Yozgat Çamlık Tv

‘Tarih anekdotlarla öğrenilir’

BEYDER “Cuma Sohbetleri”nin bu haftaki misafiri Emekli Öğretmen-Yazar Ertuğrul Kapusuzoğlu oldu. Kapusuzoğlu’nun, “1.Dünya Savaşı ve Milli Mücadelede Köşe Taşı Olaylar” başlıklı sohbete özellikle gençler yoğun ilgi gösterdi.

‘Tarih anekdotlarla öğrenilir’

Kapusuzoğlu, “Tarih bilmek tarihi olayları kronolojik olarak bilmek demek değildir. Tam aksine olayların cereyan ettiği zamanki ülke ve dünya şartlarını bilmek, taraflar arasındaki olayları ve tarafların nasıl tavırlar sergilediklerini bilmek ve sebep sonuç ilişkilerini tahlil edebilmektir. Aksi takdirde bu çerçevede bilinmeyen tarihi olaylar yeni yaşanan gelişmelerde rehberlik oluşturmayacaklarını söyledi. 
 “Tarihi ve tarihi hadiseleri daha iyi anlayabilmek için tarihi şahsiyetlerin yaşadığı hadiseler karşısında nasıl tavır aldıklarını bilmek çok önemli olduğunu belirten Kapusuzoğlu, “Tarihi şahsiyetlerin hayatlarındaki bu tavırlar, bu anekdotlar onları ve olayları anlamamıza yardımcı olurlar. Yoksa tek başına bir tarihi şahsiyeti durduğumuz yerden kahraman veya hain ilan etmek ilmi bir tutum değildir.” sözleriyle sohbetine devam eden kapusuzoğlu, “Bu yaklaşımla 1. Dünya Savaşı’na ve sonrasında Milli Mücadele’ye bakılmalıdır. Bu bakış açısı dönemin şahsiyetlerinin ve olaylarının daha iyi tanınmasına ve anlaşılmasına vesile olacaktır” dedi.
Program sonrasında misafirlere gelenek haline gelen tavuklu pilav ikram edilirken Ertuğrul Kapusuzoğlu’na da günün hatırasına isminin yazılı olduğu bir tabak, BEYDER Genel Başkanı Aydoğan Bilir tarafından takdim edildi.

 

8 Kasım 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 404 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız