Bozok Yaylası'nda yaylar hedefe gerildi

Geleneksel okçuluk Bozok Yaylası Yozgat’ta düzenlenen turnuvalarla yaşatılıyor, okçular yaylarını hedefe büyük bir heyecanla çekiyor.

Bozok Üniversitesi Geleneksel Türk Okçuluğu Topluluğu tarafından düzenlenen “Geleneksel Okçuluk Yarışması” Türkiye’nin farklı şehirlerinden okçuları Yozgat’ta bir araya getirdi. Havanın yağışlı olması nedeni ile spor salonuna alınan müsabakalarda heyecan düşmezken sporcuların giydiği kıyafetler ilgi odağı oldu.


BAYAN OKÇULAR…
Geleneksel okçuluğa bayan sporcuların ilgisi bir hayli yoğun oldu. Bayan sporcular giydikleri Selçuklu ve Osmanlı tarzı kıyafetlerle göz doldurdular. Sporcular arasında öğrencilerin yanı sıra üniversite öğretim görevlileri, kurum temsilcileri de yer aldı.
70 OKÇU YOZGAT’TA BİR ARAYA GELDİ
Bozok Üniversitesi Geleneksel Okçuluk Kulübü Başkanı Ve Ortopedi Doktoru Murat Korkmaz, 2017 yılında kurdukları Geleneksel Türk Okçuluğu Kulübünde yaklaşık 40 öğrencilerinin bulunduğunu hatırlattı.
“Bunlara atalarımızın atış şekli olan baş parmak atışı ile geleneksel okçuluk eğitimleri veriyoruz” diye Korkmaz; “Bu işte üstadımız Sayın Defterdarımız Erdoğan Yıldıraner. Onunla beraber başladık. Erdoğan hocamızın da destekleri ile en son kulübümüz Konya’da yapılan Geleneksel Okçuluk Yarışmalarında Türkiye 2’nciliğini elde etti. Bu hafta da çevre illerin Konya, Kayseri, Tokat, Ankara illerinin de geleneksel okçuluk kulüpleri ve üniversitelerin katılımı ile üniversitemizi, Yozgat’ımızı tanıtıcı geleneksel okçuluk yarışması düzenledik. Yarışmamıza ilgi oldukça fazla. 70’in üzerinde yarışmacı yarışıyor. Hepsi geleneksel kıyafetleri ile katıldı. Belediyemizin mehteran bölüğü bir konser verdi. Böylelikle Türk kültürünü, Türk geleneklerine bir katkı üniversite olarak sağlamaya çalışıyoruz.”


SELÇUKLU KADINI KIYAFETİ İLE KATILDI
Müsabakaya Kayseri’den Selçuklu kıyafeti Kayseri’den katılan Zeliha Vatansever; “Ben hem modern hem de geleneksel okçulukla ilgileniyorum. Geleneksel ben de daha ağır basıyor seviyorum. Kıyafetlerimin özelliği biraz daha amazon vari olması ama Selçuklu dönemine ait olması. Çizmelerim Tomris Hatun’un bir minyatüründen örnek yaptırdık. Onun dışında biraz daha Selçuklu hayranıyım” dedi.


BAYAN SPORCULAR İDDİALI YARIŞTI
Müsabakaya Konya Selçuk Üniversitesi’nden katılan bayan sporculardan Sena Çalışkan da iddialı olduklarını ve hedefi 12’den vurmak için geldiklerini söyledi.


OKÇU PROFESÖR…
Bozok Üniversitesi Fizik Bölümü Başkanı ve Sporcu Prof. Dr. Recep Şahingöz de, tesadüfen başladığı geleneksel okçuluk sporunun bir tutkuya dönüştüğünü dile getirdi.
Geleneksel okçuluğun şimdiki nesil ile Osmanlı-Selçuklu dönemi arasında bir köprü olduğunu ifade eden Şahin; “Hem geleneklerimizi, göreneklerimizi hem de tarihi yaşatıyoruz. Gerek kılık kıyafet olsun gerekse tamamen gerçek metotlarla, oklarla, yaylarla bu işi yapıyoruz. Herkese tavsiye ederim. İlk başta ben tesadüfen başlamıştım ama şimdi bir tutku haline geldi, hem vücut çalışıyor, kaslar çalışıyor hem de dinleniyoruz, stres atıyoruz.” 
Yozgat’ta okçuluk sporunu geliştirmek için hocalık yapan Yozgat Defterdarı Erdoğan Yıldıraner, Elazığ görevinde başladığı okçuluk sporunda talebelerinin talebeleri ile aynı müsabakaya katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.
Okçuluk sporunu Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açtıkları kurslarla yaşattıklarını söyleyen Ayşe Durak; “Geleneksel Türk okçuluğuna yaklaşık 4 aydır gönüllü olarak devam ediyorum Erdoğan hocamın sayesinde. Haziran ayında kursumuz bitecek. Halk Eğitim ve Bozok Üniversitesi olarak Konya’da yarışmalara katıldık” dedi.

14 Mayıs 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1345 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız