Yozgat Çamlık Tv

Türk Milliyetçiliğini anlattı

Bozok Eğitim, Kültür ve Yardımlaşma Derneği (BEYDER) kültür sohbetleri devam ediyor.

Türk Milliyetçiliğini anlattı

Derneğin bu haftaki konuğu Eczacı Mehmet Ali Çıkar’dı. Çakır, ‘Türk Milliyetçiliği, ırkçı bir milliyetçilik midir?’ konusunu anlattı. Çakır, “Osmanlı Devleti'nin son döneminde kötü gidişe 'Osmanlıcılık', 'İslamcılık' gibi akımların çare olmaması üzerine Türk Milliyetçiliği fikriyatının Osmanlı aydınları tarafından geliştirildiğini ve bu anlayışın Cumhuriyetin kuruluşunda yeni bir millet inşası sürecinde de değerlendirildiğini” dedi.

Türk milliyetçiliği fikriyatını geliştiren Yusuf Akçura ve Ziya Gökalp gibi düşünürlerin ırkçı bir anlayış üzerine oturtulan "Milliyetçilik" anlayışını doğru bulmadıklarını, kültür esaslı bir milliyetçilik üzerine odaklandıklarını vurgulayan  Mehmet Ali Çakır, “Cumhuriyetin ilk yıllarında kısa bir dönem, Avrupa'daki gelişmelerin tesirleriyle, Türklerin de ileri bir millet olduklarını Avrupalılara ispat amacıyla antropolojik manada ırkçı bir yaklaşım sergilendiyse de bundan kısa sürede vazgeçildi. Türk milliyetçiliğinin kültür temeli üzerine inşa edildiğini ve bu anlayışın ilmi, felsefi, bedii  boyutlarının bulunduğunu ve günümüzde de şuur ve duygu müşterekliği üzerinden sürdürüldüğünü, bu münasebetle de Türk milliyetçiliğini ırkçı olarak nitelemek mümkün değildir” diye konuştu.

Program sonunda BEYDER Genel Başkanı Aydoğan Bilir, Mehmet Ali Çıkar’a Lütfü Şehsuvaroğlu’nun ‘ordusunu arayan kumandan’ isimli kitabını hediye etti.

 

23 Aralık 2018 Pazar tarihinde eklendi ve 2273 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız