Yozgat Çamlık Tv

DEĞİŞİMİ TKDK İLE YAŞADIK!

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Yozgat İl Koordinatörlüğünün 2007 yılında kurulmasının ardından şehirde özellikle istihdam ve üretim alanında önemli değişimler yaşandı.

DEĞİŞİMİ TKDK İLE YAŞADIK!

Bunların başında et ve süt üretimi geliyor, bu güne kadar AB standartlarında 288 faaliyete geçerken, bu alanda değişim suratla devam ediyor.

Avrupa Birliği’nin aday ve potansiyel aday ülkelere destek olmak amacıyla oluşturduğu “Katılım Öncesi Yardım Aracı, Kırsal Kalkınma Programı”, Yozgat İl Koordinatörlüğü bünyesinde yürütülen projelerle şehrimizde kazanımlarla birlikte önemli bir ekonomik değişimin de öncüsü oldu.

İl Koordinatörü Selim Türker ile birlikte 26 uzman, 6 kısmi zamanlı uzman, 5  destek personeli ve 16 işçi ile şehirde önemli çalışmaların altına imza atan koordinatörlüğün değişim ve dönüşüme vesile olduğu çalışmaları Yozgat Çamlık Gazetesi olarak bu sayıda sizler için derledik.

TKDK İLE YOZGAT’TA HAYATA GEÇEN PROJELER

İl Koordinatörlüğünün başarılı çalışmaları neticesinde Yozgat’ta hayata geçen projeler ve ortaya çıkan tabloyu sizler için şu ana başlıklar altında derledik:

-Yozgat’ta Et ve Süt üretim kapasitesi büyük bir artış gösterdi. AB standartlarında 288 tesis faaliyete geçti.

-Hayvan başına ortalama en az 25 kg günlük süt üretim kapasitesine sahip 80 tesis faaliyete geçmiştir.

-Bu tesislerle birlikte Yozgat’ın Büyükbaş Hayvan Sayısı önemli oranda artmış ve her biri senelik 130 ton et üretim kapasitesine sahip 40 et üretim tesisi kurulmuştur.

-Kurulan işletmelerle yıllık beyaz et üretimi 1100 tona ulaşmıştır. Et ve Süt Kurumu’nun Erzincan’da yer alan tek beyaz et kombinasının %10’undan fazlasını Yozgat karşılamaktadır.

-Şuan faaliyete geçen tesislerimizde %73 doluluk oranına ulaşıldı.

-Yozgat’ta yem bitkileri üretim alanı 5 yılda % 37 arttı.

-Bu gelişmelerin sonucu olarak Yozgat dışına hayvan satışı yapılmaya başlandı.

-5 bin dönüm alanda Türkiye'nin en büyük meyve bahçelerinden biri olan KABALI MEYVE BAHÇESİNE makine-ekipman alımı için hibe desteği sağlanıyor.

-Meşeci Emir Ticaret Ltd. Şti.’nin Bakliyat İşleme ve Paketleme Projesi ile Yozgat’ta üretilen nohut, mercimek ve diğer bakliyat çeşitleri yine Yozgat’ta Saraykent ilçesinde işlenecek ve paketlenecektir.

-Dsn Sanat Sanayi Ve Ticaret Ltd. Şti’nin Bakır İşleme Projesi ile Boğazlıyan ilçesinde hâlihazırda Yozgat’ın ihracatına büyük katkı yapan şirket, işlenen bakır küvet, ibrik, güğüm, bakraç vb. gibi el sanatları ürünleriyle Amerika, Avrupa ve Uzak Doğu’ya olan ihracatını artıracaktır.

-24 yaşındaki Merve Akgül tarafından Sorgun’da kurulan tam otomasyonlu mantar üretim tesisi, günlük 700 kg mantar üretim kapasitesiyle hizmete girerek, Aşağıcumafakılı köyünde16 kadına istihdam sağladı.

-Arya MantarcılıkA.Ş’nin İstiridye Mantarı Üretim Tesisi Ovakent ilçesinde hayata geçirilecek ve Yozgat 2. Mantar Üretim Tesisinde, Türkiye’de çok az üretimi yapılan misel üretimine de TKDK hibe desteğiyle kavuşmuş olacak.

-Halihazırda bulunan 4 Kırsal Turizm Projesinin yanı sıra, yeni çağrıyla birlikte 2 Sarıkaya’da, 2 Saraykent’te, 1 Şefaatli’de, 1 Çekerek’te ve 1 tane de Yozgat Merkez’de olmak üzere 7 adet Kırsal Turizm projesi Yozgat’a kazandırılacaktır.

-Artan tesis sayısı doğrudan istihdama katkı sağlayarak 79 Veteriner Hekim ve 23 Teknik Personel istihdamı sağlanmıştır.

-Hayvancılık sektörüne ait teknik servisler Yozgat’a gelmeye ve şube açmaya başladı. Hayvancılığa bakış açısı daha profesyonel hale gelmiştir.

-2011-2016 yılları arası Yozgat İli Tarım Makine ve Ekipman Sayısı
%17 artış göstermiştir.

-Mevcut TKDK hibe destekleri ile yapılan projeler geleneksel algıları yıkarak, diğer yatırımcılara da örnek olmuş ve proje kültürünün il geneline yayılmasını sağlamıştır.

-Koordinatörlüğümüz gerçekleştirdiği işlemlerde tüm taraflara rehberlik görevini üstlenerek projelerin sürdürülebilirliğini de garanti altına almaktadır.

26 Kasım 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1071 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız