Yozgat Çamlık Tv

Murat Karatekin ile Yozgat konuşuyor

Yozgat’ın hali hazırda çözüm bekleyen bir çok sorunu var. Hiç şüphesiz bunların başında işsizlik ve göç başı çekiyor.

Murat Karatekin ile Yozgat konuşuyor

Bu hafta vatandaşlara, ‘sizce Yozgat’ın en büyük sorunu ne?’ diye sorduk. Cevaplar tabiî ki şaşırtmadı. Vatandaş da Yozgat’ın en büyük sorununun işsizlik ve göç olduğunu düşünüyor. Farklı düşünen de var elbette. Yozgat’ta her şeyin pahalı olduğuna dikkat çeken de var. Ama büyük çoğunluk işsizlik ve göç noktasında hem fikir. Bu sorununu çözüleceğini düşünen de var, çözülemeyeceğini düşünen de.

Size göre Yozgat’ın en büyük sorunu ne?

Hüseyin Şahiner: “Yozgat’ın en büyük sorunu işsizlik. İş yok, bizde alanda geziyoruz. Bu sorunu çözebilmek için üretime yönelik yatırımların yapılması gerekiyor. Üretim yapan fabrikalar olmazsa bu sorun çözülmez”

Hasan Çekiç: “Zamanında Bira Fabrikamız satıldı. Şeker Fabrikamız satıldı. Hiçbir fabrika şu, bu var mı? Benin üç tane çocuğum var işsiz. Ben emekliyim. Ankara’ya gittim geldim bin 500 lira ceza yedim. Benim aldığım emekli maaşı bin 600 lira. Çareyi bulamayan insanlarda bu şehirden göçmekte buluyor”

Sadık Avcı: “Yozgat’ın en büyük sorunu işsizlik. Bu sorun çözülebilmesi için Allah Tayyip’i başımızda bir 20 sene daha durdursun. O zaman bir çözüm olur. Tayyip başımızdan giderse çözüm olmaz. Allah Tayyip’i başımızdan eksik etmesin. Köyde yaşıyorsan adam 50 koyun veriyor bedava. 100 İnek veriyor bedava. Daha nasıl işsizliği çözsün. İş var millet çalışmıyor”  

Salim Eroğlu: “Yozgat’ın en büyük sorunu işsizlik. Bu hükümet zamanında 240 tane fabrika kapatıldı. Ben Şefaatliliyim. Bizim oranın nüfusu 20 bindi. 6 bine düştü. 14 bin kişi göçtü. İş olsa bu insanlar göçer miydi.  Tüketen değil, üreten zihniyetin gelmesi gerekiyor. Üretime yönelik iş sahalarının oluşturması gerekiyor”

Mustafa Çay: “Yozgat’ın en büyük sorunu işsizlik. Gençler iş bulamıyor. Yani yetişen bir genç şehirde durmak istemiyor. İş ortamı yok, fabrika yok. Büyüklerimiz sağ olsunlar olanı da sattılar. İnsanlar iş bulamayınca göç etmeyi tercih ediyor.  Üretim olmayınca bu sorun çözülmez.  Bu sorunun çözülebilmesi için üretim şart”

Fazlı Çay, “Yozgat’ın en büyük sorunu pahalılık. Yozgat’ta her şey çok pahalı. Ucuz bir şey yok. Buna bir çözüm bulunmalı. Dolar, Euro’nun artması her şeyin fiyatını arttırdı. Dolar, Euro düştü ama hiçbir şeyin fiyatı düşmedi. Bu şehirde hayat çok pahalı”

 

6 Aralık 2018 Perşembe tarihinde eklendi ve 494 kez okundu

YORUMLAR

1 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız
Kys

kardeşim bu soruları alanda boş boş gezen emekli tayfaya değil, gençliğe sor. ayrıca adamların ağzından çıkmayan lafları yazma ne dedilerse onu yaz