MHP'li Sedef'ten Maden İşçilerine Destek: Konunun Takipçisi Olacağız

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef'den Sorgun Çeltek Maden İşletmelerinde grev yapan işçilere destek geldi.

MHP'li Sedef'ten Maden İşçilerine Destek: Konunun Takipçisi Olacağız

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yozgat Milletvekili İbrahim Ethem Sedef'den Sorgun Çeltek Maden İşletmelerinde grev yapan işçilere destek geldi.

'Konunun takipçisi olacağız' diyen MHP'li Sedef Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez'in cevaplaması istemi ile bir de soru önergesi verdi.

Sedef yaptığı açıklamada "Yozgat’ımızın hemen her anlamda sorunları ile ilgilenmeye çalışıyor, gerektiğinde de meclis gündemine getiriyor ve Yozgat kamuoyu ile paylaşıyoruz.’’Biz Ülkemize ve Yozgat’ımıza aşığız’’sloganı ile çıktığımız bu yolda, aklımız ve sevdamız hep YOZGAT oldu.Son günlerde Sorgun Kömür İşletmesinde yaşanan problemler tarafıma iletildi. Konu üzerinde gerekli araştırmaları yaparak bilgi sahibi olmaya çalıştım." ifadelerine yer verdi.

MHP'li Sedef açıklamasına şöyle devam etti;

İlimiz Yozgat Sorgun İlçemizde TKİ Genel Müdürlüğü’nün de ortağı olduğu (Yeni Çeltek) ismi değiştirilerek Yeni Anadolu Madencilik A.Ş.adlı firmaya bağlı taşeron firma Havza Maden İnş. Gıd. Nak. San. ve Tic. Ltd. Şti. adı altında madencilik hizmeti yürütülmektedir.  Yeni Anadolu Madencilik firmasına bağlı işletmede çalışan yaklaşık 136 personel bulunmaktadır. Bu personelin büyük bir çoğunluğu yer altında çalışmaktadır.

Şahsıma ulaşan bilgilere göre firma; Jeolojik Etüt ve Arama Faaliyetleri sonucunda yer altı madenciliğini yürütmeme kararı vermiş ve yeraltı işletmesinin açık işletmeye dönmesi konusunda adımlar atmaya başlamıştır. Tasfiye sürecine giren şirketin işçi maaşlarını geç ödediği de iddialar arasındadır.(Temmuz ayı maaşlarının 10.09.2019 tarihinde yapılan işçi eylemleri sonucu ödendiği.) Yer altında çalışan işçi kardeşlerimizin yer üstünde hafriyat şeklinde çalışmasına devam eden şirket üzerinde çalıştırılarak mağdur edilmemesi sözlü olarak personele ifade edilmektedir. Yeraltında kazma kürek ile çalışan personelin iş makinesi ya da hafriyat kamyonu kullanamayacağı düşünüldüğünde ne çeşit bir iş verilerek istihdam devam ettirilecektir buda ayrıca bir merak konusu.

İşçi ve emekçi kardeşlerimizin mağdur edilmelerini istemiyoruz. Alın teri ile yeraltında zor şartlarda evlerine ekmek götürmeye çalışan kardeşlerimin birde iş gailesi ile karşı karşıya kamalarını istemeyiz.

Devlet yatırımlarının neredeyse hiç olmadığı ilimizde bu tür işletmelerin de kapatılarak ya da küçülmeye giderek istihdamın azaltması ilimizin geleceği açısından büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Sürekli göç veren ilimize bu işçilerin işten çıkarılarak ya da başka illerdeki işletmelerde istihdama zorlanarak şehrimizi terk etmeleri kabul edemeyeceğimiz bir durumdur.

Bize işletme zarar ediyor diyebilirler. O zaman bir yönetim problemi vardır. Çözüm işletmeyi kapatmak ya da işçi çıkarmakta aranmamalı.

Diğer illerde bulunan kömür işletmelerinde çalışanlar nasıl Yeni Anadolu Madencilik A.Ş. bünyesine alınarak iş güvenceleri sağlandıysa Yozgat kömür işletmesinde çalışan kardeşlerimin de iş güvencesi sağlanmalıdır. Yozgat üvey evlat değildir. Yozgatlı her şeyin en iyisini hak ediyor.

Konunun meclis gündemine taşınması için yazılı soru önergesi ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ beyefendiye sorularımız oldu. Sayın bakanın da konu ile yakından ilgileneceğinden şüphemiz yoktur.

Konunun takipçisi olacağız.

MHP'li Sedef'in Bakan Dönmez tarafından cevaplanmasını istediği sorular ise şöyle;

11 Eylül 2019 Çarşamba tarihinde eklendi ve 599 kez okundu

YORUMLAR

1 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız
Tuncay tepe

Yozgat’ın akdağmadeni ilçesinde sss yıldızlar holding bünyesine bağlı rasih ve ihsan madencilik kurşun ve çinko üretimi yapan ocak var ben 2010 2015 arası bu madenocağında çalıştım. Bu ocak yöneyicileride sorgundakinden farksız 01.18.2015 te zarar gösterip işçilrin çoğuna çıkış verdi ve çokumuz zazminatlarımızı alamadık toplu halde kayseri işçi mahkemesine gittik bizi avukata yönlendirdiler avukat bizden işçi başına 700 tl para istedi bizde reddettik benve arkadaşlarım devletimiz ilgilensin teş