Araç tartışması!

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün araç talebi, il genel meclisinde tartışmalara neden oldu. İl Müdürlüğünün araç alımı için talep ettiği 150 bin lira AK Parti, MHP ve CHP üyelerinin oylarıyla komisyon raporunda çıkarıldı.

Araç tartışması!

Gerekçe olarak ise, bakanlıklara bağlı kurumlara araç alınmaması yönünde daha önce alınan karar gösterildi. İl Genel Meclisinin bütçe görüşmeleri dün yapılan toplantı ile devam etti. Oturumda Tarım ve Orman Komisyonu tarafından hazırlanan performans programı görüşüldü. Komisyon Başkanı Mustafa Duran hazırlanan raporu okudu. Raporda yer alan araç alımı için 150 bin lira tahsis edilmesi maddesine meclis üyeleri itiraz etti.  AK Parti, MHP ve CHP’li üyeler araç alımını çıkarılması için talep etti.
ALIRSAK YANLIŞ OLUR
MHP’li Meclis Üyesi Ümit Şahbaz, meclisin Bakanlıkları olan kurumlara para ayrılmamasını konusunda kararı olduğunu hatırlattı.
Şahbaz, “Daha önceki aldığımız karara uymayacaksak o zaman Yozgat uyuşturucu bataklığı içinde Emniyet Müdürlüğüne araba alırdık, polisler sabaha kadar gezerdi. Hepsini üstün körü geçtik. Buraya alırsak yanlış olur” dedi.
ACİLİYETİ VAR
Komisyon Başkanı Mustafa Duran, Yozgat’ın tarım ve hayvancılık şehri olduğunu belirterek, araç alımını komisyon olarak uygun bulduklarını savundu.
Duran, Tarıma ve Hayvancılığa yapılan yatırım aciliyeti olduğunun unutmamasının gerektiğini vurguladı.
KİŞİYE ÖZEL JEST
MHP’li meclis üyesi Nuri Kahraman ise, ayrılan paranın tarım ile ne ilgisi olduğunu sordu.
Kahraman, araç alımının kişiye özel bir jest olduğunu ifade etti.
Tarım ve Hayvancılık ile ilgili her türlü desteği vereceklerini dile getiren Kahraman, “Bir sürü kalem boş duruyor. Araç alımını komisyon olarak uygun bulduk. Biz buna karşı değiliz. O zaman her ilçeye 13 tane araç almamız lazım. Neden yok. İl ve İlçe Müdürlüklerinin aracı var. Ambulans alınsa itiraz etmem” dedi.
KİRALASINLAR
AK Partili Meclis üyesi Bayram Eroğlu, araç ılımı yerine kiralama yönteminin daha doğru olacağını söyledi.
Eroğlu, “Şuanda resmi kurumlar araç almak yerine kiralama yönetimine gidiyor. Bu daha rantablıdır. Eskiden domuz ile mücadele için bile para ayırırdık. Hatta Milli Eğitime ayırdığımız para kadar ayırırdık” dedi.
TARIM DESTEKLENMELİ
AK Partili Meclis üyesi Ali Ünlü, tarımın desteklenmesi gerektiğini vurgulayarak, araç alımına itiraz etti.
Ünlü, “Hastalıklarla ilgili bir çok proje var. Oraya desteklememiz lazım. Araç alımından ziyade araç kiralaması olursa daha iyi olur. Buraya gelen komisyon raporlarının hiç biri red olunmadı. 150 bin lirayı da çıkararak bu komisyon raporunu kabul edelim” diye konuştu.
TARIMA BİR LİRA AYRILMAMIŞ!
CHP’li Meclis Üyesi Ramazan Aslan, “Komisyon tarafından hazırlanan raporda yer alan projelerin hiç birisine para ödeneği konmamış. Bazı yerlerde domuz sayısı alabildiğine arttı. Kavun, karpuz ve buğdayı mahvediyor. Çiftçi bundan şikayetçi. Bunlara neden bir lira para ayrılmadı. Ben buna hayret ediyorum. Ondan sonra ağzımız açıldığı zaman samanı ithal ediyoruz. Sen şimdi köylüye böyle yaklaşırsan, bazı lüzumsuz masrafları kat kat arttırırsan bizim sonumuzun olacağı bu” şeklinde konuştu.
MECLİS NE KARAR ALIRSA BİZ ONU UYGULARIZ
Meclis üyelerine bilgi veren Mali Hizmetler Müdürü Ömer Çelik   ise, Gıda,Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün yatırım teklifinin 3 milyon 573 bin lira olduğunu hatırlattı.
Çelik, “Şayet şunu düşünüyorsanız, köye yol yapmayalım, kanalizasyon, içme suyu yapmayalım diyorsanız oradaki ödenekleri buraya aktarır yaparız. Bizim karar mercimiz Meclis’tir. Meclis ne karar alırsa biz onu uygularız” dedi.
Tartışmaların ardından komisyon raporundan 150 bin lira miktarı çıkarılarak, oy çokluğu ile kabul edildi.

 

9 Kasım 2017 Perşembe tarihinde eklendi ve 790 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız