Yozgat Çamlık Tv

Kârlı yatırım

Yozgat Belediyesinin yap-işlet-devret modeli ile hayata geçirdiği, ‘entegre katı atık tesisi’ iki yıldır şehrin çöplerini bertaraf ediyor. Tesisin devreye girmesi ile birlikte yıllık bir milyon lira çöp bertaraf masrafından kurtulan Belediye’nin iki yılda, iki milyon lirası kasasında kaldı.

Kârlı yatırım

İl geneli ile birlikte ve çevre illerin ilçe belediyelerinin de çöplerini bertaraf edecek olan tesis, hem çevreci hem de ekonomik olarak Belediye için ‘kârlı bir yatırım’ olacak.

8. TESİS YOZGAT’A

Türkiye de sadece 6 İl de bulunan tesisin 8.’si Yozgat’a yapıldı. Tesisin bulunduğu iller arasında tek Büyükşehir Belediyesi olmayan yer ise Yozgat Belediyesi. Diğer altı tesis ise, Ankara (2), Antalya, Manisa, Malatya, Eskişehir ve Adana da bulunuyor. ITCKAENERJİ’ye yap-işlet-devret modeli ile 5 milyon Euro’ya yaptırılan tesis 10 yıl boyunca aynı firma tarafından işletilecek.


“GÜNLÜK 720 TON ÇÖP İŞLEME KAPASİTESİNE SAHİP”


Belediye Başkanı Kazım Arslan, tesisin 720 ton çöpü bertaraf etme kapasitesinin bulunduğunu söyledi.
Arslan, “Mevcut kurulan sistemde tesis günlük 450 bin ton çöpü bertaraf edebiliyor. Biz bunu istersek 720 tona çıkarabiliyoruz” dedi.


“160 BİN TON ÇÖP BERTARAF EDİLİYOR”


Tesiste günlük 160 bin ton çöpün bertaraf edildiğini dile getiren Kazım Arslan, “39 Belediyenin çöpü entegre katı atık tesisimizde bertaraf ediliyor. Bu rakam daha da artacak. Şuanda tesisi günde 7 saat çalışıyor. 24 saat kapasite ile çalışması için uğraşıyoruz” diye konuştu.

“PARAMIZ
CEBİMİZDE KALDI”

Daha önceki sistem ile yıllık bir milyon lira çöp bertaraf parası ödediklerini aktaran Kazım Arslan, “Tesisimize sadece Yozgat Belediyesinden 100 ton günlük atık gelmekteydi. Gelen atıklar da tartıldıktan sonra düzenli depolama sahasına döküldükten sonra üzeri toprakla örtülmek suretiyle bertaraf ediliyordu. Bunun için birde para ödüyorduk. Bu tesis bizim hayalimizdi. Çok şükür gerçekleştirdik. İki yıldır çalışıyor. İki yılda iki milyon liramız cebimizde kaldı” ifadelerini kullandı.
ELEKTRİK ÜRETİYOR
Tesisin aynı zamanda metan gazından elektrik ürettiğini kaydeden Kazım Arslan, “İlk resmi sahadan elektrik üretimimiz 9 Şubatta gerçekleşti. Günde ortalama 150-160 ton atıktan günde 10-12 Megawatt elektrik üretimi yapıyoruz.  Tesisin montajı tamamlandığında günde en az 250 ila 300 ton atık bertaraf edecek ve saatte 1,4 kilowatt (günde 33,6 Megawat) elektrik üretecek “şeklinde konuştu.
DOMATES VE  SALATALIK ÜRETİLECEK
Tesisin montajının bir ay içerisinde tamamlanacağını belirten Kazım Arslan, “Montajın tamamlanması ile birlikte atıklar kapalı ortamda biriktirilerek ayrıştırma ünitesinden geçirilip organik olanlar Fermantasyon tankına gönderilerek çürütülmesi sağlanacak ve çıkan gazdan da elektrik üretimi yapılacak.  Metal, Plastik, kağıt, karton, pet gibi Organik olmayan atıklar ise; türlerine göre ayrılarak Geri Dönüşüme gönderilecek. Ayrıca gaz motorlarının ısınan soğutma sularıyla da hem tesisin ısınması hem de kurulacak olan seranın ısınması sağlanarak organik salatalık, domates gibi  ürünler yetiştirilecek” dedi.
AÇILIŞI YAPILACAK
Tesisin resmi açılışının yapılacağını dile getiren Kazım Arslan şöyle konuştu; “Şuanda tesisin çevre düzenlemesi yapılıyor. Yakın bir zamanda tamamlanacak. Kesin tarih belli değil ama yakın bir zamanda tesisin resmi açılışını da yapmayı düşünüyoruz”

8 Ekim 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 2252 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız