Yozgat Çamlık Tv

İŞKUR’un desteği bal verdi!

Kadıgüllü köyünde yaşayan bedensel engelli Mahmut Efe, İş Kurulu İl Müdürlüğünün hibe programı sayesinde kendi işini kurdu. Arıcılık yapmaya başlayan Efe, kendisi gibi engellilere örnek oldu.

İŞKUR’un desteği bal verdi!

Yozgat’ın Sarıkaya İlçesine bağlı Kadıgüllü köyünde yaşayan engelli Mahmut Efe, iş kurma hayalini İŞKUR aracılığı ile gerçekleştirdi. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğünün hibe programından destek alan Mahmut Efe, kendi işinin patronu oldu.
50 bin lira hibe desteği alan Mahmut Efe, 60 kovan arı satın alarak ilçede bal arıcılık yapmaya başladı.
4 ayda 60 kilo bal üreten Efe, ürettiği balları satarak geçimini sağlıyor.
AİLEMİN DESTEĞİ İLE İŞLER YAPTIM
Bugüne kadar hep ailesinin desteği ile işler yaptığını kaydeden  Mahmut Efe, “1971 yılında Sarıkaya’da doğdum. 2 yaşında iken geçirdiğim çocuk felci rahatsızlığı sebebiyle ortopedik engelli oldum. İlkokul mezunuyum. Bugüne kadar hep ailemin desteği ile işler yaptım. Genel anlamda, ailemle birlikte tarım ve hayvancılık işleri ile uğraştım” dedi.
HEP ARAYIŞ İÇİNDEYDİM
Kendi işini kurmak için sürekli arayış içerisinde olduğunu dile getiren Mahmut Efe, “Kendi işimi kurmak istedim ancak maddi imkânsızlıklardan dolayı bunu yapamadım. Kendi işimi kurmak için sürekli bir arayış içinde idim. Öğretmen olan yeğenim, bir gün basından İŞKUR’un hibe desteğini duymuş. Bana söyledi, ben de araştırdım ve iş kurmak isteyen engelli kişilere 50 bin lira hibe desteği verildiğini öğrendim. İş kurmak için gereken maddi desteğin kaynağını artık bulmuştum. Kendi köyümde ne tür bir iş yapabilirim diye araştırmalar yaptım” diye konuştu.
EN CAZİP İŞ ARICILIK
Köyünde yapabileceği en cazip işin arıcılık olduğu ifade eden Mahmut Efe, “Eskiden beri köyümüze başka illerden gelip arıcılık yapan insanları görüyordum, bu da bende merak uyandırdı ve araştırmaya başladım. Kendi köyümde yapabileceğim en cazip işlerden birinin arıcılık olduğunu fark ettim. O dönemde Sarıkaya Halk Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği arıcılık kursuna gittim. Kurs bitiminde arıcılık belgemi aldım. Daha sonra Sarıkaya’da açılan Girişimcilik Kursu’na katılarak girişimcilik belgesini de aldım. Arıcılık üzerine hazırladığım projemi, Yozgat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne verdim. Bir süre sonra İŞKUR’dan arayarak projemin kabul edildiğini söylediler. İŞKUR’un verdiği hibe desteği ile işletmem için gerekli olan kovanları ve bal arılarını satın alarak işletmemi kurdum. Engellilere sağladığı bu destekten dolayı İŞKUR’a çok teşekkür ederim. İŞKUR’un sayesinde hem kendi işimin patronu oldum hem de hayalimi gerçekleştirdim” diye konuştu.

12 Kasım 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1385 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız