Yozgat Çamlık Tv

Şehir Hastanesi’ne Döner Sermaye talebi

Türk Sağlık-Sen Yozgat Şube Başkanı Hayati Tuncal, sağlık çalışanlarının döner sermaye haklarına ilişkin yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce Seviye 7 Tam Dijital Hastane ödülü alan Şehir Hastanesi’nde çalışanların da yönetici-çalışan ayırt edilmeden döner sermaye hakkında yararlanmasını talep etti.

Şehir Hastanesi’ne Döner Sermaye talebi

Tuncal, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin sosyal bir devlet olduğunu belirterek; “Sosyal devlet olma ilkesi gereği vatandaşlarının Adalet, Eğitim, Emniyet ve Sağlık hizmetlerini karşılamakla görevlidir” dedi. 
1924 Anayasasında öngörülen sosyal devlet ilke gereği; bazı hizmetlerde olduğu gibi sağlık hizmetlerin daha iyi verilebilmesi için Döner Sermaye Sisteminin 1925 tarihinde kurulduğunu hatırlatan Tuncal, döner sermayelerin bir takım mesleki ve ticari faaliyetler ile devlete ek gelir sağladığından elde edilen gelirden bir kısmının ilgili hizmetleri veren çalışanlara ödenmesi olarak düzenlendiğini bildirdi.
“Zaman içerisinde bazı yönetmeliklerle değişikliklere uğrayan döner sermayeler; çalışanlar için asla ama asla bir lütuf değildir. Döner sermayeler sağlık personellerinin, türlü mesleki riskler ve zorluklar altında çalışarak kazandığı emeği ve alın terleridir” diyen Tuncal, yanlış algılanan ve uygulanan Döner Sermaye uygulamalarından dolayı sağlık personelleri aşağıda ki kayıplara uğradığını ifade etti.
-Döner Sermaye ödendiği bahanesi ile diğer devlet memurlarına yapılan ek iyileştirmelerden Sağlık personelleri maalesef mahrum bırakıldığını ileri süren Tuncal, şunları kaydetti: 
“Döner Sermayelerden yapılan kesintiler nedeniyle, sağlık çalışanları bir üst vergi dilimine erken girmektedir. Neticesinde de yılbaşında alınan maaşları yılsonuna doğru sürekli eksilmiş biçimde alınmaktadırlar.  Döner Sermayeler emekliliğe yansıtılmadığı için birçok çalışan emeklisi dolduğu halde ne yazık ki emekli olamamakta ve emekli oldukların da ise ciddi ekonomik sıkıntılar ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Döner Sermaye gelirleri her geçen gün arttığı halde çalışanlar bu artıştan gerekli iyileştirmeleri almamakta, riskli birimlerde çalışan sağlıkçılar neredeyse 10 yıl önce aldıkları döner sermayeye mahkûm edilmektedir.”
Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale geldiğini ileri süren Hayati Tuncal, daha önce döner sermaye sisteminde yaşanan adaletsizliğin bugün performansa dayalı döner sermaye ücretlerinde 5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indirildiğini vurguladı. 
Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denilmesine rağmen muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayelerinin eridiğini ileri süren Türk Sağlık-Sen Şube Başkanı Hayati Tuncal’in Yozgat Şehir Hastanesi çalışanlarını da yakından ilgilendiren talebi şöyle: 
“Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı çalışanın hakkı başka firma ve kişilere dağıtıldı. Sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Eğer bir sağlık çalışanın evine borçlarını ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa, tüm bunların vebali sağlık çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlar olacaktır.  Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi.  Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. İlimize ve ülkemize bu başarıları kazandıran yönetici ve sağlık personelleri arkadaşlarımızın hak ettikleri döner sermayelerinde emeklerinin karşılığınca alması gerektiğini bir kez daha ifade ederek, Sağlık Bakanlığı’nın almış oldukları ( HIMSS 7 ) ödülü nedeniyle yönetici – çalışan ayırt etmeksizin tüm Yozgat Şehir Hastanesi çalışanlarına bir aylık ödül vermesini teklif ediyorum.”

 

6 Aralık 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 553 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız