Yozgat Bozok Üniversitesi 15 yaşında: FİDAN BÜYÜDÜ ÇINAR OLDU

Bozok Yaylası’nın yiğit evlatlarının müstakil bir üniversite talebi için verdiği mücadele 15 yıl önce sonuç buldu. 2006 yılında dikilen fidan bugün büyüdü ve çınar oldu. Bugün, büyük emeklerle yoğrulan ve nihayete eren emekler sonunda kurulan Yozgat Bozok Üniversitesi’nin 15’inci kuruluş yıl dönümü kutlama töreni düzenlendi.

GÜNDEM 03.03.2021, 19:00 eda demirel
Yozgat Bozok Üniversitesi 15 yaşında: FİDAN BÜYÜDÜ ÇINAR OLDU

Bozok Yaylası’nın yiğit evlatlarının müstakil bir üniversite talebi için verdiği mücadele 15 yıl önce sonuç buldu. 2006 yılında dikilen fidan bugün büyüdü ve çınar oldu. Bugün, büyük emeklerle yoğrulan ve nihayete eren emekler sonunda kurulan Yozgat Bozok Üniversitesi’nin 15’inci kuruluş yıl dönümü kutlama töreni düzenlendi.

Törene Yozgat Valisi Ziya Polat, Belediye Başkanı Celal Köse, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ile akademisyenler, öğrenciler katılım sağladı. Ayrıca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, MHP Milletvekili Ethem Sedef, tebrik mesajı gönderirken, Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, TBMM Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, Hayırsever İş insanı Bilal Şahin de canlı bağlantı kurarak üniversitenin kuruluşunun 15’inci yıl dönümünü tebrik etti.

HEM ÜNİVERSİTE HEM YOZGAT GELİŞİYOR

Seçim İşleri Başkan Yardımcısı ve Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, programa online bağlantı ile katılım sağladı. Başer, “Bugün Yozgat’ın gözbebeği Yozgat Bozok Üniversitesi’nin 15’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyoruz. Yanınızda olamasam da kalbim sizinle. Memleket, vatan, bayrak sevdalısı Bozok Yaylası’nın yiğit insanları şehirlerinde hep üniversite olsun diye mücadele verdi. Üniversite kurmak için de şehir girişlerine tabela astık. Allah’a şükürler olsun ki Bozok Üniversitesi sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın gayretleri ile kurulmuş oldu. Ben bir Yozgatlı olarak öncelikle sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay’a, o dönem içerisinde imzası olan Milletvekilimiz Bekir Bozdağ’a ve önceki milletvekillerimize teşekkür ediyorum. 2006 yılında kurulan üniversitemiz bugün 14 fakültesi, yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve 20 bini aşkın öğrencisi ile birlikte büyük bir çınar oldu. Bir üniversitenin şehir dinamiklerinden uzakta, siyasilerin desteği olmadan büyümesi ve gelişmesi mümkün değil. Kurulduğu günden bugüne gelişme süreçleri yakından takip eden ve yaşadığı süreci izleyen bir kardeşiniz olarak üniversitemizin gelmiş olduğu durumdan dolayı memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. Üniversitemizle birlikte Yozgat’ımızda gelişiyor. Sayın rektörümüzün de gayretleri ve destekleri ile beraber önümüzdeki yıl ile beraber yeni fakültelerimizle üniversitemiz gelişmeye devam edecek. Yozgat’ın ayrı bir cazibe merkezi olacağına ben inanıyorum” ifadelerini kullandı.

ÖNEMLİ BİR DEĞER

TBMM Eski Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Cemil Çiçek, “Bozok Üniversitemizin 15’inci kuruluş yıl dönümünü tebrik ediyorum. Nice başarılı yıllar diliyorum. Bozok Üniversitesi inşallah hepimiz için Yozgat için büyük bir iftihar kaynağı olacak. Önümüzdeki zamanlar içerisinde başarılarına hep birlikte şahit olacağız. Bir ile bir ülkeye yapılabilecek en hayırlı en verimli yatırım eğitim kurumlarıdır. Dolayısıyla bir ile bir üniversitenin açılmış olması başlı başına bir değerdir. Başlı başına teşekkür edilmesi, şükredilmesi gereken bir husustur. Artık günümüz dünyasında ülkelerin milletlerin devletlerin sıralamasını tayin edecek olan bilimsel faaliyetlerdir, eğitim kurumlarıdır” şeklinde konuştu.

ŞAHİN MÜJDE VERDİ  

Hayırsever İş insanı Bilal Şahin, iş insanlarına Yozgat Bozok Üniversitesi’ni desteklemeye davet ederek, “Yozgat gibi kırsal bir bölgede böyle bir hizmeti yürüten Yozgat Bozok Üniversitemizi tebrik ediyorum. Üniversite olduğu müddetçe Yozgat’ın ekonomik hayatı düzelir. 15’inci kuruluş yıl dönümü hediyesi olarak Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi’ne bir kütüphane, bir de yurt dışından gelen öğrencilere dil okulu kazandırmak istiyorum. Mart ayının sonunda onun da temelini atmak istiyorum” dedi.

GELECEĞİ OLAN BİR ÜNİVERSİTE

Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, üniversitenin geleceği olan bir marka üniversite olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Karadağ, 2006 yılında kurulmasına rağmen köklü bir geçmişe sahip olduklarına belirterek, “Esasında 2006 yılında bir üniversitenin 15 yıllık bir geçmişi var ama meslek yüksekokulu da dikkate aldığımızda neredeyse yarım asrı deviren bir geçmişi var. Bozok Üniversitesi olarak kurulan üniversitemiz hemen akabinde Yozgat Bozok Üniversitesi olarak ismini değiştirmiş ve gerek yerel dinamiklerin gerekse bürokratlarımızın gerekse iş insanlarımızın destekleriyle başta devletimizin imkan ve fırsatlarıyla kısa süre içerisinde çok türlü imkan ve donanımlara sahip olmuştur. Bununla birlikte akademiya da çok donanımlı akademisyenleri bünyesine katarak Yozgat Bozok Üniversitesi hem sağlık, hem mühendislik hem de temel ve sosyal bilimlere hitap eden güçlü bir üniversite haline gelmiş” dedi.

EMANETİ DEVAM ETTİRİYORUZ

“Biz aldığımız emaneti ve sorumluluğu bu bilinç ve kararlılıkla daha ileri taşımanın sorumluluğunu taşıyoruz” diyen Karadağ,  şunları kaydetti; “Yozgat Bozok Üniversitesi akademiyaya sadece eğitim öğretimin artırılması noktasında değil aynı zamanda bilimsel anlamda da adından söz edilen bir üniversite olmanın çabası ve gayreti içerisinde. Her ilde en az bir tane devlet üniversitesi var. Özel üniversiteleri de kattığımızda 207 tane akademiden yükseköğretime hizmet veren üniversiteler kendi alanlarında ve kulvarlarında önemli işler ifa etmektedirler. Yozgat Bozok Üniversitesi bu azim ve kararlılıkla hedeflerini doğru belirlemeli, doğru ortaya koymalı ve akademik potansiyelini doğru ortaya koyması gerekirdi. Biz YÖK’ün yeni yüzü ile birlikte üniversitelere tevdiye edilen hedefler doğrultusunda ya araştırma üniversitesi olmamız gerekirdi ya ihtisas üniversitesi olmamız gerekirdi. 2006 yılında kurulan bir üniversite olmasından dolayı bölgesel kalkınma odaklı ihtisas üniversitesi olma cehdi ile gayreti ile 6 aylık bir çaba ile ihtisas üniversiteleri arasına girdik.”

MARKA OLACAK

Yozgat Bozok Üniversitesi’nin markalaşma hedefi ile çalıştığını kaydeden Karadağ, “Marka bir üniversite olmanın hedefleri doğrultusunda bölgesel kalkınma odaklı bir misyonu olan bu çerçevede üniversitenin potansiyelini sanayi işbirliği çerçevesinde bölgesine katmaya çalışan bir üniversite olarak görev ifa etmeye çalışan ihtisas üniversitesi arasında yer alan bir üniversite olarak eğitim öğretime devam eden bir üniversite. Bunun anlamı ise, üniversitelere biçilen paye, değer, görünürlük sizlerin yaptıklarınızla olan bir şey. Eğer sizler üniversitenizle ilgili hedeflerinizi doğru belirlemez akademik potansiyellerinizi verimli kullanma yolunda gayret e çabalarınız olmazsa atıl olan bir akademiye sahip olursunuz. Biz bir emaneti taşıdığımızı akademiye hitap ettiğimizi bilen bir yönetim olarak Yozgat Bozok Üniversitesini her alanda daha görünür kılmak amaçlı olarak biz bir taraftan önümüzdeki tabloya eksikliklerimiz varsa düzeltmeleri yaparken bir taraftan değişiklikler kendimizi yenilerken dönüşümlerimizi sağlamak ve bu dönüşümle birlikte üniversitemiz daha güvenilir kendisinden söz eden üniversite haline gelme yolunda olur.  108 devlet üniversite arasında Üniversitemiz bilimsel çalışma içerisinde 21’inci olan bir üniversite. Bir taraftan mühendislik ve temel bilimler alanında sanayimize değer katacak elektrikli araç da dahil olmak üzere çalışmalara imza atarken diğer taraftan sosyal alanlara önemli mesafeler katan bir üniversite” ifadelerini kullandı.

DESTEKLİYORUZ

Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, üniversitenin kuruluş sürecinin uzun bir yol aldığını söyledi. Şehrin girişlerinde ‘üniversitemizi istiyoruz’ levhalarının bulunduğunu anımsatan Köse, “Uzun bir sürecin ardından Yozgat Bozok Üniversitemiz kuruldu. Yozgat Bozok Üniversitemizi her zaman destekledik. Bundan sonra da hem belediye olarak hem de şahsım olarak desteklerimize devam edeceğiz” diye konuştu.

SEVDAMIZ EĞİTİM

Yozgat Valisi Ziya Polat, göreve geldiği ilk günden bu tarafa eğitim sevdası ile çalıştıklarını söyledi. Yozgat Bozok Üniversitesi’nin şehre önemli katkı sağladığını dile getiren Vali Polat, “Şehrimizde ağırlamaktan mutluluk duyduğumuz öğrenci kardeşlerimizi burada görmekten mutluluk duyuyoruz. İlimizin göz bebeği üniversitemizin kuruluşunun 15’inci yıl dönümünü kutlamanın onurunu yaşıyoruz.  Üniversite bir ilin daha ileriye atılmasında, bir ilin gelişmesinde, ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda çok önemli olduğunu biliyoruz. Geldiğimiz günden beri hocalarımızla yaptığımız projelerde üniversitemizi yanımızda gördük görmeye de devam edeceğimizi biliyoruz. Biz yapılan her işte hocalarımızın engin tecrübelerinden yararlanmak, nasıl faydalanabilirizin çabası içerisinde olduk. Tabi üniversitelerimizin kampüs binalarının içerisinde sıkışmış değil de sahada, milletimize vatandaşımıza nasıl daha kolay hizmet ulaştırabiliriz, onların hayatlarına nasıl daha fazla yenilikler sunabilirizn çabası içerisinde olması gerektiği düşüncesindeyim. Yozgat Bozok Üniversitemiz de rektörümüzün şahsında sahada bizimle milletimize hizmet ettikleri için huzurlarınızda tekrar teşekkür ederim. 20 bini aşkın öğrencisi bini aşkın akademik personeli olan büyük bir üniversiteden bahsediyoruz. 15 yılını devirmiş ve aynı kararlılıkla aynı başarılı çalışmalarla nice 15 yıllara ulaşacağını düşündüğümüz üniversitemizin bu ile çok şey kattığını biliyoruz ve katmaya da devam edecek. Gelen çocuklarımız 20 bine yakın yavrumuz inşallah salgın sonrası tekrar burada görmekten mutlu olacağımızı belirtmek istiyorum.

GÜCÜMÜZ TEDBİRDEN

Geçtiğimiz gün orta riskli iller arasında yer aldık. Bazı kısıtlamalarımız kalktı. Şu an orta riskli iller arasındayız. Her zaman söylüyoruz. Güç tedbirde. Tedbirlere uyduğumuz sürece riskler ortadan kalkar. Kendimiz için sağlığımız için toplum için tedbirlere uymak zorundayız. Bugünden itibaren denetimlere tekrar başlayacağız. Bilgilendirme, uyarma gerektiği şartlarda ise ceza uygulamak durumdayız. Biz 20 bin öğrencimizin burada olmasını istoruz. Bu süreci iyi yönettiğimiz sürece yüz yüze eğitimin de başlayacağını düşünüyorum. Yiğitler şehri Yozgat’ımıza böyle bir üniversitenin kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Baştan beri söylediğimiz gibi sevdamız eğitim. Eğitimle ilgili yapılan yapılacak olan her türlü projeyi Yozgat Valiliği olarak desteklemeye hazırız. Şu an çok güzel projelerimiz var. Birkaç haftaya kadar projemizi duyuracağız. Kenevir ayrı bir mucizevi bir bitki. Sadece üniversite olarak bakmamak lazım. Bu şehrin her türlü gelişmesinde üniversitelerin çok büyük etkisi var. Sayın Cumhurbaşkanımızın her ile bir üniversite ileri görüşlülüğü ile inşallah sahada daha da büyürüz ki vatandaşlarımız da üniversitelerimize sahip çıksın” ifadelerine yer verdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 16 Nisan 2021
İmsak 04:25
Güneş 05:55
Öğle 12:46
İkindi 16:28
Akşam 19:26
Yatsı 20:50
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Ümraniye 30 44
9. Tuzlaspor 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@