Deneme ekimi yapıldı

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından alternatif ürün çeşidinin artırılmasına yönelik olarak Sarıkaya' da deneme amaçlı kırmızı mercimek ekimi yapıldı.

Deneme ekimi yapıldı

Sarıkaya Bağlıca Köyünde Yalçın Akdemir’e ait 6 dekarlık tarlada İl ve İlçe Müdürlüğü teknik personellerinin katılımı ile Mansur çeşidi kırmızı mercimek ekimi gerçekleştirildi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat’ta alternatif ürün çeşidinin artırılmasına deneme amaçlı kırmızı mercimek ekimi yaptıklarını belirterek, Yozgat’ın coğrafi konumu itibariyle tarım ve hayvancılık açısından büyük bir öneme sahip bir ilimiz. Yeni geliştirilmiş yerli kırmızı mercimek çeşidi olan mansur kırmızı mercimek çeşidi ilimiz şartlarında gelişim ve verim durumunu gözleyip değerlendirmek ve çiftçilerimize duyurmak gayesiyle deneme ekimi yapıldı. İlimiz iklim ve toprak şartlarına uygun alternatif ürün ve çeşitlerin yaygınlaştırılması gayesiyle İl Müdürlüğümüzce son yıllarda yoğun faaliyetler yürütülmektedir. Bu amaçla yeni geliştirilmiş yerli kırmızı mercimek çeşidi olan Mansur çeşidi kırmızı mercimek çeşidinin Yozgat şartlarında gelişim ve verim durumunu gözleyip değerlendirmek ve çiftçilerimize duyurmak gayesiyle ekimi Şubat ayı içerisinde yapıldı dedi.
Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Yozgat’ta en fazla kırmızı mercimek ekiminin Sarıkaya İlçesinde yapılıyor. Bu nedenle Sarıkaya ilçemize bağlı Bağlıca Köy Muhtarı Yalçın Akdemir’in 6 dekarlık arazisine ekim yapıldı. Yapılan bu deneme ekimi üretim sezonu boyunca İl ve ilçe teknik personelimiz tarafından takibi yapılacak olup ilaçlama ve bakım çalışmalarının zamanında yapılması sağlanacak ve ürünün gelişim aşamaları gözlenecektir.  Hasat sezonuna gelindiğinde ise hasat sonuçları çiftçilerimizle ve kamuoyuna duyurulacaktır" diye konuştu.

5 Mart 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 653 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız