Yozgat Çamlık Tv

Ketencik deneme ekimi

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Merkez İnceçayır Köyü ile Sorgun İlçesine bağlı Duralidayılı ve Çavuşlu köylerinde yağ bitkisi olan Ketencik bitkisinin kışlık ekimi yapıldı.

Ketencik deneme ekimi

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, Alternatif ürünlerde çiftçilere önderlik yapmak amacıyla 2018 üretim sezonunda yazlık olarak deneme ekimi yapılarak hasat edilmiş dekardan 112 Kg verim alınmıştı. Yozgat şartlarında kışlık olarak gelişim ve yetişme durumunu çiftçilerimize göstermek amacıyla Bakanlığımıza bağlı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü uzmanları ile birlikte İl Müdürlüğümüz teknik personeli kontrolünde ekildi” denildi. 
Ketencik Bitkisi hakkında bilgi veren İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, “  Türkiye'de marjinal alanlarını değerlendirebilecek alternatif bir yağ bitkisidir. Tohumları çok küçük boyutta olup susamdan daha küçüktür.   "Ketencik yalancı keten, Alman susamı, Sibirya yağlı tohumu gibi değişik isimlerle de isimlendirilmektedir. Ketencik, Kuzey Avrupa ve Orta Asya'nın doğal bitkisidir. Arkeolojik kazılardan elde edilen birçok kalıntı, bu bitkinin en az 3000 yıldır Avrupa'da yetiştirildiğini ortaya koymuştur.   Ketencik yağının doymamış yağ asitleri oranı soya, ayçiçeği ve kolza yağı gibi yaygın olarak kullanılan bitkisel yağların doymamış yağ asitlerinin oranından fazladır. Özel yağ asitleri kompozisyonundan dolayı ketencik, yakın zamanda, yaygın olarak bilinen ve önemli bir bitkisel yağ kaynağı haline gelecektir.   Yağındaki erositik asit katkı oranı yüksek olduğundan yemeklik yağ olarak kullanılamamaktadır. Ama yemeklik yağ olarak kullanılması ilgili çalışmalar devam etmektedir. Hayvan yemi olarak ta kullanılmıyor. Sadece yağı biodizel özellikle uçak yakıtı üretiminde kullanılmaktadır.   Bu ürünle ilgili olarak Üniversitelerimizden Ondokuzmayıs Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültelerinin çalışmaları vardır. Ayrıca Bakanlığımıza bağlı Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından da çalışmalar yapılmış ve Aslanbey isminde yerli bir tohum çeşidi geliştirilmiştir. Deneme ekimlerinde Enstitüden temin edilen bu tohumluk ile ekim yapıldı. Deneme ekimleri, İl Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından takip edilecek bakım ve gübreleme çalışmaları yaptırılıp gelişim ve verim durumlarına göre sonuçlar kamuoyu ve çiftçilerimizle paylaşılacaktır” ifadesi kullanıldı. 

 

8 Kasım 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 349 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız