Yozgat Çamlık Tv

Değer kattılar

Bozok Üniversitesi Ziraat Fakültesi tarafından düzenlenen törenle Tarımsal Öğretimin 173. Yıldönümü kutlandı. Tarımsal üretimin Yozgat’ta yeri ve öneminin vurgulandığı programda tarıma değer katan kişi ve kuruluşlara ödüllere verildi.

Değer kattılar

Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol Akın, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bülent Çiftçi, Prof. Dr. Fuat Köksal, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferit Çiçekçioğlu, Yozgat Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ziyaattin Özdemir, Genel Sekreter Vekili Doç. Dr. Mahmut Kılıç, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.
Programın açılış konuşmasını Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü yüksek lisans öğrencisi Sema Oğuz yaptı. Oğuz konuşmasında tarım sektörünün gelişmesinde tarımsal öğretimin çok önemli bir rol oynadığını belirterek asıl amacının ilgili alanda teknik bilgisi yanında sosyal ve entelektüel kapasitesi de yüksek bireyler yetiştirmek olan tarımsal öğretimin ve buralarda yetişen biz öğrencilerin sorunlarına duyarsız kalınmaması gerektiğini vurguladı. 
Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Başaran ise Tarımsal Öğretimin 173. yıldönümü kutlayarak, Türkiye’de 173. yıl önce tohumları atılan tarımsal yükseköğretimin tarihsel geçmişi hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Prof. Dr. Başaran tarımın en büyük tehditlerinden bir tanesi doğal kaynakların tüketilmesi olduğunu dile getirerek yanlış teknik ve uygulamalar neticesinde doğayı en fazla kirleten alanında tarım sektörü olduğunu ve bu anlamda ciddi bir sorumluluklarının olduğunu ifade etti. Doğanın artık insanoğlunun zulmüne dayanacak gücünün kalmadığını belirten Prof. Dr. Başaran, tarihsel olarak doğanın insanoğlundan çok daha tecrübeli olduğunu ve insanoğlunun kendi sınırlarına çekilmesi gerekliliğini vurguladı.
Ziraat Mühendisleri Odası Yozgat İl Temsilcisi Haydar Kutsal da konuşmasında; nüfusa paralel bir tarımsal üretim artışı için özellikle mevcut tarım alanlarının korunması, iyileştirilmesi, tarımsal üretimdeki verimliliğin ve kalitenin artması bunun da sürdürülebilmesi için ziraat mühendisliği mesleğinin her geçen gün öneminin giderek arttığını dile getirdi.
Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Ziyaattin Özdemir ise tarımsal eğitim almış en çok personeli istihdam eden kurum olduklarını belirterek, tarımsal üretimin artması, güvenilir gıdaya erişimin sağlanması, çiftçilerin desteklenmesi, bitki ve hayvan sağlığı hizmetlerinin sunulması ve çiftçi eğitim gibi birçok konuda çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.
Daha sonra kürsüye gelen Rektör Vekili Prof. Dr. Şenol Akın konuşmasında “Her geçen gün artan dünya nüfusunun yeterli ve dengeli beslenebilmesi için gerekli olan tarımsal üretimimizin artırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu amaçla, tarımsal verimin ve kalitesinin artırılması yanında üretimin de çeşitlendirilmesi gerekmektedir. Bu da ancak, iyi bir tarımsal öğretim sayesinde, bilinçli bir tarımsal üretim yapmakla, bilimin ve ileri teknolojinin gerektirdiği tarımsal üretim teknolojilerini uygulamakla mümkün olmaktadır” ifadelerine yer verdi. 
Yozgat Vali Yardımcısı Şükrü Çakır, “Tarımsal öğretimde bilim ve teknolojiyi kullanarak Türk tarımının daha ileri noktalara geleceğine inancının tam olduğunu belirterek Tarımsal Öğretimin 173. yılını kutluyorum” dedi.
Protokol konuşmalarının ardından Kırşehir Üniversitesi Ahi Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Şüheyda Hepşen Türkay “Organik Atıkların Tarıma Kazandırılmasında Vermikompostlama Tekniği” konulu konferans verdi.
Programın sonunda Yozgat tarımına değer katan çiftçiler, işletme sahipleri, gazeteci, sponsor firmalara ödülleri verildi. Program sonunda katılımcılara kaz eti ve pilav ikram edildi. 
Tarımsal Öğretimin 173. yılı kutlama töreni sonrası katılımcılara kaz eti ve manda yoğurdu ikram edildi.

 

11 Ocak 2019 Cuma tarihinde eklendi ve 473 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız