Yozgat Çamlık Tv

Sahip çıkın!

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a Yozgat’ın turizm potansiyelini anlattı.

Sahip çıkın!

Keven, Bakan’dan Yozgat’a ilgi gösterilmesini istedi.

Keven, “Yozgat tarihi süreçte Hitit medeniyetinin yerleşim yerlerinden olup Hattuşaş’ın yanı başında yer alan ve Alişar Höyüğü, Tavium Antik Kenti, Kerkenes Harabeleri, Behramşah Kalesi ve Roma Hamamı gibi bir çok tarihi mirasa sahiptir. Yozgat Osmanlı döneminde Bozok Sancağı olarak yer almış ve Türk mimarisi konakları, Taş Mektep olarak bilinen Yozgat Lisesi binası, Askerlik Şubesi binası gibi tarihi yapılara sahiptir. Yozgat Çamlık Milli Parkı, Akdağ Ormanları, Kazankaya Kanyonu gibi birçok doğa turizmi potansiyeline sahiptir. Yozgat Sarıkaya, Sorgun, Yerköy, Boğazlıyan, Saraykent ilçelerinde bulunan şifalı sıcak su kaynaklarıyla termal turizm potansiyeline sahiptir. İlimizin termal kaynakları yeterince kullanılamıyor. Yeni teşviklerle yatırımcılara yönelik kapsamlı bir çalışma yürütülmelidir. Tanıtıma hız verilmelidir” dedi.

Keven ayrıca, Yozgat’ın medreseleri, camileri, türbeleri ve kilise binalarıyla inanç turizminde de potansiyelinin olduğunu da sözlerine ekledi.

GÖÇÜ TERSİNE ÇEVİREBİLİR

Yoğun göç veren Yozgat’ın turizmde gerekli yatırımları alması halinde göçü tersine çevirebileceğini anlatan Keven, “Biz istiyoruz ki nüfusu yoğun göç veren Yozgat’ımız turizm yatırımlarıyla, termal turistik otelleriyle, tarihi konaklarıyla bir cazibe merkezi olsun ve göçü tersine çevirelim. Yozgat tur operatörlerinin güzergâhına alınmalıdır. Kapadokya’ya ve Hattuşaş’a gelen turist kafileleri Roma Hamamı’nı görmek için, Çamlık’ta doğa yürüyüşü yapmak için, kaplıcalarda dinlenmek için Yozgat’a uğramalıdır. Türkiye yalnızca güney illerimizden ve deniz turizminden ibaret değildir. Bu konuda sayın bakandan hassasiyet bekliyoruz” diye konuştu.

KÜTÜPHANELER ZAYIF

Bakanlığın bünyesinde bulunan halk kütüphanelerinin durumuna da değinen Keven, kütüphanelere ilgi gösterilmesini istedi.

Keven şöyle konuştu; “Merkezde ve ilçelerimizde bulunan halk kütüphaneleri fiziki imkânlar yönünden zayıf olup teknolojik imkânlara sahip değil. Bu kütüphaneler donanımlı çok fonksiyonlu binalara ihtiyaç duymaktadır. Özellikle öğrencilerimize ve tüm vatandaşlarımıza yönelik geliştirilecek projelerle birer yaşam alanı haline dönüştürülmelidir. İlgisiz kalmış halk kütüphanelerine acilen özel ilgi gösterilmelidir.”

19 Kasım 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1325 kez okundu

YORUMLAR

2 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız
Kys

peki bunu niye diğer pek sevgili 3 vekilimiz söylemiyor?

Süleyman Deva Niğdelioğlu

Sayın Ali Keven'e; hızlı bir girişle başladığı Yozgat için çırpınışlarına parti ve ideoloji taassubu katmadan, polemiklere meydan vermeden, hız kesmeden tam gaz devam etmesini ve bu yöndeki başarılarının daim olmasını diliyorum!..