Gök Sultan’ın hikayesi!

Ziraat Bankası’nın desteği II. Abdulhamid Han’ın ölümünün 100’üncü yılı dolayısıyla 81 ilde 100 farklı sahnelenen ‘Usta’ isimli tiyatro oyununun 47’ncisi Yozgat’ta sahnelendi.

Televizyon ekranlarında da tanınan usta oyunca Ahmet Yenilmez’in yazıp, yönettiği oyun Büyük Sinema Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnelendi. 

Usta oyuncu Ahmet Yenilmez’in yazıp yönettiği tek perdelik merhum Sultan II. Abdulhamid Han’ı anlatan oyunu Yozgat’ta ilgiyle izlendi. 
Yenilmez, Çamlık Gazetesi’ne yaptığı açıklamada; “Kimi Kızıl Sultan diyor kimi Gök Sultan diyor, Ulu Hakan diyor. Ama şu açık ve net olarak ortadaki 32 yıl, 7 ay, 13 günlük saltanatında kendinden sonra kurulacak devlete en azından altından kalkılmayacak bir borç bırakmıyor, müesseseler bırakıyor” diye konuştu.


ZAFER TÜRK MUTFAĞININ KONUĞU OLDULAR
Yenilmez ve ekibi, oyun öncesi akşam yemeğini Yozgat’ın lezzet durağı Zafer Türk Mutfağında yedi.
Gimat Grubu ve Zafer Türk Mutfağı sahibi Zafer Özışık’ın ev sahipliğinde gerçekleşen akşam yemeğinde Ahmet Yenilmez, Yozgat’ın yöresel lezzeti desti kebabını kırdı. Yenilmez, desti öncesi vaat geleneğini de yerine getirerek; “Her yıl Yozgat’ta oyun oynamaya söz veriyorum” dedi.
Gimat Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Özsışık da, Yozgat’ta Ahmet Yenilmez gibi sanatının ustası, örnek bir şahsiyeti konuk etmekten mutluluk duyduğunu söyledi. 
OYUN BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
Akşam saat 20.15’te başlayan oyunu Yozgat Valisi Kemal Yurtnaç, Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Salih Altun, AK Parti İl Başkanı Celal Köse, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Ziraat Bankası yöneticileri, banka çalışanları ve vatandaşlar izledi.
Oyun öncesi gazetemize özel açıklamada bulunan Usta oyuncu Ahmet Yenilmez, “Merhum Sultan II. Abdulhamit Han’ın ölümünün 100’üncü yılı münasebetiyle Ziraat Bankamızla beraber dünyada ilk kez bir sezon içerisinde 100 farklı noktada (81 vilayetimizde) merhum sultanımızı bir baba kız ilişkisi ile ve bilinmeyen yönleri ile anlatan ‘Usta’ oyunumuzun 47’nci temsilini vermek üzere Yozgat’tayız. 
Öncelikle bizi ağırlayan dostlara teşekkür ediyorum ve öncelikle ülkemizde bu ülkeye modern tiyatro salonunu kuran Ziraat Bankası’na da teşekkür ediyorum. İlgi çok büyük. Onu da şuna bağlıyorum ben, tiyatronun tılsımı. Sahne sanatlarının, görsel sanatlarının anasıdır tiyatro. İnsanlık kadar eski bir tarihe dayanır. Bu istikametimizde Sivas, Malatya ve Doğu’ya doğru devam edeceğiz” dedi.
II. Abdulhamid Han’a kiminin Kızıl Sultan kiminin ise Ulu Hakan yakıştırması yaptığını hatırlatan in ise Ulu Hakan yakıştırması yaptığını hatırlatan Yenilmez şöyle konuştu: 
“Kimi Kızıl Sultan diyor kimi Gök Sultan diyor, Ulu Hakan diyor. Ama şu açık ve net olarak ortadaki özellikle çöküş döneminin ve yıkılış döneminin tam önemli bir noktasında dünyanın da şekil değiştirdiği noktasında, döneminde 32 yıl, 7 ay, 13 günlük saltanatında kendinden sonra kurulacak devlete en azından altından kalkılmayacak bir borç bırakmıyor, müesseseler bırakıyor. 
Meclisi Mebusanın devamı hem de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kuran kadro onun açmış olduğu okullardan mezun olan kadro. Bu vesile ile merhuma rahmet diliyorum ve bunun örnek bir çalışma olmasını ve diğer kuruluşlara da örnek olmasını teşekkür ediyorum.”

13 Mart 2018 Salı tarihinde eklendi ve 778 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız