Yozgat Çamlık Tv

Hareketsiz Yozgat hastalanıyor!

Uzman Diyetisyen Gökhan Elbay, giderek artan hareketsiz yaşamın Yozgat’ta kalp, şeker gibi hastalıkların yanı sıra eklem rahatsızlıklarına da neden olduğunu belirterek önemli uyarılarda bulundu.

Hareketsiz Yozgat hastalanıyor!

Yozgat Çamlık Gazetesi’nin köşe yazarlarından olan Uzman Diyetisyen Gökhan Elbay, Yozgat’ta giderek artan hareketsiz yaşam ve beraberinde gelen hastalıklara dikkat çekti.
YOZGAT İÇİNDE GEÇERLİ
Fiziksel hareketsizliğin, dünya genelinde ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer aldığına dikkat çeken Elbay; “Bununla birlikte obezitenin ana nedenlerinden birisidir. Bu durum Yozgat’ımız içinde geçerlidir” şeklinde konuştu.
Fiziksel aktivitenin arttırılmasının sadece bireysel değil, toplum sağlığının korunması açısından önem arz ettiğinden, toplum tabanlı bir yaklaşım gerektirdiğini vurgulayan Elbay; “Çağımızın hastalığı olan obezitenin önlenmesinde sağlıklı beslenme kadar düzenli egzersiz yapmakta önemlidir” dedi.
İŞTE O HASTALIKLAR
Yozgat’ta giderek hareketsiz yaşama bağlı hastalıkların arttığını söyleyen Uzman Diyetisyen Gökhan Elbay, şu önemli uyarı ve tavsiyelerde bulundu;
“Eğer obezite yani şişmanlık gerçekleşirse kalp hastalıkları, şeker hastalığı,  eklem rahatsızlıları, bağışıklığımızın zayıflması gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmak maalesef kaçınılmaz bir son olarak karşımıza çıkmaktadır.
Kalp hastalıkları : Uzun oturma sırasında kaslar daha az yağ yakar ve kan akışı daha yavaşlar. Bu da yağ asitlerinin kalbi daha kolay bir şekilde tıkamasına yol açar. Uzun süreli oturma, yüksek kan basıncı ve yüksek kolesterol ile bağlantılıdır.  Hareketsiz zamanlar geçiren insanların kardiyovasküler hastalığa sahip olma olasılığı normalin 2 katıdır.
Şeker Hastalığı : Pankreas organımız vücudumuza insülin salgılamakla görevlidir.  Hareketsizlikten dolayı çalışmayan kaslar insüline kolayca yanıt vermez bundan dolayı pankreas daha fazla üretim yapar bu da diyabete sebebiyet verir.
Eklem rahatsızlıkları: Hareketsizlikten ve düzensiz beslenme şeklinden dolayı ağırlığı artan vücutta, eklem ve kemiklere daha fazla yük bineceğinden dolayı iskelet sisteminde sorunlar meydana gelir.
Günlük yaşantımızda hareketli olmak için ufak tefek pratik çözümler bulabiliriz. Örneğin; asansör yerine merdiven kullanımı, otobüsten bir durak önce inmek, ev ile iş yeri, okul yakınsa yolu biraz uzatmak gibi çözümler üretilebilir.”

28 Şubat 2019 Perşembe tarihinde eklendi ve 2154 kez okundu

YORUMLAR

0 yorum yapıldı
Üye girişi yapmak için tıklayınız