Şefaatli’de köy odası geleneği

Şefaatli Kaymakamlığı ve Şefaatli Belediye Başkanlığınca her hafta Çarşamba Akşamı düzenlenen "Türk Kahvesi Söyleşilerinin" bu haftaki konuğu Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır oldu.

Şefaatli’de köy odası geleneği

Program Kaymakam Yücel Erdem Başkanlığında devam ediyor. Belediye Başkanı Zeki Bozkurt da programa ev sahipliği yapıyor.
Türk Kahvesi Söyleşileri için Belediyenin giriş katına güzel bir mekân hazırlanmış. Eski Köy odası şeklinde muntazam döşenmiş. Oturma düzeni Halılar ve sehpalar köy Odası görünümünü yansıtıyor. Zaten bu sohbetlerde köy Odası'nı yaşatmak için hazırlanıyor.
Başta Kaymakam Yücel Erdem, Belediye Başkanı Zeki Bozkurt olmak üzere Cumhuriyet savcısı, hâkimler, ilçe Emniyet Müdürü, İlçe Milli Eğitim müdürü gibi ilçenin ileri gelenleri Belediye meclis üyeleri, daire amir ve müdürleri katılıyor. Her hafta bir konu belirleniyor ve o konu ile ilgi konuklar davet ediliyor ve oda sohbeti bu şekilde devam ettiriliyor.
Geçtiğimiz hafta Çarşamba günü Şefaatli Türk Kahvesi Söyleşisinin konuğu Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır beydi. Dernekler Il Müdürü Hakkı Yurtlu ile birlikte bu sohbete Yozgat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Sargın da dinleyici olarak katıldı. Seçkin nadide ve Anlamlı oda sohbetinde haftanın konusu" Devlet İdaresinde Ortak Aklın Önemi " idi. Ayrıca tarihin 28 Şubat olması hasebiyle Cumhuriyet Tarihinde darbeler de gündeme alınmış oldu. Şefaatli Türk Kahvesi Söyleşisi gece geç Saate kadar devam etti. Konuk konuşmacıya sorular soruluyor, söz hakkı isteniyor ve haftanın konusu en ince ayrıntılarına kadar tartışılıyor. İçten samimi hava içinde sohbet devam ederken Türk kahveleri ikram gelip yudumlanıyor. Oda geleneği Şefaatli de böyle yaşatılıyor.

6 Mart 2018 Salı tarihinde eklendi ve 626 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız