Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi doğumunun 115’inci yılında anıldı

Yozgat’ın Manevi Önderlerinden, Gönül Dünyamızın Büyük Mimarı, İlim ve Ahlak Abidesi, Eşsiz İnsan Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi doğumunun 115’inci yılında, onun anısına yaptırılan mesire yerinde anıldı.

GÜNDEM 12.07.2021, 10:27 13.07.2021, 17:37 eda demirel

Yozgat’ın Manevi Önderlerinden, Gönül Dünyamızın Büyük Mimarı, İlim ve Ahlak Abidesi, Eşsiz İnsan Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi doğumunun 115’inci yılında, onun anısına yaptırılan mesire yerinde anıldı.

Anmaya TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat eski valilerinden Abdulkadir Yazıcı, AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer, İl Müftüsü Ali Güldal, Gençlik Kolları Başkanı Yaşar Taşdemir katıldı.

Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi’nin oğlu AŞK Vakfı Başkanı Ali Şakir Ergin, mesire alanının bin 500 ağaçlık bir orman olacağını söyledi. Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi’nin Allah dostu olduğunu dile getiren Ergin, kendisini rahmetle, dualarla ve hasretle andıklarını söyledi.

KUR’AN-I KERİM’İN HAYATA UYGULARDI

Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi’nin Kur’an-ı Kerim’i hayatına yansıttığını ve öyle yaşadığını dile getiren Ergin, “Ahmet Efendi de sizin bizim gibi toplumda beşerî olarak yaşayan bir insan. Allah’ın ona doğuştan vasi ettiği veli ve sevgili kul. Önce Allah’ın sonra peygamberimizin kulu.  Kur’an-ı Kerim’in hayata uygulanması yaşayan bir insan. Yüce peygamber buyurdu ki. Allah’ın kendisine ilim nasip ettiği alimler nebilerin peygamberlerin varisleridir. Demek ki peygamber varisi olan insanlar var. Biz bunlara veli diyoruz. Ey yüce peygamber de ki sizden hiçbiriniz evlatları anne, babalarınız eş ve evlatlarımızı ticareti, mallarınızı bunların hepsinden Allah resulünü sevmezseniz başınıza gelecekleri bekleyin. Bu bize dediği hiçbiriniz eşinizi, malınızı, çocukları servetinizi Allah ve peygamber sevgisinden daha fazla sevmeyeceksiniz. Allahu Teâlâ’nın emrine itaat eden onu seven veli kullardır. Ahmet Efendi bunlardan bir tanesidir. Allah sevgisini dünyadaki bütün mevcudatın üzerine koydu ve sevdi. Hiç bir işinde sözünde hareketinde ve davranışında kuranın sünneti seviyesinin aleyhinde bir tavrı olmayan bir insan oldu. Ahmet Efendi hayatında iken bu kadar meşhur değildi. Şuanda herkes Ahmet efendiye dua ediyor ve himmet bekliyor. Çünkü Ahmet Efendi rabbini peygamberini kitabını sevdi ve onu uyguladı. İyilik güzellik temizlik sembolü oldu. Ahmet Efendi ruhuyla ibadet halinde dolaşıyordu. Ahmet Efendi kendisinin veli olduğunu biliyordu ama çevresindekiler olarak bilemedik” şeklinde konuştu.

GÜZELLİKLERİN SEMBOLÜ

Ahmet Efendi’nin büyük bir kayıp olduğunu anlatan Ergin, “Ahmet Efendi kitap yazmadı. Binalar apartmanlar kurmadı. Ama kitaplara yazıldı, adına mahalleler kuruldu. Maneviyatı karşısındakinin ruhunu gönlünü fethederdi. Güzelliklerin timsali ve sembolü. Kendilerini açığa koymadı. Cenazesine kadar toplulukların içinde konuşmadı. Cenazesinde eyvah kaybettik dediler. Sağlığında herkesi sevmeyi bildi. Herkesin gönlüne sevgi muhabbet tohumları aşıladı” dedi.

BAHÇEYİ İŞARET ETTİ

“Bu bahçeye nasıl işaret etti. Böyle bir bahçe nasıl oluştu onu söyleyeceğim” diyen Ergin, şunları kaydetti; “50 sene önce dostunun daveti üzerine dervişler piknik yapmış. Dere kuru ve şu yok. Sadece derenin içerisinde bir su var oradan abdest almışlar. Deredeki suyu yükseğe alınsın. Cenabı Allah’ın takdiriyle böyle bir bahçenin temelini kurdular. Bu bahçesin kurulmasında bize destek veren dostlarına gönülden teşekkür ediyorum.  Çamlığın zirvesinde radar var. Orada hoca efendilerin çam dibinde sohbet ediyorlar. Ahmet Efendi cama sırtını vermiş karşısındakiler kıbleye dönük oturmuş. Yağmur yağmaya başlıyor. Yağmur damlaları aşağı damlıyor. Yağmur hızlanıyor. Sığınakla bir yere inelim diyor. Elini kaldırıyor. Sevgilisine naz ediyor. Bulutların semada gidecek yeri mı yok bu tarafa gitsin diyor. Bir tufan geliyor bulutlar gidiyor. Her ihtiyacınıza Allah’ın veli kullarına gider dua ederiz. Allah’ın sevgili kullarına rablerine nazları vardır. Ahmet Efendi 47 sene memuriyet yaptı. 25 sene aynı dairede çalıştığı bir arkadaşı ben nasıl bitiymişim. 25 sene aynı daire çalıştığımda bilemedim. Veli kulu olduğunu biliyordu ama kimseye ben veliyim demedi. Toplum içinde Ahmet Efendi sade bir hayat yaşadı. Evi son zamanlarda harap olmuştu. Hasta yatakta yatıyordu. Bu çatıyı yaptırıp tamir ettiririm dedim. Yok, evladım ben ölene kadar ellemeyin dedi. O evde vefat etti. O evde yatağına şu damlamasın diye naylon çektik. Ahlaki yaşayışı aynen Ayşe validenizin söylediği gibi kuran ahlaki. Alla hu Teâlâ ne emrediyorsa onu yapıyor. Peygamber efendimiz ne yapıyorsa onu yapıyor. Onların yolunda ömrümü feda ediyor. Gönlü onlarla beraber. Vücudu dünyada ama ruhaniyeti hep onlarla beraber. Ahmet Efendi peygamber varisi mirasçısı olarak sünnet timsali kuran örneği bir Müslüman. Bizim halkımızda sevgiyi beğenmekle beğenmemek arasında duruyor. Beğendiğiniz şeyi alabilirsiniz. Alıp kullanırsınız. Ama sevgi bu değil. Beğeninin sonu kısadır ve hemen tükenir. Ama sevgi öyle değil. İnsan sevgiyi ile beraber bir olmak ister. Ahmet efendinin ruhaniyeti sevdiğiyle beraberdi. Sevgi beraber oldukça artar, hızlanır. Ahmet Efendi büyük bir veli Allah dostu halk içinde de kuran ahlaki güzel ahlakın sembolü olan bir insan. Bu Allah sevgisinden kaynaklanan ruhi bir velayet.

Şakir efendi vefat edince Ahmet Efendi İstanbul’a gider. Orada Mustafa Efendi ile konuşur. Mustafa Efendi eğer cennetlik birini görmek istiyorsanız Ahmet efendiye gidip görün demiş. Allah’ın böyle lütufları herkese nasip olmaz. Ahmet Efendi hakkında kitaplar yazılıyor. Ahmet Efendi ticaret değildir. Bizde hattımız kitapları parayla satmıyoruz.”

ŞAHSIM VE YOZGAT ADINA TEŞEKKÜR EDERİM

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, mesire alanının kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, “Şehzade Ahmet Efendi’nin doğum gününü anma programı. Bu vesile ile programı düzenleyen AŞK Vakfı başkanımız Ali Şakir Ergin hoca efendiye teşekkür etmek istiyorum. Son 4-5 yıldır burada anma programı düzenliyor. Burada güzel bir mesire alanı oluşturdular. Şahsım ve şehrimiz adına özellikle teşekkür ediyorum. Ahmet Efendi hazretlerimiz malum tüm Yozgat’ın sevdiği saydığı alim bir şahsiyet. Bizde sağlığında fazla istifade edemedik ama vefatından sonra komşusu olduk. Allah’a hamdolsun ki rabbim onu da bizlere nasip eyledi. İnşallah rabbim yolundan gidenlerden etsin. Şefaatleriyle nail eylesin. Biz onun görüşleriyle, sözleriyle inşallah hayıtımıza yön veriyoruz. Rabbim mekanını cennet eylesin. Bizlerden de ruhaniyetinden istifade etmeyi nasip eylesin” şeklinde konuştu.

SEVİNÇ İÇERİSİNDEYİZ

 AK Parti İl Başkanı Yusuf Başer, “Yozgat’ımızın mimarı Şehzade Ahmet Efendi’nin doğum gününü burada kutlamanın sevinci içerisindeyiz. Kuran ile dua ile güzel bir program olduğunu biliyoruz. Manevi mimarlarımızın sayesinde bizler ayaktayız. Mevla onun duası ve geçmişi ile hepimizi selamete eriştirsin. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum. Bu vakfı yaşatan hatırasına hürmeten bu tesisi yapan işleten herkese teşekkür ediyorum. Her yıl düzenlenen bir program. Önemli bir etkinlik. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

GÜZELLİK TATTIK

Şeyhzâde Hacı Ahmet Şevki Ergin Hoca Efendi’yi rahmetle andıkları belirten İl Müftüsü Ali Güldal, “Bugün tabi şehrimizin manevi değerlerinden bir büyüğümüzü anma vesilesi ile buraya geldik. Güzel bir ortam oldu. Burada geçmiş 50 yıl öncesi küçük bir hatıranın burada yeşerttiği bir güzelliği burada tattık. Bundan sonra da güzel bir ortama dönüşeceğini düşünüyoruz. Bir vesile önümüzdeki süreçte yeşillenen ortam insan kalplerinin yeşillenmesine huzur bulmasına insanların kaynaşmasına bir ortamda yiyip içip hamt ve şükürlerin ifasına vesile olacak. Ben bu anlamda ahvadının cedlerinin bu güzel hatıralarını canlandırmış olmaları sebebiyle kendilerine teşekkür ediyoruz. İnşallah babalarına layık bu hizmeti devam ettirirler diye temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

SEVGİ VAR

AK Parti Milletvekili Yusuf Başer, geçen yıl buruk bir anma geçirdiklerini belirterek, “Yozgat’ın manevi mimarlarından Ahmet Şevki Ergin hocamızın anısına her yıl burada düzenlenen etkinlikte bir aradayız. Burada sevgi muhabbet var. Burada gül kokulu Muhammed (sav)’in kokusu var. Burada kul olmanın gereğini bir fiil ifa eden gönül eri muhabbet eri olan Ahmet Şevki Ergin hocamızın manevi ruhunun olduğu bir atmosferde bir aradayız. Bu etkinliğin oluşmasına vesile olan tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. Geçen yıl pandemi dolayısıyla bir araya gelememiştik. Hüzünlü bir yıl olmuştu. İnşallah hüzünlü yıllar sona erer. Allah’ın emrettiği çerçevede Resullallah (sav)’in yolunda nice hizmetler yapmayı ve dünden daha çok Yozgat’ın manevi anlamda yükselişine ve yücelişine vesile olmasını niyaz ediyorum” diye konuştu.

DUYGULANDIK

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Yaşar Taşdemir, Ahmet Efendi’nin 115’inci anma yıldönümünde bulunmanın heyecanı içinde olduklarını belirterek, “Gençler için bizler için Yozgat’ımız için önemli bir manevi değeri olan büyük bir insandı. Allah rahmet eylesin. Gençliğin bu davada bu yolda dinimübin bir şekilde yaşaması hususunda Ahmet Efendi gibi Şakir Efendi gibi kişilerle bu tanışıp buralara gelip sohbet etmeleri, bulunduğu vakıfları ziyaret ederek akıllarında olacak herhangi bir soruyu iyi bir şekilde cevaplayıp inşallah dini bütün şekilde gençlik yetiştirerek bu şekilde rabbim yaşamayı bizlere nasip etsin inşallah” dedi.

YOZGAT’IMIZIN GÜNEŞİ

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, “Bugün Yozgat’ımızın yetiştirdiği manevi mimarlardan en kıymetli rehberlerinden Şeyhzade Ahmet Efendi’nin anma toplantısındayız. Yozgat’ımızın güneşidir o. Karanlığı aydınlığa çeviren bizim pek çok gence, öğrenciye, yaşlıya, farklı insanlara doğru yolu gösteren doğru yoldan yürümeyi gitmeyi öğreten Yozgat’ın manevi rehberidir. Ben ona ait pek çok hikayeyi dinledim. Yozgatlı olarak onun adıyla Yozgat dışında itibar gördüm. Çünkü İstanbul’dan Ankara’sına, Bursa’dan başka hangi vilayete giderse gidin Yozgatlı olduğumuzu öğrendiklerinde ilk sordukları isim Ahmet Efendi’yi tanır mısınız? Sohbetlerine gittiniz mi? Hayatta ise hali ve sıhhatini sorarlardı. Biz Yozgatlılar olarak Yozgat dışında Ahmet Efendi’nin adıyla itibar, saygı gördük. Değer bulduk. Sadece burada değil her yerde Yozgatlıları koruyan âdete böyle bir şemsiye ve onlara yardımcı olan bir eldi. Bunu bizzat yaşamış birisiyim” dedi.

