Karacabey sorun dinledi

Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, üniversitede eğitimlerini sürdüren uluslararası öğrencilerle bir araya geldi.

Karacabey sorun dinledi

Üniversite Konukevi ve Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen kahvaltı programında  bir araya gelen öğrenciler birbirleriyle tanışma ve kaynaşma fırsatı buldu. Programa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Akın ve Uluslararası Öğrenci Destek Ofisi çalışanları katıldı. 
Kahvaltı programında öğrenciler eğitimleri, Yozgat’taki yaşantıları, karşılaştıkları sorun ve taleplerini Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey’e iletme fırsatı buldu.
Rektör Karacabey,  Bozok Üniversitesi’nin eğitim-öğretim faaliyetlerinin sadece yerel düzeyde değil, uluslararası arenada da ele alınmasının gerekliliğine inandığını ve bu yolda somut gelişmeleri görmenin gurur verici olduğunu söyledi.
Öğrencilerin imkanlar dahilinde tüm ihtiyaçlarının karşılandığını belirten Rektör Prof. Dr. Karacabey, Üniversitemize gelerek eğitim ve öğretimlerini sürdüren siz değerli öğrencilerimizi birer evlatlarımız olarak görüyoruz. Burada eğitim gören öğrencilerimiz ile aynı konumdasınız. Bugün de sizlerin gurbette yalnız olmadığınızı hissettirmek, talep ve beklentilerinizi dinlemek için bir araya geldik.” dedi. 
Uluslararası öğrencilerin yabancı uyruklu öğrenci olarak nitelendirilmesini yanlış bulduğunun altını çizen Karacabey: “Siz bize yabancı değilsiniz. Türkçe’de yabancı kelimesinin anlamı biraz daha farklıdır. 
Ama sizler, bizim kardeşlerimizsiniz. Biz, sizi yabancı olarak değil, misafir olarak görüyoruz. Sizleri kendi evinizde hissettirmek için elimizden geleni yapacağız. Yapılabilecekler dâhilinde ihtiyacınız olan her konuda yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
Uluslararası öğrencilerimizin kendi ülkelerinin kültürlerini tanıtma talebine cevaben Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey: “Bozok Üniversitesi’nde Türkiye’nin 81 ilinden öğrencilerimiz var. 
Onların da kültürü aynı çatı altında olmakla beraber bazı farklılıkları da var. Hem Türkiye’nin değişik bölgelerinin kültürünü öğreneceksiniz hem de siz kendi kültürünüzü buradaki arkadaşlarınıza öğreteceksiniz. Kendi kültürünüzü burada anlatabilmeniz için de size bazı imkânları sunacağız.” dedi.
Kendilerine sağlanan imkânlar ve gösterilen yakınlıktan duydukları memnuniyeti dile getiren uluslararası öğrenciler de, Bozok Üniversitesi’nde bulunmaktan mutlu olduklarını belirterek vermiş olduğu desteklerden dolayı Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey’e teşekkür etti.

 

21 Kasım 2017 Salı tarihinde eklendi ve 732 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız