Yozgat Çamlık Tv

Tebligatlarda elektronik e posta dönemi başlıyor

Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (SMMMO) Başkanı Ahmet Bulut, Elektronik Tebligata ilişkin 15 Mart 2018 tarihinde yayınlanan 7101 sayılı kanun doğrultusunda PTT A.Ş’ne Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi’ni (UETS) kurma ve işletme görevi verildiğini söyledi.

Tebligatlarda elektronik e posta dönemi başlıyor

SMMMO Başkanı Ahmet Bulut, yaptığı açıklamada, değişiklik kapsamında Kamu Kurum ve Kuruluşları ile özel şirketler, avukatlar, noterler v.b. kanun kapsamında bulunan tüm gerçek ve tüzel kişiliklere tebligatın elektronik yolla yapılması zorunluluğu getirildiğini söyledi.
Bulut, “6 Aralık 2018 tarihinde söz konusu kanun kapsamında Adalet Bakanlığınca “Elektronik Tebligat Yönetmeliği” yayınlanmıştır. Söz konusu hizmetin verilebilmesi için halen hizmetin yürütüldüğü Kayıtlı Elektronik Posta Sisteminden farklı, Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi adıyla yeni bir altyapı kurulmaktadır. 1 Ocak 2019’dan itibaren elektronik tebligat gönderimi UETS sisteminden yapılacak tebligat gönderici ve alıcı adresleri de söz konusu sistem üzerinden verilecektir. Kanun kapsamında zorunlu olarak adres verilmesi gereken gerçek ve tüzel kişiliklere ait bilgi ve belgeler PTT A.Ş tarafından, 7101 sayılı Kanunun 50. Maddesinde belirtildiği şekilde ilgili kuruluşlardan talep edilmiştir. Adresler oluşturulduktan sonra yine aynı kuruluşlar vasıtasıyla adres sahiplerine ulaştırılacaktır. Gerçek kişiler UETS adreslerini, 1 Ocak 2019’dan sonra internet üzerinden online başvuru ile veya PTT Merkezlerimizden alabilecektir. E-devlet kullanıcısı olan gerçek kişiler kurulacak entegrasyon üzerinden UETS hesaplarına da giriş yapabilecektir. Kanun ve Yönetmelik doğrultusunda Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi 1 Ocak 2019’da devreye alınacaktır.”diye konuştu.

 

11 Ocak 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 317 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız