Bir devrin hikayesini kitaplaştırdı

Büyük Birlik Partisi MKYK üyesi Selahattin Şenliler’in ikinci kitabı çıktı. Şenliler, 1978 yılı Şubat ayından Aralık ayına kadar kaldığı Mamak Cezaevindeki tuttuğu günlükleri kitaplaştırdı. ‘Mamak cezaevi günlüğü’ adı ile çıkan kitapta Şenliler, o döneme dair yaşananları aktarırken 1980 darbesinin nasıl hazırlandığına da ışık tutuyor.

Bir devrin hikayesini kitaplaştırdı

ANI, HATIRA DEĞİL
Selahattin Şenliler, kitabın bir anı, hatıra kitabı olmadığı söyledi.
Şenliler, cezaevinde yaşadıklarını, gördüklerini kaleme aldığını belirtti.
Cezaevinde kaldığı dönemde yaşadıklarını anlatan Selahattin Şenliler, “İsyanlar, sağ, sol çatışmaları, solcuların kendi içlerinde ki çatışmaları. Birbirlerine revizyonosit, goşist gibi ifadelerle saldırmaları. Bize saldırmaları, Cezaevi idaresinin bize karşı yapmış olduğu muameleler hepsi birer ibret vesikası olarak 40 yıl sonra gün yüzüne çıktı” dedi.
“EDEBİYAT ENDİŞEM YOK”
Günlükleri sanat ve edebiyat endişesi içerisine kaleme almadığını aktaran Selahattin Şenliler, 20’li yaşların gençlik döneminde, üniversite ikinci sınıf öğrencisi iken girdiğim cezaevinde 4,5 seneye yakın yattım. Bunun son bir yılı da Mamak’ta geçti. 1978 yılında sıkı yönetim ilanından sonra Mamak Askeri Cezaevine geçtik. Mamak askeri cezaevine ilk gittiğimizde sağ ve sol tutuklular karışık olarak kalıyordu. Bu hergün kavgalara, çatışmalara sebep oluyordu. 1979 yılının Eylül ayında koğuşları ayırmak zorunda kaldılar. Bu seferde solcuların kendi bulundukları bölümlerden sürekli isyanlar başlamıştı. Sosyalistlerin, komünistlerin bir felsefesi vardı. Sürekli devrim, sürekli eylem diyorlardı. Bu devinim içerisinde sürekli isyan, sürekli çatışma çıkarıyorlardı” diye konuştu.
“BASKI GÖRDÜK”
1978 yılındaki Ecevit hükümetinin sıkı yönetim eş güdüm uygulaması ile çok baskı gördüklerini kaydeden Selahattin Şenliler, “Mesela o zaman CHP Genel Sekreter Yardımcısı Uğur Alacakaptan vardı. Sıkı yönetim ile adliye, emniyet ve mahkemenin kendi arasında koordinasyonu sağlıyordu. Bizlere verilecek cezaları dışarıda tayin edip, içeride mahkemelere uygulatıyorlardı” dedi.
“HUKUK KATİLİ”
Dönemin mahkeme başkanı Nurettin Soyer’in hukuk katili olduğunu ifaden eden Selahattin Şenliler, “Nurettin Soyer aynı zamanda büyük bir kumpasçıdır. Hukuk adına cinayet işleyen, hukuku ve mahkemeleri kullanarak en büyük hukuksuzluklara, kanunsuzluklara imza atan bir adamdır. Bir ülkücü korkutmak amacı ile havaya ateş etmişse 20 yıl ceza veriyordu. Ama aynı eylemi bir solcu yapınca 6 ay ceza alıyordu. Nurettin Soyer bunu yapıyordu” ifadelerini kullandı.
“AĞIR BEDELLER ÖDEDİK”
Sıkı yönetim mahkemelerinde ağır bedeller ödediklerine dikkat çeken Selahattin Şenliler, “Haksızlıklara, hukuksuzluklara muhatap olduk. Bunları da uygulayan ideolojik meşreplerini belli etmeyen Nuretttin Soyer gibi Hamdi Sevinç gibi ülkücüleri vatan haini gibi gören ama devleti yıkmak isteyen eli silahlı komünistleri de bir halk kahramanı gibi gören bir anlayışa sahiptirler” dedi.
“ORTAK NOKTAMIZ VATANDI!”
Bazı solcularla ortak noktalarının vatan olduğunu kaydeden Selahattin Şenliler, 
“Solcuların içerisinde de Sovyet 5’inci kolu gibi çalışanlar hariç pek çok solcu, sosyalist düşünceye sahip gençlerin ortak paydasının ülke ve vatan olduğunu gördük. Aramızda fikir ayrılıkları vardı. Ama pek çoğununda ülkeye ihanet noktasında olduğunu gördük” şeklinde konuştu.
“BİR DEVRİN HİKAYESİNİ ANLATTIM”
Yeni kitabında bir devrin hikayesini anlattığını kaydeden Selahattin Şenliler, “Bu kitap 1979’un Türkiye’sinde siyasi iktidarın muhaliflerini susturmak, yok etmek, bastırmak için nasıl hukuku ve sıkı yönetimi kullandığını ve Türkiye’de 12 Eylül ihtilalini yapmak isteyen güçlerin nasıl 12 Eylül’e adım adım yaklaşmak için Türkiye’yi karıştırdıklarını ve Türk gençliğini birbirine kırdırmak için gayret ettiklerini gösteren pek çok bilgi, belge ve doküman var. Ben bu kitabı tarihe not düşmek için yazdım. Belki biz ölüp gittikten sonra bunlarda bizimle birlikte kaybolacaktı. Ama bunları kitaplaştırıp, geleceğe bırakmak istedik” dedi.

11 Şubat 2019 Pazartesi tarihinde eklendi ve 1584 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız