Yozgat Çamlık Tv

Verem kader olmayacak

İl Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen verem haftasının açılış programı yapıldı.

Verem kader olmayacak

Programın açılış konuşmasını yapan İl Sağlık Müdür Vekili Mehmet Akif Karaarslan, her yıl ocak ayının ilk haftasında verem etkinlik haftası olarak icra edilmektedir. Bizde bir hafta boyunca verem hastalığı konusunda tüm ilimizde bu hastalığın insanlarımız tarafından bilinmesi, zamanında yeterli tedbirlerin alınması noktasında bilgilendirme çalışmaları yürüteceklerini söyledi. 
Karaarslan, “burada Tüberküloz İl Koordinatörü Dr. Elif Çeviker tarafından verem hakkında genel bir sunum yapacak. Verem özellikle solunum yoluyla bulaşan ciddi ve bulaşıcı bir hastalıktır. Tedavisi de güçlükle yapılabilen ilaçlara dirençli olabilen bir hastalık olabilmesi nedeniyle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemde yerini korumaktadır. Özellikle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl tüberkülozlu hasta sayısı giderek azalmaktadır. Bu da yapılan etkili koruma yöntemleri ve hastaların etkili takibinden geçmektedir. Yüzde 6-7 oranında hastalığın azaldığını gözlemliyoruz” dedi. 
2005 yılında kayıtlı hasta sayısı 20 bin iken 2017 yılında 12 bin sayısına düştüğünü belirten Karaarslan, “bu hastalığın önemli nedeniyle genelde ekonomik yönden sıkıntılı insanlar arasında daha şık görüldüğünden dolayı aile sosyal Politikalar bakanlığı ile yapılan protokol gereği bu hastalarımıza maddi yardım yapılmaktadır” diye konuştu.
Daha sonra konuşan Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, veremle mücadele ve veremin anlatıldığı propaganda haftasında bu hafta dolayısıyla Sağlık İl müdürlüğümüz çeşitli programlar yaptığını söyledi. 
Çakır, “verem hastalığı bir dönem hem toplumumuzda hem de dünyada insanları ciddi tehdit eden toplumlarda tedavisi zor olan bir hastalıktır. Bu nedenle uzun bir mücadele tarihi var. Günümüzde veremle eşdeğer hastalıklar da var. İnsan sağlığı önemli. İnsanın hayatta mutlu olabilmesi için ruh ve beden sağlığının öncelikle yerinde olması gerekir. Yozgat’ın istatistiklerini de göreceğiz. Bu konuda Yozgat’ın röntgenini çizeceğiz. Toplantı sonunda Yozgat için yaptığımız çalışmalarda eksik ve yanlışlar varsa onları da tespit ederek daha iyi bir çalışmanın programını ortaya çıkarmaya çalışacağız. Hizmet sektörünün en büyük katmanı kamu sektörü, devlet kurumlarıdır. Devlet kurumlarında uzun müracaatlar, eğitime alınmış sınavlar sonunda personelini alıyor ve ona karşıda bütçesi yeterliliğinde ücretlerini veriyor” dedi. 

8 Ocak 2019 Salı tarihinde eklendi ve 1180 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız