Şeker erimesin diye!

Yozgat Şeker Fabrikasının özelleştirilme-mesi için başlatılan imza kampanyasına vatandaşların desteği çığ gibi büyüyor.

Şeker erimesin diye!

 Şeker-İş sendikaları tarafından yürütülün kampanyada yaklaşık 15 günde 50 bin imza toplandı. Kampanya 3 Nisan’a kadar devam edecek. 
Merkez ve ilçelerde kurulan imza stantlarında Şeker-İş üyeleri vatandaşlara fabrikanın neden özelleştirilmemesi gerektiğini anlatıyor. OHAL nedeni ile Sorgun, Sarıkaya ve Yozgat’ta işçilerin stant açmasına izin verilirken, diğer ilçelerde ise işçiler kapı kapı dolaşıp imza topluyor.
"STK’LARDAN GÖREMEDİK"
50 bin imzaya ulaştıklarını dile getiren Şeker-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Turgut Gözübüyük, kampanyanın 3 Nisan Salı gününe kadar süreceğini dile getirdi.
Gözübüyük, 7 Mart Çarşamba günü toplanan imzaları genel merkeze teslim edeceklerine dikkat çekti.
Vatandaşların imza kampanyasına destek verdiğini belirten Turgut Gözübüyük, sivil toplum örgütlerinde gerekli desteği göremediklerini ifade etti.
Gözübüyük, “Bu fabrikanın özelleşmesi en çok nakliyeci esnafını etkiler ama onlar bile gereken desteği vermedi” dedi.
"HER KESİMİ AYAKTA TUTUYOR"
Şeker fabrikasının Sorgun’da 30 bin kişiye istihdam imkanı sağladığını kaydeden Turgut Gözübüyük, “Şeker özelleştiği zaman Sorgun halkı bir buçuk yıl sonra görecek. Burada şuan ticareti, esnafı, her kesimi ayakta tutan Şeker Fabrikası. Biz bu sene 158 milyon lira para verdik. Şimdi özelleştiği zaman fabrika kesinlikle kapanır. Çünkü etrafımızda çok büyük fabrikalar var. Bu fabrikayı şahısta alsa bu devlerin arasında rekabet etme şansı yok. Kayseri alsa, 3 milyon kapasiteli iki tane fabrikası var. Yozgat’taki  3 bin 600 tonluk bir fabrika. Bura çalışmaz kapatırlar” diye konuştu.
Gözübüyük ayrıca,  Devlet’e ait hamamın bile 49 yıllığına verildiğini hatırlatarak, 500 milyon liralık fabrikanın 5 yıllığına verildiğini sözlerine ekledi.
"HERKES AYAKTA KALMASINI İSTİYOR"
Musa Taşdemir, Şeker fabrikasının Yozgat’ın gururu olduğunu söyledi.
Taşdemir, Yozgat halkının kampanyaya büyük destek verdiğini belirtti.
Çekerek, Kadışehri, Akdağmadeni, Sarıkaya, Şefaatli, Sorgun ve Yozgat imza kampanyalarının sürdüğünü dile getiren Musa Taşdemir, “Kurduğumuz stantlarda arkadaşlarımız şeker fabrikasının neden özelleşmemesi gerektiğini anlatıyor. Biz bunu anlattığımız zaman vatandaş da özelleşmemesini istiyor ve tepkisini imza atarak ortaya koyuyor. Fabrikanın zarar ettiği söyleniyor. Şeker Fabrikası 20 yıldır zarar etmiyor. Daha bir tane emeklisi yok. Özelleştirilerek kapatılmak istiyor. Biz bunları anlattığımızda vatandaşlarımıza bu şekilde anlatıldığı zaman herkes bu fabrikanın ayakta kalmasını istiyor” dedi.
"NİYE KAPATIYORSUNUZ?"
‘Şeker’e hizmet sevaptır’ diyen Musa Taşdemir, “Helal bir kazançtır. Bizim inancımız bunu gerekiyor. Tekel’e haram diyerek kapattınız tamam, ama burayı niye kapatıyorsunuz. Yozgat’ta yüzde 10 kargirin kotası var, bunun yanında hükümet bir de bunu yüzde 50 arttırdı. Her seni bizim 200 ton eksik üretim yaptık. İthalatı, kargiri, hükümeti destekledik ama ne hikmetse, yanlış bilgilerle bizi avutuyorlar. Kesinlik fabrika zarar etmiyor” diye konuştu.
"ÜLKE MENFAATİ İÇİN İSTEMİYORUZ"
20 yıldır fabrika da çalışan Remzi Bölükbaşı, 10 günde 30 bine yakın imza topladıklarını söyledi.
Bölükbaşı,  “Yozgat halkına duyarlılığı nedeniyle teşekkür ediyoruz. Biz kargire teslim olmak istemiyoruz. Çoluğumuzun, çocuğumuzun geleceğini yapay tatlandırıcılarla zehirlemek istemiyoruz. Biz şeker pancarından şeker yapıp, çocuklarımıza yedirmek istiyoruz. Biz gelecek nesiller için karşıyız. Biz ülke menfaati için özelleştirilmemesini istemiyoruz” dedi.

12 Mart 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 680 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız