Yozgat Çamlık Tv

‘Esnaflık ahlâkı değişti’

Çamlık Gazetesi esnaf köşesinin konuğu 50 yıldır bu mesleği sürdüren ve 32 yıldır da Sungurlu caddesinde televizyon tamirciliği yapan Adem Murat oldu. Murat’a mesleğinin geçmişten günümüze yaşadığı değişimleri sorduk.

‘Esnaflık ahlâkı değişti’

1959 Yozgat Derbent köyü nüfusuna kayıtlıyım. 1961 yılından bu tarafa Yozgat’ta ikamet ediyorum. 
“10 YAŞINDA BAŞLADIM”
10 yaşından itibaren televizyon tamirciliğine başladım. Bu işe hevesliydim. Esnaf olmaya karar verdim ve 50 yıldır da bu mesleği yürütüyorum. Bu meslekte çok çırak yetiştirdim. Kendimi geliştirmek için gitmediğim yer ve konferans kalmadı.
“AHLAK ÇOK DEĞİŞTİ”
Geçmişten bugüne esnaflık hayatına baktığımızda en başta ahlak değişti. Esnaflık ta bitti. Esnaflıkta bitti. Artık çiğitten esnaf yetişmiyor. Daldan eğri o da ondan vatandaşa bir hayrı olmuyor. 
Hayalimdeki meslek esnaflıktı esnaf oldum. Esnaflıktan memnunum. Ben çok almam aza bereket derim. Paraya aşık değilim. Çoluğum çocuğum hepsi okudu. Şimdi işinde gücündeler. Bende buradayım. 
“AHİLİK NEREDE KALDI?
Ahilik nerede burada. Keşke ahilik olsa. Ahilik demek olgun kişi, usta yetiştirmek demektir. Başka var mı bunun dışında.
“HEPSİ ŞEYTAN OLMUŞ”
Yeni işyeri kuracak gençlere esnaflara benim hiçbir tavsiyem olmaz. Çünkü şimdi hepsi şeytan olmuş. Hırsız olmuş. Hepsini çalayım benim olsun diyor. Vatandaşı memnun edeyim demiyor. Şuandaki dünya değişmedi ama nesil şeytanlaştı. O yüzden tavsiyede bulunmam doğru olmaz. 
Mesela benim mesleğimde tamirat olayı tamamen bitti. Sadece sök tak işleri oluyor. Örneğin bir kül tablası imal edeceksen onun projesini güzel yapacaksın. 
Atalarımız demiş ya “40 sefer düşün bir sefer karar ver” diye biz bir sefer düşünüyoruz karar veriyoruz. Hemen karar verince de zarar ediliyor. 

 

5 Aralık 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 398 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız