Yozgat Çamlık Tv

‘Bir ülkedeki demokrasi basın özgürlüğü ile ölçülür’

İyi Parti Yozgat İl Başkanı Metin Özışık, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajında 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı.

‘Bir ülkedeki demokrasi  basın özgürlüğü ile ölçülür’

İyi Parti Yozgat İl Başkanı Metin Özışık mesajında, bir ülkedeki basın özgürlüğünün o ülkedeki demokrasinin gelişmişlik göstergesi olduğunu, basını özgür olmayan bir ülkede demokrasiden, özgürlüklerden ve insan haklarından da söz edilemeyeceğini ifade etti.
Özışık açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Bir ülkedeki basın özgürlüğü, o ülkedeki demokrasinin gelişmişlik göstergesidir. Unutulmamalıdır ki basını özgür olmayan bir ülkede, demokrasiden, özgürlükten ve insan haklarından söz edilemez.
Bugünkü hükumet, 17 yıllık görev süresi boyunca yapılan reformlarla basının özgürleştiği, zenginleştiği ve çeşitlendiği bir zemin oluşturulduğunu ifade ederken, sayısal veriler aksini anlatıyor. 
Türkiye, basın özgürlüğü endeksi verilerine göre dünya basın özgürlüğü sıralamasında 2002 yılında 99’uncu sırada iken 2017 yılında 155’inci sıraya gerilemiştir. Bu da Türkiye’deki basın özgürlüğünün her geçen gün daha çok kuşatma altına girdiği anlamına gelmektedir. 
Basın ve ifade özgürlüğünün kuşatma altından çıkması için var gücümüzle çalışacağımızı, özgür ve bağımsız bir medya için gazetecilerin, fikir işçilerinin her zaman yanlarında olacağımızı buradan bir kez daha tekrar ediyorum. 
Basın yayın organları içerisinde çalışan, muhabirinden sayfa editörüne, yazarından, matbaacısına kadar, tüm enerjisini halkımızın doğru haber alması için harcayan, milletimizin gözü, kulağı ve vicdanı olan gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.”

11 Ocak 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 296 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız