Yozgat - Çorum arası Tedarik Zinciri

Yozgat’ın ekonomik kalkınması amacıyla Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından başlatılan ‘Kalkınma Hamlesi’ programının en önemli bölümlerinden bir tanesi olan “Yozgat-Çorum Tedarik Zinciri Toplantısı” komşu il Çorum’un ev sahipliğinde yapıldı. Projeye ilişkin konuşmalarla yapılan toplantıda oluşturulan masalarda bir araya gelen girişimler potansiyellerini tanıma imkanı buldular.

Yozgat - Çorum arası Tedarik Zinciri

Cumhurbaşkanı Yardımcısı hemşerimiz Fuat Oktay tarafından, yerelin ekonomik gelişimi adına başlatılan kalkınma hamlesi, Yozgat-Çorum Tedarik Zinciri Toplantısı, Çorum'un ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanı sıra Yozgat Valisi Kadir Çakır, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, illerin TSO Başkanları, Yozgat ve Çorum'dan iş insanları katıldı.
Toplantının açılış konuşmalarını sırasıyla Yozgat TSO Başkanı Sinan Çelik ve Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal yaptı.
ÇAKIR: “BAŞBAŞA VERMEYİNCE TAŞ YERİNDEN OYNAMAZ”
Çorum Anitta Otel’de yapılan toplantı Cumartesi günü sabah saat 10.00’da başladı. Çamlık Gazetesi adına Yazıişleri Müdürümüz Tarık Yılmaz’ın takip ettiği programın açılış konuşmalarında önemli mesajlar verildi.
Yozgat Valisi Kadir Çakır; “Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımızın önderliğinde başlatılan bu proje kapsamında gerek Yozgat olsun, gerek Çorum olsun her iki ilimiz için de önemli gelişmeler göstereceğine inanıyorum. Atalarımız ne güzel demiş; “Baş başa vermeyince taş yerinden oynamaz”. Bizim ne ülke olarak ne yakın komşu şehir olarak kaybedecek hiçbir zamanımız yok. O açıdan baş başa vererek üretmemiz gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın hedeflediği alana bir an önce varalım. Bu önemli bir organizasyon, hepimizin beklentileri çok yüksek. Ben bu projede önderlik yapan, himayelerini esirgemeyen Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımıza çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.
OKTAY: “TECRÜBE PAYLAŞIMI İLE  BÜYÜYECEK”
Daha sonra kürsüye gelen alan Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay öncülüğünde başlatılan Yozgat ve Çorum illeri arasındaki iş birliği, dayanışma, tecrübe paylaşımı ve karşılıklı ticaretlerin büyüyeceğini söyledi.
Yozgat-Çorum Tedarik Zinciri Toplantısında iş dünyasının temsilcilerine seslenen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ekonomik kalkınma ile ilgili hedefler hakkında açıklamalarda bulundu.
“TÜRKİYE’NİN İDDİASI YOZGAT’IN İDDİASI”
Toplantının Türkiye'nin kalkınma hamlesinin bir parçası olduğunu dile getiren Oktay, "Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlayan Türkiye'nin kalkınma baktığımızda iyi hatırlayın sadece iki sayılı rakamlarla yola çıktı. 80'lere gidersek tek rakamlı sayılardı. Sadece 1 milyar, 2 milyar dolarla yola çıktık. Bugünkü iddiamız çok farklı. Türkiye olarak bambaşka iddiaların peşindeyiz. 2002 yılında koyduğumuz hedefleri düşünün. 2023 hedeflerini düşünün. 500 milyar hedeflerini düşünün. Biz o hedeflerimizden zerre geri adım atmadık. Cumhurbaşkanımız da hedeflerinden zerre geri adım atan bir lider değildir. Çok daha ileri gitmek için farklı yolları araştırmanın peşinde. Biz de onun hızına yetişmek için hep birlikte çalışıyoruz. Biz derken sadece kendimi veya milletvekillerin, valileri kast etmiyorum. Siz değerli iş insanlarını kastediyorum. Her bir ilimizin kalkınma hamlesine, buna Şırnak ve Hakkari dahildir. Samsun, Sinop dahildir. Her bir ilçe buna dahil olmak zorunda. Çorum ne kadar çalışıyorsa Yozgat'ta çalışmak zorunda. Kayseri ne kadar çalışıyorsa Amasya o kadar çalışmak zorunda. İhracata bir o kadar katkı vermek zorunda. Vergi boyutunda, gelirler boyutunda katkı vermek zorunda. Hepimizin bu işi omuzlaması gerekiyor" diye konuştu.
SEN-BEN DEĞİL “BİZ”
"Artık seni beni değil bizi konuşuyoruz" diyen Oktay, "İlden bölgesel kalkınmaya, bölgesel kalkınmadan Türkiye kalkınma hamlesi oradan da birlikte sınırların ötesinde iş yapmak. Biz bunu yapıyoruz zaten. Yaptığımız işi 2'ye 3'e katlamak zorundayız. Çorum bunu yapıyor. Ancak arzu ettiğimiz durumda değiliz. Altın haricinde baktığımızda 350 milyon dolar ihracat konuşuyoruz Çorum için. Çorum'un alt yapısına bakın Çorumdaki girişimci ruha bakın. Potansiyele bakın. Bu rakamları artık bizim konuşmamamız lazım. Baktığınız zaman 10 bin dolar civarında gidiyoruz. Dün için söylediğimiz şeyler bugün bizim için de geçerli. Bu salondakiler dahil kimse oyunda oynaşta değil. Gece gündüz çırpınıyoruz. Bu çırpınmayı hep birlikte ileri götürmek zorundayız. Kişi başı geliri 10 bin dolardan ilk etapta 20-25 bin dolar seviyesine çıkardığımız güne kadar uyku yoktur haram olur. İş adamlarımız için söylüyoruz. Siz ne kadar kazanırsanız biz o kadar mutlu oluruz. Sizin kazancınızı biz Türkiye'nin kazancı olarak görüyoruz. Bugünün dünyaya baktığımızda ülkelerin güvenliği ne kadar önemli ise ekonomik kalkınma o kadar önemli. Baktığımızda değer üreten şehirler görüyoruz. Bambaşka bir şehircilik anlayışı görüyoruz. Şehrin planlarını programlarını çok daha böyle dünya şehirleriyle yarışabilmek için, sosyal, kültürel anlamda gelişmek için ekonomik kalkınmayı sağlamamız gerekiyor. Sadece kendi iş adamalarıyla görürsen kendi kazancınızı değil şehrinizin ve bölgenizin kalkınmasına katkı veriyor olacaksınız. Bu çerçevede de üzerimize ne düşüyorsa şahsıma ne düşüyorsa sonuna kadar kapımız açık" ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin, kalkınmasını ve büyümesini özel sektörün dinamizmi üzerine inşa etmiş bir ülke olduğunun altını çizen Oktay, "Geçtiğimiz 17 yılda bürokrasiyi azaltacak ve girişimcilerimizin önünü açacak birçok adım atılmıştır. Bugüne kadar, yabancı-yerli ayrımı yapmadan, ülkemizin gelişmesine katkıda bulunmak isteyen tüm firmalarımıza her türlü destek verilmiştir. Ülkemizin kaynaklarını en verimli şekilde değerlendirerek, Türkiye'yi gelişmiş ülkeler ligine taşıyacak sistemin altyapısını oluşturduk. Geçtiğimiz 17 yılda, ekonomimizin rekabetçi yapısını geliştirebilmek ve iş yapma ortamını daha da iyileştirebilmek için yatırım, üretim, ihracat, istihdam ve finansman üzerindeki vergi yüklerini zaman içerisinde önemli ölçüde azalttık. Tesis edilen istikrar ve güven ortamı sayesinde 2002'den 2017 yılına kadar ekonomimiz her yıl ortalama yüzde 5,8 oranında büyüme kaydetmiştir. Geçtiğimiz yılda yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen, yine ciddi bir büyüme rakamına ulaştık. Ülkemizin arzu edilen ihracat hedeflerine her bir ilimizin yapabileceğinin en iyisini yaparak katkı vermesi gerekmektedir" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, toplantıya katılan iş insanları ile ayrı ayrı görüştü.

4 Şubat 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 2538 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız