ALTINCI DÖNEME MEGA PROJELERi VAR

Doğankent Belediye Başkanı Doğan Sungur, 1994 yılında Anavatan Partisi ile başladığı belediye başkanlığı görevinin 6’ıncı dönemine hazırlanıyor. Bu süre zarfında önemli hizmetlerin altına imza atan Sungur, hazırladığı mega projelerle “PeyikRuhu”nu tam anlamıyla canlandırmak istiyor.

ALTINCI DÖNEME MEGA PROJELERi VAR

Yozgat Çamlık Gazetesi’nin bu haftaki “Adaylar Çamlık’ta buluşuyor” köşesinin konuğu Yozgat’ın Sorgun İlçesi’ne bağlı Doğankent Belde Belediye Başkanı Doğan Sungur oldu. Sungur, Yazıişleri Müdürümüz Tarık Yılmaz’a sürece ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

1994 YILINDA BAŞLADI 

Doğankent’teki seçim karargahında gazetemize özel konuşan Sungur, ilk olarak 1994 yılından bu güne geçen süreci anlattı.

Surgur; “1994 yılında Anavatan Partisi Doğankent belediye başkanı oldum. O tarihten bu tarihe 5 seçim geçti. 2 dönem anavatan, 3 tanesi Ak Parti’den olmak üzere 5 dönemdir Doğankent Belediye Başkanlığı yapıyorum. 5 dönemden sonra Doğankent’i düşünmüyordum. Sorgun’a belediye başkan aday odayı olmuştum ve finale kadar çıkmıştım. Ama son anda büyüklerimiz Doğankent’e aday etti. Bizde hayırlısı neyse o olsun dedik. Partimizin verdiği görevi emir telakki ettik. Altıncı defa Doğankent’e tekrar belediye başkanlığına aday olduk. Sürecimiz böyle başladı” dedi.

ÖNEMLİ HİZMETLERİ YAPTIK

5 dönemde Doğankent’te o zamanki Türkiye şartlarını bilmeye bilisin. 1994 yılında göreve geldiğimizde Türkiye şartlarında ilçelerde, beldelerde illerde aman aman hizmetler yoktu. İçme suyu, kanalizasyon, alt yapı yoktu. İnsanlar kaldırım yoktu, yollar yoktu. İnsanlar bilmiyordu. Bugün gelmiş olduğumuz noktada Doğankent’in kesinlikle alt yapı sorunu yok. Kanalizasyonu, içme su şebeke hattı, yağmur su drenajları içme su sorunu da en az 100 yıla yetecek seviyede su rezervlerine sahip bir yer. Hiç yol sorunumuz da yok. Yol su belediyenin asli görevleri ama belediyenin asli görevleri olan konularda hiçbir sorunumuz yok. Parklarımız, yeşil alanlarımız var. 1 milyon ağaç diktik. Orman yaptık. Göreve geldiğimizde 5 akasya ağacı vardı. Her tarafı ağaçlandırdık. Spor tesislerimiz. Hem açık hem kapalı spor salonu, aile yaşam merkezlerimiz, taziye evleri, camilerimiz, aşevleri hepsi mevcut. birde kültür merkezi yaptık” diye konuştu.

SON BİR BUÇUK YILDA ÇOK İŞ YAPTIK

Sungur, belediye başkanlığının son bir buçuk yılına ilişkin projeleri 15 milyon 534 bin TL bütçesi ile 12 ana başlık altında anlattı.