SOHBETİNDEN İSTİFADE EDERLERDİ  

Gençlerin Ahmet Efendi’nin sohbetinden istifade ettiklerini belirten Bozdağ, şunları kaydetti; “12 Eylül öncesinde sağ sol tartışmaları yaşanır. Değişik değişik gruplar var. Bazı gençler merhum Ahmet Efendinin yanına gidelim ona soralım diye yanına giderlerdi. Onun sohbetine istifade ederlerdi. O da der ki, Ankara’ya kaç yol gider. Çok yol var derler. O zaman hedefiniz Ankara ise gittiğiniz yolun kıymeti o kadar değildir. Yolun kimisi rahattır kimisi zordur. Rahat olanı o yoldan gidene, zor olanın yolluğu o yoldan gidene dönebilir. Ama önemli olan sizin Ankara’ya gitmeniz. Hedefiniz bir olmasıdır. Eğer sizin hedefiniz Türkiye iyi olsun insanlar mutlu olsun hangi yoldan gittiğinizin o kadar önemi yok. Eğer sizin amacınız Allah’ın rızası ise Allah’ın rızasını elde etmenin sonsuz yolu vardır. Yeter ki amacınız Allah’ın rızasını kazanmak olsun. Amaç hedef birliğine farklı da olsa gaye birliğine vurgu yapıyor. Türkiye’nin böyle bir birlik anlayışına çok ciddi ihtiyacı var. Baht’a sormuşlar. Sen bir kuş olsan nereye konarsın diye? O da demiş ki ben birliğin ve dirliğin olduğu yere konardım. Çünkü birlik dirliği doğurur. Birliğin dirliğin olduğu yerde de her zaman mutluluk, huzur olur. İnsanları daha ileriye güzele taşıyan güzel işler yapılır. Ahmet Efendi Yozgat’ın ve Türkiye’nin birliğine, dirliğine, kardeşliğine Allah rızasında birleşerek insanların yol yürümesi gerektiğine inanmış ve ömrünü bu uğurda harcamış Yozgat’ın manevi bir büyüğüdür, mimarıdır. Ben öyle diyorum. Yozgat’ın karanlık içindeki sabahı bize gösteren güneşidir. Allah gani gani rahmet eylesin. Mekanı cennet makamını ali eylesin.  Biz torunlarına da onların işaret ettiği dosdoğru yoldan dosdoğru yürüyenlerden nasip eylesin.”

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Sizce Yozgat’ın En Önemli Sorunu Nedir?
Sizce Yozgat’ın En Önemli Sorunu Nedir?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 03:49
Güneş 05:31
Öğle 12:52
İkindi 16:45
Akşam 20:04
Yatsı 21:39
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 0 0
2. Alanyaspor 0 0
3. Altay 0 0
4. Antalyaspor 0 0
5. Beşiktaş 0 0
6. Karagümrük 0 0
7. Fenerbahçe 0 0
8. Galatasaray 0 0
9. Gaziantep FK 0 0
10. Giresunspor 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Hatayspor 0 0
13. Başakşehir 0 0
14. Kasımpaşa 0 0
15. Kayserispor 0 0
16. Konyaspor 0 0
17. Rizespor 0 0
18. Sivasspor 0 0
19. Trabzonspor 0 0
20. Malatyaspor 0 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altınordu 0 0
3. Ankara Keçiörengücü 0 0
4. Ankaragücü 0 0
5. Erzurumspor 0 0
6. Balıkesirspor 0 0
7. Bandırmaspor 0 0
8. Boluspor 0 0
9. Bursaspor 0 0
10. Denizlispor 0 0
11. Eyüpspor 0 0
12. Gençlerbirliği 0 0
13. Kocaelispor 0 0
14. Manisa FK 0 0
15. Menemenspor 0 0
16. Samsunspor 0 0
17. Tuzlaspor 0 0
18. Ümraniye 0 0
19. İstanbulspor 0 0
Takımlar O P
1. Arsenal 0 0
2. Aston Villa 0 0
3. Brentford 0 0
4. Brighton 0 0
5. Burnley 0 0
6. Chelsea 0 0
7. Crystal Palace 0 0
8. Everton 0 0
9. Leeds United 0 0
10. Leicester City 0 0
11. Liverpool 0 0
12. Man City 0 0
13. M. United 0 0
14. Newcastle 0 0
15. Norwich City 0 0
16. Southampton 0 0
17. Tottenham 0 0
18. Watford 0 0
19. West Ham 0 0
20. Wolverhampton 0 0
Takımlar O P
1. Deportivo Alaves 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cádiz 0 0
6. Celta de Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Granada 0 0
11. Levante 0 0
12. Mallorca 0 0
13. Osasuna 0 0
14. Rayo Vallecano 0 0
15. Real Betis 0 0
16. Real Madrid 0 0
17. Real Sociedad 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@
version="1.0" standalone="yes"?> <