Yozgat Çamlık Tv

Bin yıllık sanatı yaşatıyorlar

Selçuklulardan günümüze kadar gelen Çini sanatı Yozgat’ta yaşatılıyor. Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan Çini kursu büyük ilgi görüyor. Kadınlar, rengarenk desenleri kahve fincanlarına, vazolara ve karo üzerine işliyor.

Bin yıllık sanatı yaşatıyorlar

BİR HAFTADA ÖĞRETİYOR
10 yıldır Çini eğitimi veren Neriman İpek, yeni başlamış birisinin Çini işlemeciliğini üç haftada öğrenebildiğini söyledi. 
İpek, 5 yıldır Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kursiyer yetiştirdiğini belirtti.
Kursa katılanlara ilk olarak kalem ile çizim yapmayı öğrettiklerini aktaran Neriman İpek, “Başlangıçta desenleri çizmeyi öğretiyoruz. Daha sonra o çizim yapılan kağıtlarda fırça tutmayı öğretiyoruz. Bu eğitim bir hafta sürüyor. Bir kursiyer ortalama en az bir hafta içinde çini yapmaya başlıyor” dedi.
“HAMMADDESİNİ KENDİMİZ ÜRETİYORUZ”
Yapılan ürünlerin ham maddesini kendilerinin ürettiğini dile getire Neriman İpek, “Vazo, küp, pano, kase, kahve fincanı, tepsi gibi ürünler üretiyoruz. Tabağın dışında bütün ürünleri üretebiliyoruz. Üreteceğimiz objelerin kalıplarını çıkartıyoruz. Çini bisküvisini kalıba döküp bir gün bekliyoruz. Daha sonra fırında pişiyoruz. Bu işlemden sonra çinimiz işlenmeye hazır hale geliyor” diye konuştu.
“ÇOK SEVEN ALIYOR”
‘Çini’yi çok seven ve çok isteyenler talep ediyor’ diyen Neriman İpek, “Çok ince bir işçiliği var. Biraz sabır isteyen bir iş. Bugüne kadar kursa gelip de öğrenmeden gitmeyen kursiyerimiz olmadı” dedi.
İpek ayrıca üretilen ürünlerin sattıklarını belirterek, piyasadaki ürünlerine göre de yüzde 70 ucuza sattıklarını sözlerine ekledi.
“SEVEREKYAPIYORUM”
Çini kursuna yeni başlayan Demet Onur Yaldız, “Çok seviyordum zaten. Gelmekte istiyordum birkaç yıl önce. Halk Eğitim Merkezinin açtığı bütün  kurslara katıldım. Bir tek çini kursu kalmıştı. Ona da bu sene katıldım. Severek  yapıyorum. Boş zamanı bu tür eğitimlerle tamamlıyorum. Öğrenmek, geliştirmek istiyorum. Kendimi daha çok ilerletmek için birkaç yıl daha gelmek istiyorum” dedi. (Haber Murat KARATEKİN)

 

17 Aralık 2018 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1634 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız