Yozgat Çamlık Tv

Fuarda bir Yozgatlı, Akif Reçber

Gazetemiz köşe yazarı Akif Reçber’in 2. Kitabı “Kanlı Tezgah” ile katıldığı imza günü ve fuar büyük ilgi gördü.

Fuarda bir Yozgatlı, Akif Reçber

Ankara’da düzenlenen 3. Kitap Fuarı’na Yozgat’ın yetiştirdiği değerli kalem erbaplarından Çamlık Gazetesi köşe yazarı Akif Reçber de ‘Kanlı Tezgah’ isimli kitabı ile katıldı.
Reçber fuara ilişkin görüşlerini şu şekilde dile getirdi; “Her yazar ve yayınevinin bir heyecan ile katıldığı fuarlar kimi zaman çok ilgi çekerken kimi zamanda gerekli iğliyi görmüyor maalesef bu fuarda çok kalabalıktı yoğun ilgi olmasına rağmen yayıncılar ve yazarlar oradan çok mutlu ayrıldıklarını, ayrılacaklarını sanmıyorum. Ancak fuarda gündem edebiyat, felsefe gibi başlıklardan çok kitapların fiyatları gibi görünüyordu.
Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın “onur konuğu” ve İtalyan yazar Donatella’diPietrantonio’nun “uluslararası onur konuğu” olduğu 13. Ankara Kitap Fuarı, 24 Şubat’a akşamına kadar kitapseverler için kapılarını açtı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi Ankaralılar fuara oldukça fazla ilgi göstermekle birlikte fiyatlardan şikayetçi. Yine de yayınevlerince fuar günlerine özel yapılmış indirim kampanyalarından yararlanmak istediklerini belirten kitapseverler, internet siteleriyle kıyaslamalı olarak fiyatlara bakarak fuardan kitap alıp almamayı değerlendiriyorlar.
Fuardaki 
yayıncıların 
düşünceleri?
Fuarda okuyucular gibi yayıncılar da fiyattan şikayetçi olduklarını ifade ediyorlar. Türkiye’nin son aylardaki ekonomik koşullarına bağlı olarak döviz kuru artışı kaynaklı kağıt fiyatlarındaki artış, yayıncılar açısından en önemli problem olarak işaret ediliyor. Yayıncılar, özellikle kağıt fiyatlarıyla devletin daha fazla destek sağlaması gerektiğini söylüyorlar.
Köşe yazarımız Sayın Akif REÇBER’in de kitaplarını çıkardığı Fuardaki yayıncılardan Karine Yayıncılık, “Yayıncılık sektörüyle ilgili kriz var, döviz arttı sonrasında düştü ama kitap fiyatları arttığı gibi kaldı. KDV yüzde 0’a indirildi ama yeterli değil devlet geniş kapsamlı olarak yardımcı olması lazım, okuyucuya bunu ulaştırırken fiyatları yansıtmamak lazım” dedi.
Ayrıca okuyucuların en çok tarihi kitaplara ilgi gösterdiğini de açıklayan Sayın REÇBER “Benim gördüğüm kadarıyla bu milli eğitim politikalarıyla ilgili. 
Bir idol olarak gördüklerini değerlendiriyorum. Tamamıyla müfredatla ilgili” diyerek tamamladı.
Son olarak Ülkenin kitap okuma oranı göz önüne alınacak olursa aslında bu konuştuklarımız ve yazdıklarımızın Ülkenin  kanayan bir yarasının olduğunu gösteriyor.
Saygılarımla…”

21 Şubat 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 2400 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız