Öğün atlamayın

İl Sağlık Müdürü Dr. Fatih Şahin, Ramazan ayının beslenme ve yaşam şeklini değiştirdiğine dikkat çekti. Şahin, vatandaşlara sahursuz oruç tutmamaları uyarısında bulundu.

Öğün atlamayın

Sahur öğününün atlanmaması gerektiğini vurgulayan Fatih Şahin, “Yeterli ve dengeli beslenmenin sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 2 öğünü tamamlamak ve sahur öğününü atlamamak gerekir. Sahura kalkılmaması ya da sahurda sadece su içilmesinin zararlı olduğu unutulmamalıdır. Çünkü bu beslenme tarzı yaklaşık 16 saat olan açlığı, ortalama 20 saate çıkarmaktadır. Bu da açlık kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olmaktadır. Bu durumun aksine eğer sahur öğünü, ağır yemeklerden oluşursa gece metabolizma hızı düştüğü için yemeklerin yağa dönüşme hızı ve kilo alma riski artmaktadır. Bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalıdır. Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, tam tahıllı ekmekler gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılabilir ya da çorba, zeytinyağlı yemekler, yoğurt ve salatadan oluşan bir öğün tercih edilebilir. Gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi; aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile hamur işlerinden uzak durulması uygun olacaktır” dedi.
ÇOK YEMEYİN
İftarda kan şekerinin düşük olduğundan yemek yeme istediğinin arttığını dile getiren Dr. Fatih Şahin, “Yapılan en büyük hatalardan birisi de çok hızlı bir şekilde, çok yüksek miktarda besin tüketmektir. Beyin doyma emrini yemekten 15-20 dakika sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde bu süre zarfında fazla miktarda, enerjisi yüksek besinler yenilir ve bu durum hem sağlık açısından risk oluşturabilir hem de ilerleyen günlerde kilo alımına zemin hazırlayabilir” diye konuştu.
14 BARDAK 
SU İÇİN

Ramazan ayında su tüketimine de dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Fatih Şahin, “Sıcaklıkların etkisiyle artan terleme ile birlikte yeterince sıvı alınmazsa su ve mineral kaybı sonucu, bayılma, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri yaşanabilmektedir.  Günde ortalama en az 2 ila 2,5 litre  su içmeye, bununla birlikte Ramazan ayında sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve-sebze suları, sade soda gibi ürünleri sık sık tüketmeye özen gösterilmelidir” şeklinde konuştu.

18 Mayıs 2018 Cuma tarihinde eklendi ve 691 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız