3 cami ibadete kapatıldı

Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Yozgat’ta üç camiyi ibadete kapattı. Fatih Cami, Nakıpzade Cami ve Tekke Arap Dede camileri restore edilecek, Şeyh Muhittin Halveti Tekkesi ise aslına uygun olarak yeniden yapılacak.

3 cami ibadete kapatıldı

Yozgat Belediye Başkan Yardımcısı Serdar Açıkgöz, üç caminin restorasyon nedeniyle ibadete kapatıldığını söyledi.
Açıkgöz, restorasyon çalışmalarının bu yıl başlayacağını ve önümüzdeki yıl da süreceğini belirtti.
Camiler de yenileme çalışması yapılacağını kaydeden Serdar Açıkgöz, yenileme çalışmalarının aslına uygun yapılacağını dile getirdi.
Açıkgöz, “Bu üç camimizin de restorasyon projeleri anıtlar kurulu tarafından kabul edildi. Nisan ayında ihaleye çıkılarak, işe başlanılacak. Üç camimizin de çatısı, sıvası, ahşapları ve taş duvarlarında yenilenme yapılacak” dedi.
Fatih Camiinin restorasyonu için iki yıldır uğraştıklarını kaydeden Serdar Açıkgöz, “Özellikle biz Fatih Caminin restorasyonu için çok uğraş verdik. Önce vasfını değiştirtirdik.  Kiliseden çıkarıp orayı cami olarak tescil ettirdik. Oranın restorasyon projesinin onaylanması çok zaman aldı. Birkaç kez proje değiştirildi. İnşallah Nisan ayında ihalesine çıkılarak, en yakın zamanda restorasyon çalışmaları başlayacak. Diğer camilerde bu yıl ihale edilip, restorasyon çalışmlarına başlanılacak. Bu çalışmalar önümüzdeki yıl tamamlanacak” dedi.
YENİDEN YAPILACAK
Uzun yıllar atıl vaziyette bulunan Şeyh muhittin Halveti tekkesinin de yıkılacağını belirten Serdar Açıkgöz, aslına uygun şekilde yapılacağını kaydetti.
Açıkgöz, “Bahçesi ve mezarları yenilenecek.  İçerisindeki Tekke evi de yeniden yapılacak. Böylesine önemli bir tekkenin de yeniden Yozgat tarihine kazandırılmasını önemli görüyoruz” diye konuştu.

12 Mart 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 766 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız