalanda haklı bu ekonomik düzende bu yoklukta insanlar ekmeğini aramak için gidiyorsa onlara şapka çıkarırım. Ama gitmeyip direnip memleketinde kalıyorsa ona daha çok hürmet ediyorum. Ellerinden öpüyorum hepsinin” dedi.
Yerköylü Ozan Neşet İçöz’ün sözleri Satılmış Şahin’e ait “Yoksulluğa sor beni” ve “Suskun Dillerim “ isimli şiirlerini besteleyip sahnede okudu. Avukat Satılmış Şahin tarafından beğenilen besteler yine hayır sever iş adamı tarafından ödüllendirildi. Daha sonra Türk Halk müziğinin ünlü isimlerinden Murat Balaban, Esra Şahbaz ve Gülay Korkmaz sahne alarak halkın coşkusuyla geç saatlere kadar eğlendiler. Sanatçılara, dermek yöneticilerine ve organizasyonun mimarı Avukat Satılmış Şahin’e birer plaket takdim edildi.
Bu yıl 7’ncisi gerçekleşen sıla-ı rahim gurbetçiler şöleni büyük bir coşkuyla heyecanla kutlandı.
Geceye Yozgat ta yine adından söz ettiren hayır sever iş adamı Ayhan Çelik te katıldı.Aynı gün gündüzün de Erzincan da Meclis Başkanı sayın Binali Yıldırım da katıldığı Bal festivalinde yer alan Çelik Umutlu Gurbetçi şenliğine katılacağını meclis başkanına iletmesinden sonra Meclis Başkanı Binali Yıldırım da Umutluya selamlarını gönderdiğini belirten çelikte başarı dileklerini iletti.

 

Yorumlar (0)
kapalı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:17
Güneş 05:08
Öğle 12:44
İkindi 16:40
Akşam 20:09
Yatsı 21:52
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü
Arşiv

Gelişmelerden Haberdar Olun

@