Belediye Başkanı ve AK Parti adayı Sungur şöyle konuştu: 

“Sadece son 1,5 yıl içerisinde yapmış olduğumuz güneş santrali kurduk. Cesaret isteyen bir şey. Ben beldeyim. Benim bütçem 1,5 trilyon. Ama 1 MB güneş santrali 4 trilyon. Cesaretle buna başladım ve yaptım. 8 aydır da para alıyorum. Kış aylarında 100 yaz aylarında 150- 180 bin arasında gelir elde ediyoruz. İller bankasından gelen paramızın çok üzerinde bir gelir. Öz kaynak oluşturduk. Güneş santrali kurmuşuz 4 trilyon 300 bin lira. Doğankent gölediyle 10 bin dönüm alan araziyi kapalı sulama sistemine getirtirmişiz. Maliyeti 4 trilyon. Kültür evi projesi yapmışız maliyeti 2 küsur milyar. Spor kompleksi ve aile yaşam merkezi maliyeti 1 trilyon. Kazıcı yükleyici kepçe almışız 280 milyar. Cami ve külliye yaşam projesi 700 milyar. Taziye evi aş evi yapım projesi 300 milyar. 

Son bir buçuk yılda hayata geçirdiğimiz projelerimiz ve bedelleri şöyle: “Güneş Enerjisi projesi 4,301,100,00 TL, Doğankent Göleti Kapalı Sulama Sistemi Projesi 4,103,117,00 TL, Kültür Evi Projesi 2,466,200,00 TL, Spor Kompleksi ve Aile Yaşam Merkezi  1,018,000,00 TL, Kazıcı Yükleyici Hidromek Kepçe 280,000,00 TL, Kanalizasyon Boru alımı 197,679,50 TL, Cami ve Külliye Yapımı Projesi 700,000,00 TL, Taziye evi, aşevi yapım projesi 300,000,00 TL, Mevlana Parkı Restorasyon Projesi 300,000,00 TL, Atık Su Arıtma Revizyon Yapımı  Projesi118,000,00 TL, Yeni Mahalle Dere Islahı 700,000,00, Kilit Parke Kaldırım ve Yol yapımı 1,050,000,00 TL.

Yol sorunu yok, kanalizasyon sorunu yok, su şebekesi ve su sorunu yok, Spor alanı sorunu yok, Belediye Hizmet Binası sorunu yok, Ağaçlandırma ve yeşil alanlar için 1 milyon ağaç diktik, yüzlerce gencimize iş istihdamı sağladık.”

YENİ DÖNEME MEGA PROJELERİ VAR

Sungur yeni dönem hedeflerini ise şöyle anlattı: “Yozgat’ın en kıdemli ve en tecrübeli Başkanının hedefleri de büyük olacaktır. Ekonomik hedeflerimiz arasında Yeni 1 megawatt güneş enerjisi santrali kuracağız. 200 kişilik TOKİ konutları inşa edeceğiz. Tarım Bakanlığı destekli, tarladan markete kuru bakliyat eleme ve paketleme tesisi kuracağız. Böylece hem çiftçilerimizin ürünlerini değerlendireceğiz hem de gençlerimize iş istihdamı sağlayacağız. 10 bin dönüm kapalı arazi sulama sistemimizi sayaç ve kartlı sisteme dönüştüreceğiz. Elektriğini de güneşten karşılayacağız. Sulu tarım yapılamasını halkımıza sunacağız. Bu dönemde kasabamızı doğalgaza kavuşturacağız. TANAP Kampı AFAD’a devredilmiştir. AFAD’ın kalıcı olmasını sağlayarak 30-40 vatandaşımıza iş istihdamı sağlayacağız. Kültür Merkezimizde halı-kilim atölyeleri kurarak en az 30 kadınımıza iş imkanı sağlayacağız. 

Sosyal hedeflerimiz ise şöyle: düşkünler evi kuracağız, çocuklarımız için çocuk köyü kuracağız. Öğrencilerimizin okul dışında gerek derslerini takip etmeleri gerekse sosyal aktiviteler düzenlemeleri için Kültür Merkezimizde modern bilişim sınıfları ve kütüphane açacağız. Gençlerimiz için spora ağırlık vereceğiz. Sokak hayvanları sorununu çözeceğiz. Bütün şehir kanunu çıkması durumunda kasabamızı layık olduğu yere taşıyacağız. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır düsturuyla daha güçlü bir Doğankent için yeniden hizmete talibiz.”

11 Şubat 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 908 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız