Yozgat Çamlık Tv

Tuncer’e yoğun ilgi

Yozgat Belediyesi’nin kültürel ve sosyal etkinlikleri kapsamında düzenlediği ‘Serdar Tuncer ile Şiirli Muhabbet’ programı yoğun ilgi gördü

Tuncer’e yoğun ilgi

Programda sahne alan Şair ve TV programcısı Serdar Tuncer; aşk, tarih ve tasavvuf üzerine yaptığı sohbetle Yozgatlılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Programında seyirciyle sohbet ederek birbirinden güzel şiirleri de seslendiren Serdar Tuncer, emeği geçenlere teşekkür etti.

Osmanlı imparatorlarının büyük bir kısmının şair olduğunu anımsatan ve Yavuz Sultan Selim’in kaleminden çıkan bir şiiri paylaşan Tuncer, “36 Osmanlı Padişahı var, 33’ü şair, 9’un divanı var, 3’ün divanı ise divan şairlerinin divanından daha hacimli. Yavuz Sultan Selim Farsça yazmış, Kanuni’nin dört binin üzerinde gazeli var. Kanuni diyor ki ‘46 yıllık hükümdarlığımda yaptığım en mühim şeyi sorsalar Baki gibi şairin benim dönemim de yaşamış olması bana şeref olarak yeter’. Edebiyat bölümü mezunlarını bırakın edebiyat profesörlerinden bazıları Yavuz’un Kanuni’nin şiirlerini anlayamıyor, bende bu şiirleri anlamak için kaç tane lügat okudum. Biz neden böyleyiz? Bir Japon 12 asır öncesindeki Japon metni okuyup anlıyor, Fransız 4-5 asır, Alman ise 3-4 asır öncesindeki yazılarını anlayabiliyor. Biz ise 50 sene öncesindeki metinleri anlayabiliyoruz maalesef. Bu değişecek umudumuz var, bizden geçti ama bir sonraki nesilden umutluyum. Şimdi ki çocukların bir kısmı Ertuğrul dizisini izliyor, benim oğlum diziyi izlerken ‘Oyuncak atına biniyor, ben Ertuğrul’um’ diyor. Biz onların yaşındayken He-Men izliyorduk, şimdiki çocuklar Ertuğrul’dan etkileniyor o açıdan umutluyuz” ifadelerini kullandı.

Büyük ilginin olduğu programda izleyiciler koltuklara sığmayınca yerlere oturarak geceyi izledi.

Düzenlenen programa Belediye Başkanı Kazım Arslan, Başkan Yardımcıları, Belediye Başkan Adayı Celal Köse ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

5 Aralık 2018 Çarşamba tarihinde eklendi ve 567 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız