'Aile toplumun temel taşıdır!'

Yozgat’ta Aile Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikle, topumun temel taşı olan aile ve mutluluk vurgusu yapıldı.

'Aile toplumun temel taşıdır!'

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Abdullah Neşeli, Aile Haftasında Yozgat’ta aile konusunda farkındalık oluşturmak ve aileye dikkat çekmek istediklerini belirti. 

“Çünkü toplumun en önemli kurumu olan aile;  dini değerlerin, kültürün ve toplumsal yaşam kurallarının öğrenildiği, bireyin en çok etkileşime uğradığı yerdir. Bu nedenle "aile" bireylerin oluşturduğu toplumun temel taşıdır” hatırlatmasında bulunan Neşeli; “Günümüzde aile yapısı ne kadar sağlam olursa, o toplum da o kadar güçlü olur. Uyumlu bir aile ortamında büyüyen ve gelişen çocuk, sağlıklı ve güçlü bir insan olarak topluma katılır. Bu da toplumun sağlam ve güçlü olmasına katkı sağlar.   

Günümüzde toplumun özü olan aile globalleşen dünyada bir çok değişim ve dönüşüm yaşamakta ve bir çok tehlikeler karşı karşıya kalmaktadır. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü olarak ilimizde bir çok tehlike ile karşı karşıya kalan ve büyük dönüşüm yaşayan ailelerimizi desteklemek ve güçlendirmek için merkez ilçe başta olmak üzere Akdağmadeni, Sorgun ve bu ay içerisinde daha etkili çalışacak olan Boğazlıyan Sosyal Hizmet Merkezi ile çalışmaktayız” dedi.

Bu kapsamda il genelinde 2 bin 534 kişiye "Aile İçi Eğitim Seminerleri" düzenleyerek aileyi desteklemeye ve güçlendirmeye çalıştıklarının altını çizen Neşeli, şunları kaydetti: 

“Bizler toplu faaliyetler yanında aile odaklı çalışmakta olan ASDEP (Aile Sosyal Destek Projesi) personeli ile il genelinde  498 haneyi ziyaret ederek alinin güçlü ve zayıf yönlerini tespit ederek her türlü desteği sağlıyoruz. Yine bizler ilimizde çok tercih edilmese de  psiko-sosyal danışmanlarımızla bireysel çalışmaları da yaygınlaştırmak, ailenin ve bireyin sorunlarını çözmek için kapılarımızı halkımıza sonuna kadar açtık.

Aile haftasında İlimizde Kurum bakımı haricindeki 944  çocuğun eğitim, sağlık ve güvenliklerini danışmanlarımızla aile içinde takip edilerek ailenin destekçisi olmaktan. 2017 yılında hayata geçirip halen devam eden “Çocuk Destek Projesi” kapsamında  80 çocuğumuzun eğitim, kültürel ve sportif faaliyetlerle desteklenerek kişisel gelişimlerine katkı sağlamaktan, aileler ile beraber çocuklarının psiko-sosyal gelişimleri takip etmekten büyük mutluluk duymaktayız.

Bu haftada ailelerimize aile içi bağın güçlenmesi için birlikte kaliteli zaman geçirmelerini. Çocukların günümüz tehlikelerinden korunması için değerler eğitimini ailede başlatmalarını. Çocuklarını kültürel, sosyal sportif faaliyetlere katmalarını. Eğitim kurumlarından aile birlikteliğini güçlendirecek aktiviteler istemelerini. Toplumsal değerlerin benimsetilmesinin ve ortak yaşam kültürünün oluşturulmasının önemi yaşayarak anlatmalarını. Toplumda dayanışma ve yardımlaşma duygusunun güçlü tutulacağı etkinliklere katılmalarını. Aile birlikteliğine katkı sağlayacak aile seyahatlerine önem vermelerini tavsiye ediyoruz. 

Unutulmamalıdır ki hiçbir öğreti, din, eğitim sistemi kişiyi yalnız bırakmamıştır. Kişinin aile ortamında ilgisiz bırakılıp, eğitilmemesi onun olumsuz güçlerin eline teslim edilmesidir. Batı toplumlarında ailenin kutsallığını kaybetmesi ile birlikte toplumda kargaşa, anarşi kendini hissettirmiştir. Yine suçlu insanlara baktığımızda aile yapısı sağlam olmayan, ailesel birlikteliğin olmadığı ailelerin fertleri oldukları gözden kaçmamaktadır. Yine unutmamalılar ki her ağaç kendi kökünden vücut bulur. Sağlıklı ailelerin çok olduğu bir toplum, sağlıklı bireylerden oluşan, ilişkilerin güçlü ve sağlıklı olduğu bir toplumdur” ifadelerine yer verdi.

16 Mayıs 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 398 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız