Zihin haritaları

Bozok Üniversitesi Genç Girişimciler Kulübü tarafından “Zihin Haritaları ve Kullanım Tekniklerine Giriş” eğitimi düzenlendi.

Zihin haritaları

Zihin Haritaları üzerine Yozgat’ta ilk kez düzenlenen eğitim Ege Üniversitesi akademisyenlerinden Öğr. Gör. Dr. Hilmi Türkyılmaz, Yerköy Nurdoğdu Ortaokulu Müdürü Halit Arapoğlu ve Genç Girişimciler Kulübü Akademik Danışmanı, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Böyükata tarafından verildi. 
Etkinlik Koordinatörlüğü’nü Kulüp Başkanı Mustafa İlhan’ın üstlendiği Eğitimin Düzenleme Kurulu’nda Kulüp yöneticileri Yasin Koç ve Hatice Şeyma Çelen  görev aldı. 
Eğitimin açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Mustafa Böyükata “Zihin Haritaları” konusunun önemine değinerek, uzun süredir üzerinde çalışmalar yapılan ve yaygınlaşan bir konu olmasına karşın ülkemiz için halen yeni sayılabilecek bir alan olduğunu belirtti. Yeniliklere en açık kurumların üniversiteler olması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Böyükata, gerçekleştirilen bu etkinliğin Yozgat ve Üniversitemiz için ilk niteliği taşıdığını ifade etti. 
İki gün süren eğitimin ilk gününde katılımcılara, Dr. Hilmi Türkyılmaz tarafından Zihin Haritasının Tarihsel Arka Planı, Zihin Haritalama ve Zihin haritası hazırlama yöntemleri ile ilgili temel kavramlar anlatıldı. Prof. Dr. Mustafa Böyükata modelleme yaklaşımlarından, beynin ve sinir sistemlerinin çalışma prensiplerinde esinlenilerek yapılan hesaplamalı çalışmalardan kısa bilgiler aktardı. Halit Arapoğlu zihin haritası hazırlama ile ilgili deneyimlerinden bilgiler aktardı. Ardından uygulamalı çalışmalar yaptırıldı. 
Eğitimin ilk günü başlanılan zihin haritası hazırlama etkinliklerine ikinci gün de devam edildi. Yapılan atölye çalışmalarından hareketle, bilgisayar ortamında web araçları kullanımına dönük uygulamalara  yer verildi. Katılımcılardan gruplara ayrılarak edindikleri bilgileri uygulamaları istendi. Tüm guruplar kendi belirledikleri konular üzerinden eğitmenlerin yönlendirmeleri ile Web 2.0 araçları üzerinden Dijital Zihin Haritası hazırlama denemeleri yaptı. Eğitimin sonunda çalışmalarını katılımcılara sundular ve birlikte tartışma imkanı buldular. 
Eğitimden yararlanan; üniversitemiz öğrencileri, öğretim elemanları, Yozgat’ta görev yapan öğretmen ile farklı sektör ve eğitim düzeylerinden 27 kişiye katılım belgesi düzenlendi. 
Eğitimin sonunda katkı veren eğitmenlere Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey tarafından imzalanan teşekkür belgeleri takdim edildi.

 

22 Kasım 2017 Çarşamba tarihinde eklendi ve 739 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız