Yozgat Çamlık Tv

Tanıtım için yol gösterecek

Bu yıl ilki düzenlenen Ulusal Sarıkaya Basilica Therma “Roma Hamamları” sempozyumu bugün başlıyor. Sorgun’da gerçekleştirilen sempozyum Sarıkaya İlçesinde bulunan Roma Hamamının tanıtımı için yol gösterecek.

Tanıtım için yol gösterecek

Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde  bulunan Basilica Therma Roma Hamamı’nın Ulusal ve Uluslararası alanda tanıtım çalışmaları sürüyor. 
Bu doğrultuda 16-18 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecek Birinci Ulusal Sarıkaya Basilica Therma “Roma Hamamları” sempozyumu ile ileride yapılacak tanıtım çalışmalarına da ışık tutulması planlanıyor.
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Sarıkaya Belediyesi tarafından 4 yıl önce yapılan kazı çalışmaları ile  gün yüzüne çıkarılan ve termal su kaynağının temizlenerek havuza verilmesiyle 2 bin yıl öncesinde olduğu gibi tekrar ilgi odağı hâline gelen hamam, yapılan çalışmaların sonucunda UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne dâhil edilmişti.  
Muhteşem mimarisi ve 2 bin yıldır akan şifalı suyu ile dikkat çeken Basilica Therma Roma Hamamı, halk arasında "Kral Kızı Hamamı" adıyla da biliniyor.

16 Kasım 2018 Cuma tarihinde eklendi ve 1038 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız