Yozgat Çamlık Tv

Halkın sağlığını tehdit ediyor

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, İl genelinde bulunan içme suyu alt yapı hatlarında değiştirilmemiş olan asbestli boruların halk sağlığını tehdit ettiğini söyledi.

Halkın sağlığını tehdit ediyor

Keven, il genelinde bulanan asbestli içme suyu borularına Meclis’e taşıdı.

Asbestli borular hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı ile İç İşleri Bakanına cevaplaması için soru önergesi veren Ali Keven, “Halk sağlığını tehdit eden asbestli içme suyu borularının bazı yerleşim yerlerinde yenilenmediği ve kullanılmaya devam edildiği görülmektedir. İlimiz genelinde bu asbestli boruların bulunduğu yerleşim yerlerini ve bunların ne zaman değiştirileceğiyle ilgili soru önergelerimi Çevre ve Şehircilik Bakanı’na ve İçişleri Bakanı’na gönderilmek üzere Meclis’e sundum. Örneğin; Sorgun ilçemize bağlı Bahadın Kasabası’nda içme suyu ana hat borusu asbestli borudur. Bu hattın toplam uzunluğu 6 bin 500 metre. Yani Bahadın Belediyesi’ne ayrılacak bir ödenekle kısa sürede değiştirilebilecek bir hattır. Ancak Belediye’nin İlbank’a 10 Şubat 2017’de sunmuş olduğu proje hala sonuçlanamamıştır. Bu sorunun acilen çözümlenmesi lazım. Halk sağlığını tehdit eden ve kansere sebebiyet veren asbestli boruların acilen yenilenmesi gerekmektedir” dedi.

Keven cevaplaması için Bakanlara şu soruları yöneltti: “Halk sağlığını tehdit eden ve kansere sebebiyet veren asbestli içme suyu borularının bazı yerleşim yerlerinde yenilenmediği ve kullanılmaya devam edildiği görülmektedir. Yozgat ili genelinde içme suyu altyapısında asbestli boru bulunan yerleşim yerleri nerelerdir?  Asbestli boruların yenilenmesi ile ilgili bir uygulama planınız bulunmakta mıdır? Bahadın Belediyesi’ne bu boruların acilen değişimiyle ilgili proje ve finansman desteği sunacak mısınız?”

 

14 Kasım 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 856 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız