Yozgat Çamlık Tv

Ruh halini yansıtan sanat EBRU

Geleneksel Türk el sanatlarından biri olan ebru sanatı, ruhu dinlendiriyor ve stresi azaltıyor.

Ruh halini yansıtan sanat EBRU

Halk Eğitim Merkezi bünyesinde üç yıldır açılan ebru sanatı kursu büyük ilgi görüyor.  Genelde kadınların katıldığı kursta renk ve desenler su üzerine nakış nakış işleniyor. Ebru Kursu Hocası Menduha Biçer,  “Ruh halin iyi değilse Ebru’da olmuyor. Sen iyiysen, ruh halin güzelse ebru da güzel oluyor” dedi.
3 yıldır Halk Eğitim Merkezi bünyesinde ebru sanatını öğrettiğini aktaran Menduha Biçer, “İlk açtığımızda çok bilinmiyordu. Hanımlar gördükçe, tanıdıkça ebru sanatını çok sevdi. Şuan ilgi çok güzel. Her geçen gün de artıyor. Öğrenciler de seviyor sanatla ilgilenmeyi. Birde stres atıyorlar boya ve su ile.  3 aylık bir eğitim veriyoruz. Bir öğrencide ortalama bu süre zarfında öğreniyor. Geliştirmek için ise bir zaman vermek mümkün değil. Çünkü biliyorsunuz sanatta gün ve saat yoktur. Çalışmaya bağlı. Öğrencilerimiz kumaşların ve kağıtların üzerine hat yazıyor.  Burada Sufle, kitap ayraçları yapıyorlar.  Yaptığımız ürünler Halk Eğitim Merkezinde satışa sunuyoruz. Almak isteyenler gelip satın alabilirler” dedi. 
RUH HALİNİ YANSITIYOR
Kurs öğrencilerinden Nezaket Gençoğlu ise, 6 aydır ebru sanatı ile ilgilendiğini kaydetti.
Gençoğlu, “6 aydır Ebru sanatı eğitimi alan Ebru yaparken kendimi rahat hissediyorum, stres atıyorum. Suya resim yapmak güzel ve farklı oluyor. farklı bir deneyim oluyor. Çok farklı şeyler çıkıyor ortaya. İnsanın ruh halini yansıtıyor. Sizin ruh haliniz nasılsa boya ona göre çıkıyor.  Boyalar bile ona göre şekilleniyor. Stresli iseniz fırçaya vurduğunuz zaman daha büyük damlalar çıkıyor. Ama daha zarif vuruyorsanız daha güzel damlalar çıkıyor” diye konuştu. (Haber Murat KARATEKİN)

 

6 Aralık 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 412 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız