Dünya’da iki tane, birisi Yozgat’ta

"Basilica Therma" adlı Roma hamamından dünyada sadece iki tane bulunuyor. Bir tanesi İngiltere’nin Baht şehrinde bulunan hamamın diğeri ise Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde yer alıyor.

Dünya’da iki tane, birisi Yozgat’ta

İl  Özel İdaresi Genel Sekreteri Muammer Yanık, tarihi Roma hamamında kazı çalışmalarının süreceğini söyledi.
Yanık, “7 yıl önce başlatılan çalışmalar ile Roma hamamı gün yüzüne çıkarıldı. Orada bulunan 24 iş yeri kamulaştırılarak, yıkıldı. Orada çok güzel bir tarih ortaya çıktı. İçinden su çıkan Dünya’da iki tane hamam var. Birisi tarihi Roma hamamı, diğeri de İngiltere’nin Baht şehrinde olan hamam. 
Biz orayı da gezdik, gördük. Bizim Sarıkaya ilçemizde bulunan hamamımız oradan kat ve kat güzel. Hem tarihi dokusuyla hem de suyuyla” dedi.
"NİSAN AYINDA BAŞLAYACAK"
Roma hamamında kazı çalışmalarının süreceğini dile getiren Muammer Yanık, hamam da kazı çalışmalarının Nisan ayında tekrardan başlayacağını ifade etti. Yanık, “Kazı çalışmaları Arkeologların belirlediği istikamet doğrultusunda, çarşıya doğru devam edecek. Orada bulunan 18 iş yerinden 17’sinin kamulaştırma işlemlerini tamamladık. Bir işyerinin kamulaştırma işlemi ise Nisan ayından tamamlanacak. Daha sonra orada ki iş yerleri yıkılarak, kazı çalışmaları başlayacak” diye konuştu.

 

12 Mart 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 821 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız