Dersimiz Mali Müşavirlik!

Yozgat Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Ahmet Bulut, Ticaret Meslek Lisesi Muhasebe Finansman alanı öğrencilerine mesleki konuda seminer verdi.

Dersimiz Mali Müşavirlik!

Seminere SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, oda yönetim kurulu üyelerinden Ferhan Akçınlıoğlu, Harun Evcimen ve Tuncer Doğan katıldı.

Muhasebe mesleğinin tarihçesi hakkında bilgi veren SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, Türk Ticaret Kanununda yapılan değişiklik sayesinde Mali Müşavirlik mesleğinin yeni bir milada girdiğini söyledi.

Öğrencilere çok önemli mesleğin başlangıç noktasında olduklarını söyleyen Başkan Bulut; “Mali Müşavirlik mesleği günümüzün en önemli meslekleri arasında yer almaktadır. Bütün meslekler bir yana Mali Müşavirlik Mesleği bir yana. O nedenle mesleğe talep çok ve meslekte kaliteyi yükseltmek için mesleğin bütün aşamalarına eleme sınavları getirildi ve staja başlama sınavı ÖSYM tarafından yapılmakta. Staj üç yıla çıkarıldı. Günümüzde bir çok mesleğe nazaran en uzun ve en uğraş sonunda elde edilen meslek Mali Müşavirlik mesleğidir. Ekonomiye yön veren meslek olması münasebetiyle de ayrıca önem arz eden bir meslektir. Mali Müşavir bilgi üretir ve bu bilgiyi yöneterek hizmet sunar.  O nedenle mali müşavir olan meslektaşlarımızın iyi bir bilgi ve donanıma sahip olması gerekir. O nedenle bu kadar önemli ve prestiji olan mesleği meslek edinmek için şimdiden kendinize hedef edinin dedi. Başarılı bir muhasebeci olabilmek için her gün değişen mevzuatları takip etmek amacıyla çok okumak gerektiğini, bunun yanında dürüst olunması gerektiğini söyledi. Bu mesleğin riskli ve sorumluluk gerektiren bir meslek olduğunu, sorumluluğun ruhsat ve tabelanın  asıldığı andan itibaren başladığından bahsederek: “Defteri tutan kişinin tuttuğu defter o kişinin dürüstlüğünün simgesi olacaktır” dedi.

Meslek mensubu olabilmek için 3568 Sayılı Meslek Yasasındaki genel ve özel şartlardan bahsetti

Serbest Muhasebecilik kavramının  kalktığını ve şimdilerde Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik kavramlarının devam ettiğini vurgulayan Başkan Bulut; Mali müşavirlik mesleği gerçekten sorumluluk isteyen bir meslek. Mükellef ile Devlet arasında köprü vazifesi gören bir meslektir. Bu meslekte bilginin sınırları açık olup, öğrenildikçe öğrenilen bir meslektir. Yeni kanunla birlikte mesleğimize yeni bir unvan kazandırıldı. Bu ünvan Denetçi ünvanıdır. Yani yeni Türk Ticaret Kanununda şirket statüsünde olan sermaye şirketlerine denetim zorunluluğu getirildi bu denetimi ise sınavla denetçi ünvanını elde etmiş olan meslek mensupları yapabilecekler bu da meslektaşlarımız açısından önemli bir gelişme yeni bir iş sahasıdır. O nedenle her geçen gün mesleğimizin değeri, kıymeti artmakta siz değerli öğrenci kardeşlerimizde yolun başında olan kişiler olarak şu anki fırsatları iyi değerlendirip, okulumuzun, öğretmenlerimizin ve ailelerimizin kıymetini bilip, çalışmalısınız. Bizler ne kadar çok çalışıyorsak sizler bizden daha çok çalışmalı gayret etmelisiniz.

Mesleğin zorluklarına değinen Başkan Bulut; Halk arasında mali müşavirler çok kazanan kişiler olarak bilinir. Ancak yaptığımız iş ve üstümüze almış olduğumuz sorumluluklar göz önüne alındığında emek değer ölçüsüne vurulduğunda söylenilenler gibi çokta kazanç yoktur.Hele Yozgat’ın kendine has ekonomik ölçekleri göz önüne alındığında bu Türkiye ortalamasının çok daha altında kalmaktadır. Tabi kazancın yanı sıra üstlenmiş olduğumuz sorumluluklar da var. Bazen hizmet sunduğumuz mükellefler kadar biz mali müşavirlerde hem cezai hemde mali sorumluklar taşıyoruz. Aynı zamanda yaptığımız iş kamu hizmeti niteliğindedir. Bu bakımdan kamu yararı ve toplumsal fayda işlevi görmektedir” dedi.

Başkan Bulut konuşmasının ardından öğrencilerin sorduğu soruları cevapladı ve öğrencilerin Mali Müşavirlik mesleğine yönelmeleri noktasında tavsiyede bulundu.

İlgiden memnun olduğunu ifade eden YSMMMO Başkanı Ahmet Bulut; Seminerdeki amacımız, Ticaret Lisesinin eğitim müfredatının mesleğimizi besleyen ve gelecekte aramıza yeni meslektaşlar katabilecek şekilde öğrenci yetiştirdiğinden dolayı hem muhasebe ara elamanı ihtiyacı vurgusunu yapmak hem de bu mesleği düşünen öğrenci arkadaşlarımızın ufkunu biraz daha açmak açısından önemli bir seminer oldu. 

30 Kasım 2017 Perşembe tarihinde eklendi ve 785 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız