Yozgat Çamlık Tv

VURMADILAR UÇURDULAR

Daha çok ellerinde tüfekleri avlanırken gördüğümüz avcılar bu kez Yozgat’ta doğadaki sayılarının artması için keklik bıraktı. Bir süre ellerinde tuttukları keklikleri öperek doğaya gönderen avcılar, kaçak avcılara da ‘Av limitlerine uyalım, doğayı koruyalım’ mesajı verdi.

VURMADILAR  UÇURDULAR

Yozgat’ın Boğazlıyan İlçesi Sırçalı Belediyesi ağaçlandırma sahasında avcılar tarafından doğaya 200 kınalı keklik bırakıldı. Keklik Üretme İstasyonunda yetiştirilen keklikler ilçe kaymakamı Davut Sinanoğlu, belediye başkanı Tamer Gümüş, Avcılar ve Atacılar Doğayı Koruma Derneği Başkanı Behlül Önel ve avcıların katılımı ile doğaya bırakıldı. Daha çok ellerinde tüfekleri, yaban hayvanlarını avlarken bilinen avcılar, kendi aralarında topladıkları paralarla 100 keklik aldı. Avcıların duyarlı davranışına Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü duyarsız kalmayarak 100 keklik daha ekleyerek, toplam 200 kekliğin doğaya salınmasını sağladı. 
Boğazlıyan Kaymakamı Davut Sinanoğlu, avcılara yönelik sadece avlanırlar yönündeki algının Boğazlıyanlı avcılar için geçerli olmadığını söyledi. 
3 yıldır Boğazlıyan’da görev yaptığını hatırlatan Sinanoğlu; “Avcılarımızla beraber doğayı koruma, geliştirmek, gelecek nesillere temiz bir doğa, sürdürülebilir bir doğa, sürdürülebilir bir av hayatı bırakmak için çeşitli faaliyetler ve organizasyonlara imza atıyoruz. Boğazlıyanlı avcılar bu noktada duyarlılar, bu gün de zaten bunun somut örneğini görüyoruz. 5-6 ay önce burada bine yakın kekliği doğaya bıraktık, bu gün de avcılarımızla beraber 200 civarında kekliği doğaya bırakıyoruz. Ben avcılarımıza bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum.” 
Sırçalı Belediye Başkanı Tamer Gümüş de; “Doğa ile baş başa bulunmak, bu canlıların içinde bulunmak, onların yaşadığı hayatı yerinde görmek bizi mutlu ediyor. İnşallah bundan sonraki süreçte bu tür projeleri belediye olarak destekleyeceğiz” dedi.
Avcılar Ve Atıcılar Doğayı Koruma Başkanı Behlül Önel, avcılardan topladıkları 5’er, 10’ar lira paralarla keklik aldıklarını söyledi. 
Doğaya keklik bırakmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Önel; “Biz doğayı sürekli korumak istiyoruz. Sayın kaymakamım da bizleri teşvik etti, çok teşekkür ederim. Allah razı olsun başkanımıza, misafirlerimize, hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

8 Kasım 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 386 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız