“Japonya ve Türkiye” Bozok'ta konuşuldu

Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı ve Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından “İki Büyük Medeniyet: Japonya ve Türkiye” konulu konferans düzenlendi.

“Japonya ve Türkiye”  Bozok'ta konuşuldu

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salon’unda Romanya Bükreş DimitrieCantemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Julia Waniek tarafından verilen konferansa Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, eşi Beyza Karacabey, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın, Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Böyükata, Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ertuğ, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mehmet Ertuğ Yavuz, Bozok Üniversitesi’nin yeni mensubu olarak Yabancı Diller Yüksekokulu’nu hızlı bir şekilde geliştirmeyi düşündüklerinin altını çizerek, sosyal ve kültürel anlamda gerçekleştirilen bu etkinliğin bu anlayışın ilk adımları olduğunu belirtti. Yrd. Doç. Dr. Yavuz, Yabancı Diller Yüksekokulu bünyesinde farklı dillerden çok sayıda öğretim elemanlarını barındırdıklarını belirterek sanki bir birleşmiş milletler bölümü gibi zengin bir lisana sahip olduklarını sözlerine ekledi.
Fen Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Böyükata, üniversitenin ve şehrin uluslararasılaşması açısından bu tür faaliyetlerin önemli olduğunu vurgulayarak şunları söyledi.“Japonya’nın üniversitemizin uluslararasılaşma anlamında önemli temas kurduğu ülkelerden biri olmuştu. Yine üniversitemizde uluslararasılaşma faaliyetleri anlamında ERASMUS programı çerçevesinde ise ilk temaslar Romanya ile kurulmuştu. Bu vesileyle Romanya’dan gelen bir hocamızdan Japonca dinleyeceğiz. Bu da tatlı bir tevafuk olmuş. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasında “Tarihte milletlerin birbirlerini tanıması, birbirleriyle teması yoğun bir biçimde kültür alışverişine dönüşmüştür. Kültür ve medeniyet birbirine yakın iki kavramdır; ancak bu iki kavramın arasında çok hassas ve ince bir çizgi vardır. Kültür bir toplumun milletin kimliğini oluşturur. Dolayısıyla kültür daha özeldir ve her millet kendi kültürünü kendi değerlerini koruduğu sürece yeryüzünde varlığını sürdürür. Medeniyet ise sadece bir millete mahsus değildir. Bir toplumda ve millette üretilir ve bundan bütün dünya yararlanır. Dünyayı yararlandıracak kadar birikiminiz varsa o zaman yeryüzünde her zaman bir saygınlığınız var demektir. Bir toplumun medeniyetinin olması için yeryüzünde millet olarak varlığını her açıdan uzun süre muhafaza etmiş olması gerekir. Bu noktada Türk ver Japon milletinin tarihte köklü bir medeniyet ve kendine mahsus kültürü vardır. Dolayısıyla bunların tanınması adına bugünkü konferans önemli bir bilgi sunacaktır.Üniversite ise bütün kültür ve medeniyetleri tanımanın yeridir.Bilimsel çalışmaların her açıdan yapıldığı yerdir ve uluslararası bir kurumdur. Bu yönüyle üniversitemizin attığı bu adım çok önemlidir. Vesile olan arkadaşlara teşekkür ediyor konuğumuza hoş geldiniz diyor saygılar sunuyorum” dedi. 
Açılış konuşmalarının ardından Romanya Bükreş Dimitrie Cantemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Julia Waniek “İki Büyük Medeniyet: Japonya ve Türkiye” konulu verdiği konferansta Japon medeniyet ve kültürü hakkında dinleyicilere bilgiler aktardı.Japonca yapılan sunumun çevirisini  Yabancı Diller bölüm asistanı Uğur Altın yaptı. Konferansın sonunda Bozok Üniversitesi Japon Kültür Kulübü tarafından mini karaoke gösterisi sergilendi.
Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey Romanya Bükreş DimitrieCantemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Julia Waniek’e katkılarından dolayı üniversite logolu çini tabak hediye etti.

3 Mart 2018 Cumartesi tarihinde eklendi ve 905 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız