Köy meydanlarının Düğen Taşı

Günümüzde kullanılmayan ve bazı köylerin meydanlarında kalıntılarına rastlanan Düğen Taşlarından en belirgini Sarıkaya İlçesi’ne bağlı Erbek Köyü’nde yılların yorgunluğunu yansıtan görüntüsü ile misafirlerin ilgisini çekiyor.

Köy  meydanlarının Düğen Taşı

Sarıkaya İlçesi’ne bağlı Erbek Köyü’nün meydanında bulunan Düğen Taşı, köye gelen misafirlerin ilgisini çekiyor. Erbek Köyü Derneği Başkanı Aydın Yılmazer ve Atilla Yılmazer ev sahipliğinde gerçekleşen köy odası sohbetine katılmak için gelen Gazeteci-Yazar Rıfat Çakır, Derekaplancı Köyü Derneği Başkanı Adnan Yılmaz ve Yozgat İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi Sahibi Fazlı Yılmaz, köy meydanında bulunan Düğen Taşı’nı inceledi. 
Yılların yorgunluğunu yansıtmasına rağmen büyük oranda sağlam görünen düven taşı ziyaretçilerini eski günlere götürdü. 
Gazeteci-Yazar Rıfat Çakır, Düven ya da Düğen taşı olarak bilinen ve genellikle köy harmanlarında bulunan taşın, buğday, arpa, yulaf gibi taneleri sapından ayırmak için kullanıldığını belirterek; “Önüne koşulan hayvanlarla çekilen, alt yüzeyinde keskin çakmak taşları çakılı olan kızak biçiminde araca düğen adını verdik yıllarca. Teknolojinin, makinalaşmanın tarıma yansımadığı yıllarda kullanılan düğen günümüzde önemini yitirmiş ve yer yer dekorasyon objesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde düvenin yerini biçerdöverler ve patoz adı verilen öğütücüler almıştır. Bu gün Erbek Köyü’nde rastladığımız düğen taşı bizi eski günlere götürdü. Bu taşlar muhafaza edilip, gelecek nesillere aktarılabilir. Bunun için yetkililerin köy muhtarları ile diyaloğa geçip koruma altına alınması, işlevliğini kazanacak şekilde düzenlemesi önemli bir mirasın yaşatılması adına adım olacaktır” dedi.
Yozgat İşitme Cihazları Satış ve Uygulama Merkezi Sahibi Fazlı Yılmaz da, kendisinin Akdağmadeni İlçesi’ne bağlı Özer Köyü’nden olduğunu belirterek; “Köyümüzde düğen taşı ile buğday, arpa, yulaf gibi mahsullerimizi sapından ayırmak için düğen taşını kullanırdık. Daha çok eşek koşulur, düğen taşı öyle kullanılırdı. Erbek Köyü’ndeki düğen taşı bizi eski günlere götürdü” diye konuştu. 

5 Mart 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 809 kez okundu

YORUMLAR

1 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız
eyüp aktaş

O TAŞLAR SETEN TAŞI DENİR BUGDAYIN BULGUR YAPIMINDA KEPEGİNİ ÇİKARIR düven taşı sapı saman yapmada deneyle samanı ayırmada kıllanıllır yazım bilg amaçlı teşekkürler