Yozgat Çamlık Tv

‘Yanlış planlama kontenjanları boş bıraktı’

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Yozgat Bozok Üniversitesinde 900 kontenjanın boş kaldığını açıkladı.

‘Yanlış planlama kontenjanları  boş bıraktı’

Keven, üniversitesi de yapılan yanlış kontenjan planlamasından dolayı kontenjanların boş kaldığını öne sürdü.

Keven, “Yozgat Bozok Üniversitesi’ni mercek altına aldım. Ve şu bilgilere ulaştım. Lisans bölümlerinde 2900 kontenjanın 674’ü boş kaldı. Ön lisans bölümlerinde de 1900 kontenjanın 176’sı boş kaldı. Toplam 850 kontenjan boş. Ardından yapılan ek yerleştirmede ise toplam 817 kontenjan boş kaldı. Yani Yozgat’ta olması gereken 850 öğrenci şuan Yozgat’ta değil. Bunun nedenleri bilimsel bir şekilde ele alınmalı ve çok tercih edilen bölümlerin kontenjanı artırılmalıdır. Örneğin Makine Mühendisliği, Arkeoloji, Sosyoloji gibi bölümleri ya kimse tercih etmemiş ya da çok düşük sayıda kalmış. Bu bölümlerin kontenjanı boş yere ziyan olana kadar acilen diğer bölümlere eklenmelidir. Ya da ilimizin, bölgemizin ihtiyaçlarını karşılayacak yeni bölümler açılmalıdır" ifadelerini kullandı.

NİCELİĞİ ARTTI, NİTELİĞİ AZALDI

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Üniversiteler de 177 bin kontenjanın boş kaldığını hatırlattı.

Keven her İl’e üniversite açıldığını belirterek, üniversitelerinin niceliğinin arttırıldığını ama niteliğinin azaltıldığını ifade etti.

Üniversitelerde açılan bölümlerin ülkenin ve bulundukları şehirlerin ihtiyaçlarıyla örtüşüp, örtüşmediğinin sorgulanması gerektiğine dikkat çeken Ali Keven, “Mezun olan öğrencilerimiz bir iş bulabiliyorlar mı?  bu sorulara yanıt aranmalı. Kontenjan sayıları bilimsel bir planlamadan uzak. Bunun sonucunda da pek çok üniversitede bazı bölümlerin kontenjanlarına kimse başvurmadı veya çok az öğrenci tercih etti” dedi.

RAKAMLARLA BOŞ KONTENJANLARI ANLATTI

Üniversite yerleştirmeleriyle ilgili sayısal bilgiler veren Ali Keven, “Bu yıl üniversite sınavına 2 milyon 381 bin öğrenci başvurdu. 1 milyon 206 bin öğrenci tercih yaptı. Yapılan yerleştirmede 839 bin kontenjana 711 bin öğrenci yerleşti. 128 bin kontenjan ise boş kaldı. Yani tercih edilmedi. Bunun 89 bini lisans (4 yıllık), 39 bini ise ön lisans (2 yıllık) bölümlerindendir. Ardından ÖSYM Eylül ayında ek yerleştirme ilanına çıktı. Bu ek yerleştirmede ise 141 bin lisans kontenjanının 120 bini boş kaldı. 139 bin ön lisans kontenjandan da 58 bini boş kaldı. Yani ek yerleştirmede ise toplam 178 bin kontenjan tercih edilmedi ve boş kaldı. Bu Türk Eğitim Sistemi açısından vahim bir durumdur. Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSYM ve YÖK bu tablonun hesabını vermelidir. Bir öğrenci eğer bir ili tercih etmek istemiyorsa, bir üniversiteyi tercih etmek istemiyorsa, bir bölümü işsiz kalacağı endişesiyle tercih etmiyorsa ilgili Bakanlık ile o ilin yetkilileri, mülki amiri, rektörü şapkasını önüne koyup öğrenciler bizi neden tercih etmiyor diye düşünmelidir. TÜİK verilerine göre bile 850 bin üniversite mezunu işsiz var bu ülkede. Bu tablodan vurdumduymaz Bakanlık yetkilileri ve kontenjanları onaylayan kurumlar sorumludur. Üniversite bölümleri iş sahalarına göre bilimsel bir planlamaya tabi tutulmalıdır. Öğrencilerimiz bin bir emekle okuyup mezun oluyorlar ondan sonra da yıllarca işsiz kalma endişesiyle yaşıyorlar ve memurluk sınavlarıyla mülakatlarla uğraşıyorlar”  diye konuştu.

16 Ekim 2018 Salı tarihinde eklendi ve 1871 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız